Mnohí finanční sprostredkovatelia musia v tomto roku pracovať inak, ako boli v minulosti zvyknutí. Predovšetkým tí, ktorí sa sústredili na hypotéky, sa musia obzerať aj po iných sektoroch finančného sprostredkovania. Inak im hrozí, že ich príjem výrazne klesne.

Kým ešte začiatkom minulého roku priemerný úrok z novoposkytnutých hypotekárnych úverov bol pod úrovňou jedného percenta, dnes väčšina ľudí, ktorí žiadajú o hypotéku, odchádza z banky s úrokom okolo štyroch percent. To v spojení s vysokou infláciou má za následok, že sa hypotekárny trh výrazne prepadol. Cítiť to môžu podriadení finanční agenti ako aj samostatní finanční agenti, u ktorých dominovali hypotéky.

To, ako sa sprostredkovatelia dokážu vysporiadať s novou situáciou na trhu, rozhodne aj o tom, či si OVB Allfinanz Slovensko dokáže naďalej udržať post trhovej jednotky, ktorý v minulom roku získal na úkor spoločnosti Partners Group SK. OVB k návratu na čelo rebríčka sprostredkovateľov po dvoch rokoch pomohol aj zvýšený záujem o hypotéky z prvej polovice minulého roku. Mnohí agenti sa preto naplno venovali sprostredkovaniu úverov. „Popri tomto ošiali často nezostával čas na servis klientov v iných segmentoch, čo sa prejavilo stagnáciou až jemným poklesom nového obchodu v segmente životného poistenia a investícií v rámci prvého polroka 2022,“ povedal začiatkom tohto roka predseda predstavenstva OVB Allfinanz Slovensko Jaroslav Vonkomer.

Veľké prepady pri úveroch

Na aktuálne otázky týkajúce sa výkonnosti spoločnosti v tomto roku OVB neodpovedalo. V prípade, že sa jeho sprostredkovatelia nedokážu preorientovať na iné segmenty, môže to znamenať, že sa najväčšou spoločnosťou znovu stane Partners Group SK. Jej výhodou je, že sa už skôr začala orientovať na investovanie. Do investičnej ponuky zaradila aj produkty svojich sesterských spoločností Partners Investments a Partners Asset Management. Takisto má v portfóliu aj vlastnú poisťovňu.

Aj preto Partners začal komunikovať len výsledky za celú finančnú skupinu. „Finančná skupina Partners za prvých 7 mesiacov tohto roka zaznamenala tržby v celkovej výške 33,758 milióna eur. V rámci skupiny mala najväčší podiel na tomto výsledku Partners Group SK, nasledujú spoločnosti Partners Investments, Partners Poisťovňa, Partners Group Bulharsko a Partners Asset Management,“ uviedol hovorca spoločnosti Róbert Varšányi.

Z jednotlivých oblastí najrýchlejšie v Partnerse rástli tržby v oblasti neživotného poistenia (+11,7 %) a životného poistenia (+8,44 %). „Naopak, v oblasti hypotekárnych úverov sme zaznamenali medziročný pokles o 67,19 %,“ hovorí R. Varšányi.

Finportal má zálusk na prvé miesto

Pokles v oblasti úverov zaznamenal aj Finportal. „Objem sprostredkovaných hypotekárnych úverov za prvých 8 mesiacov roka 2023 je vo výške 374 miliónov eur, čo predstavuje medziročný pokles vo výške 52 %," vraví obchodná riaditeľka spoločnosti Finportal Katarína Faktorová. Takýto výrazný pokles spôsobuje aj to, že tohtoročné čísla sa porovnávajú s najsilnejšími mesiacmi roka 2022, kedy hypotéky dosahovali rekordné objemy. Úverový trh sa podľa K. Faktorovej stabilizuje a v druhej polovici roku by už nemali byť v porovnaní s predchádzajúcim rokom také výrazné rozdiely.

Pri všetkých ostatných sektoroch je Finportal v pluse. Pri neživotnom poistení dosiahol 33 percent. „Viac ako 80 % celkovej produkcie Finportal v tomto sektore je uzatváraných online, pomocou porovnávača produktov. Zvyšných 20 % produkcie tvorí vo veľkej miere poistenie podnikateľov, ktoré nie je možné dojednať online,“ vraví K. Faktorová.

