Na Slovensku pribúda finančných agentov. Od začiatku novembra sa počet podriadených finančných agentov zvýšil o 70 na celkových 14 939. Z nich pre najväčších desať firiem na trhu pracuje až 62 percent.

Jednotlivé spoločnosti si väčšinou navzájom nič nedarujú. Svedčí o tom aj vysoká fluktuácia finančných agentov. Pretože ak firma získa skúseného sprostredkovateľa, ten si so sebou prinesie aj sieť kontaktov na klientov. Pre sprostredkovateľské spoločnosti je tak výhodnejšie, ak sa sústredia na získavanie agentov od konkurencie, namiesto toho, aby si vychovávali vlastných. Tých musia nielen všetko naučiť, ale nováčikovia musia začať s budovaním kontaktov od začiatku. Mnohých z nich to odradí.

Od začiatku novembra, kedy Finsider začal so sledovaním počtu finančných agentov u jednotlivých sprostredkovateľov, ubudlo desiatke top sprostredkovateľov celkovo len desať podriadených agentov.

Top sprostredkovatelia si väčšinou polepšili

Nižší počet agentov majú v súčasnosti len dve spoločnosti z najväčšej desiatky. OVB Allfinanz Slovensko má dnes o 102 podriadených agentov menej ako v novembri. Naďalej ide s výrazným náskokom o najväčšiu spoločnosť podľa počtu sprostredkovateľov. V súčasnosti pod ňou pôsobí 3 145 podriadených agentov.

Spoločnosti Winners Group (spolu s firmou Winners Poistenie a Global Finance, ktoré patria do rovnakej skupiny) od novembra ubudlo 34 agentov. Za necelé tri mesiace tak prišla o viac ako päť percent podriadených finančných agentov.

Ostatné spoločnosti vo veľkej desiatke si polepšili. Najviac agentov pribulo Finportalu, ktorý ich má dnes o 49 viac ako v novembri. Celkovo tak pre Finportal sprostredkúva finančné produkty 1 689 agentov. Podľa počtu finančných agentov tak ide o druhú najväčšiu firmu po OVB.

Polepšil si aj tretí Partners Group. V súčasnosti pre neho pracuje 1 405 sprostredkovateľov, čo je o 42 viac ako v novembri. Všetky ostatné spoločnosti majú menej ako tisíc podriadených finančných agentov.

Jedinou spoločnosťou spomedzi najväčších desiatich sprostredkovateľov, pri ktorej sa počet podriadených agentov nezmenil, je ČSOB Leasing poisťovací maklér. Stále má len jedného podriadeného agenta. Keďže týmto agentom je najväčšia lízingová spoločnosť na Slovensku, patrí jej podľa obratu deviata priečka medzi sprostredkovateľmi.