Všetkým veľkým samostatným finančným agentom sa darí navyšovať počet sprostredkovateľov, s ktorými spolupracujú. Naďalej platí, že najviac agentov má zazmluvnených spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko. V súčasnosti pre ňu pracuje 3 298 podriadených finančných agentov.


OVB má najviac agentov napriek tomu, že mu už nepatrí post najväčšieho sprostredkovateľa na Slovensku. Vlani sa na prvé miesto rebríčka najväčších sprostredkovateľov podľa výšky tržieb prvýkrát dostal Partners Group SK. Ten s tržbami z predaja služieb vo výške 44,5 milióna eur prekonal OVB o 3,5 milióna.

ČSOB stačí len jeden agent

Počet sprostredkovateľov v Partners Group aktuálne dosahuje 1 514. Pred neho sa dostal aj Finportal. Ten má v súčasnosti 1 931 podriadených finančných agentov. Obom spoločnostiam sa pritom spomedzi veľkých firiem darí najrýchlejšie zvyšovať počet agentov. Finportal od novembra minulého roku, od kedy Finsider sleduje počty sprostredkovateľov, navýšil počet sprostredkovateľov o 291. Partners Group SK v rovnakom období pridal do svojej siete 151 agentov.

Počet sprostredkovateľov u najväčších samostatných finančných agentov

SpoločnosťPočet sprostredkovateľovNárast počtu od novembra 2020
OVB Allfinanz Slovensko3 298+ 51
Finportal1 931+ 291
Partners Group SK1 514+ 151
Fingo.SK801n
Universal maklérsky dom678+ 25
Swiss Life Select649+ 65
Winners Group*614+ 1
Brokeria575+ 41
Prosight Slovensko467n
Insia SK379+ 22
Respect Slovakia284+ 7
ČSOB leasing poisťovací maklér10
Zdroj: NBS, *Počet sprostredkovateľov spoločnosti Winners Group zahŕňa aj sesterské firmy Winners Poistenie a Global Finance

Najmenej sprostredkovateľov spomedzi samostatných finančných agentov s obratom nad 10 miliónov eur má ČSOB leasing poisťovací maklér. Vystačí si len s jedným podriadeným agentom. No týmto agentom je líder na lízingovom trhu, ktorý svojim klientom sprostredkúva predaj poistiek. Vďaka tomu ČSOB leasing poisťovací maklér dosiahol vlani tržby z predaj služieb vo výške 11,6 milióna eur.

Medzi najväčšími sprostredkovateľmi počtom agentov vyčnieva aj spoločnosť Respect Slovakia. Tá vlani dosiahla tržby z predaja služieb na úrovni 37,6 milióna eur, čo z nej robí tretiu najväčšiu spoločnosť na trhu. Napriek tomu má len 284 podriadených finančných agentov. Firma patrí medzi najväčších na trhu, hoci v počte agentov zaostáva, vďaka tomu, že sa špecializuje na poistenie podnikateľských rizík. Keďže firmy sa poisťujú na vyššie čiastky ako ľudia, aj Respect inkasuje vyššie provízie v porovnaní s tým, keby poistil domácnosť či automobil.

Výraznejšie zmeniť pomery na sprostredkovateľskom trhu sa chystá nováčik na Slovensku, spoločnosť Simplea. Jej majiteľom je najväčší český maklér Partners Financial Services. Simplea má podľa informácií Finsidera na Slovensku veľmi ambiciózne plány. Už v roku 2022 chce dosiahnuť obrat 7,6 milióna eur a v roku 2023 až 16,3 milióna. A v roku 2026 plánuje dosiahnuť obrat 42 miliónov eur.

Počet sprostredkovateľov nadaďalej rastie

Ak chce nováčik na trhu rýchlo rásť, potrebuje získať skúsených agentov od konkurencie. Najlepšie je pre neho, ak presvedčí ľudí, ktorí majú pod sebou desiatky či stovky agentov, ktorých takisto dokážu presvedčiť k zmene. Ak by Simplea zvolila takýto postup, pravdepodobne by sa výraznejšie menil počet sprostredkovateľov v jednotlivých firmách.

Aj keď podľa informácií Finsidera plánuje Simplea podporiť expanziu na Slovensko sumou 5 až 10 miliónov eur, nie je isté, či napokon uspeje. Firmy, ktoré vznikali v posledných rokoch, väčšinou zakladali ľudia, ktorí mali skúsenosti z iných sprostredkovateľských spoločností. Poznali preto trh a mali vybudované aj vzťahy s finančnými inštitúciami. A zároveň dokázali so sebou pritiahnuť celé tímy, s ktorými pracovali predtým.

Napriek tomu, že na Slovensku je v porovnaní s okolitými krajinami vysoký počet podriadených finančných agentov, ich počet naďalej rastie. V súčasnosti ich tu pôsobí až 15 785, čo je o 916 viac ako v novembri minulého roku. Väčšina agentov je pritom koncentrovaná v najväčších spoločnostiach. Pre dvanástku firiem s obratom nad 10 miliónov eur v súčasnosti pracuje 11 191 agentov, čo je 70,1 percenta zo všetkých podriadených finančných agentov na Slovensku.