V prípade neživotného poistenia zaznamenal Finportal nárast o 51 percent. „Zaznamenaný nárast reflektuje na zvýšený záujem klientov o ochranu rodiny v prípade neočakávaných udalostí. V posledných dvoch mesiacoch bol rast podporený aj prechodom zvyšku internej siete NN do Finportalu,“ hovorí K. Faktorová. Aj pri životnom poistení pomáha rastu online porovnávač, na ktorý je napojených sedem poisťovní.

Finportalu v tomto roku výrazne narástol aj počet zazmluvnených agentov. Kým na začiatku roku ich firma mala 2 276, v súčasnosti ich je 2 670. „Priaznivý vývoj počtu agentov predznamenáva, že slovenský trh by mohol ísť po vzore ČR, kde je už dnes trhovým lídrom práve brokerpool,“ vraví K. Faktorová.

Sprostredkovatelia sa boria s prepadom hypoték. Pri ostatných sektoroch hlásia výrazný rast
Partners Group SK bol dva roky na čele rebríčka najväčších sprostredkovateľov, vlani ho predbehlo OVB (Foto Finsider: Peter Csernák)

Sprostredkovateľom pomáhajú online nástroje

Aj spoločnosť Universal maklérsky dom (UMD) rástla vo všetkých sektoroch s výnimkou úverov. Generálny riaditeľ a predseda predstavenstva UMD Marcel Zeleňák vraví, že najvýraznejšie rástol sektor sporenia a investícií. „Majetok pod správou nám vzrástol o 24 %. Práve investície považujeme za strategický sektor. Na trhoch je cítiť silné zotavenie po turbulentných obdobiach,“ tvrdí. Firma v tomto roku pridala do svojej aplikácie náhľady investičných účtov, pomocou ktorých majú klienti prehľad o všetkých svojich investíciách na jednom mieste.

V neživotnom poistení UMD rástol o vyše sedem percent. „V septembri dostali naši sprostredkovatelia do rúk úplne nové kalkulačky neživotného poistenia, od ktorých si sľubujeme ďalší rast produkcie,“ hovorí M. Zeleňák. V životnom poistení firma zaznamenala rast o 16 percent. Aj tu si UMD veľa sľubuje od online životnej kalkulačky, ktorú by sprostredkovatelia mali dostať do rúk budúci mesiac.

Obchodný riaditeľ spoločnosti Brokeria Jozef Kŕč vraví, že napriek poklesu trhu s hypotékami firma nezaznamenala reálny pokles. „Výrazne rastieme v segmentoch ako životné poistenie, kde sme zaznamenali 80 % rast a v segmente neživotného poistenia, kde sme zaznamenali rast 30 %,“ hovorí J. Kŕč. V oboch segmentoch poistenia je podľa neho ešte veľký potenciál.

V segmente kapitálového trhu Brokeria zaznamenala 30 % rast. „Investičné poradenstvo, nielen prijímanie a postupovanie pokynov, pre našich klientov poskytujeme iba tretím rokom, a už za túto krátku dobu máme pod správou 100 miliónov eur,“ tvrdí J. Kŕč.

Poistenie rastie

Konateľka spoločnosti Respect Slovakia Eva Juristová označila rok 2023 za stabilný. „Naše obchodné výsledky a ukazovatele za rok 2023 považujeme za povzbudivé, kde prakticky všetky naše pobočky po Slovensku i samotná centrála vykazujú rast objemu spravovaného poistného. Zároveň je pre nás potešiteľné, že tento rok sa nám podarilo oproti minulým rokom ešte viac rozvinúť naše medzinárodné poistné aktivity. Celkovo tak rok 2023 k aktuálnemu dátumu hodnotíme pozitívne,“ vraví.

Respect Slovakia bola vlani treťou najväčšou spoločnosťou na trhu podľa výšky tržieb. Kým všetky ostatné spoločnosti v prvej desiatke rebríčka sa venujú retailovým klientom, Respect sa zameriava na poistenie podnikateľov. Aj vďaka tomu sa ho netýka aktuálny pokles na úverovom trhu.

To, že situácia v spoločnostiach, ktoré sa venujú hlavne poisteniu, je iná než vo firmách, ktoré sa sústreďovali aj na úvery, vyplýva aj z vyjadrenia Slovenskej asociácie sprostredkovateľov v poisťovníctve. „Celkovo situáciu v sprostredkovaní poistenia hodnotíme priaznivo - našim členom sa darí, očakávame rast tržieb za tento rok,“ povedala členka prezídia asociácie Marcela Boleková.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: