Najväčším sprostredkovateľom na Slovensku podľa výšky tržieb bola v roku 2022 spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko. Tá dokázala vlani predstihnúť Partners Group SK. Vyplýva to zo zverejnených účtovných závierok.

OVB bolo dlhodobo lídrom medzi samostatnými finančnými agentmi na Slovensku. V roku 2020 ho v tržbách predstihol Partners Group SK. A v roku 2021 svoj náskok na čele ešte navýšil.

Vlani však už Partners Group SK nedokázal v tržbách rásť. Klesli mu o vyše dva milióny eur na 47,5 milióna. Naproti tomu OVB dokázalo navýšiť svoje ročné tržby o 6,3 milióna eur na 50 miliónov.

Finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik je presvedčený, že firma je dlhodobým lídrom trhu finančného sprostredkovania na Slovensku napriek tomu, že posledné dva roky na základe obratu bola druhá. „Aj keď sa v minulosti vyskytli roky, keď nás v číselných výsledkoch niekto predbehol, vývoj opäť potvrdil, že sa tak stalo vďaka nejakej dočasnej vlne, ktorá časom nevyhnutne musela opadnúť,“ hovorí M. Búlik.

OVB chce zostať na čele aj naďalej

Začiatkom minulého roku OVB pomohol veľký záujem o hypotéky. Ten bol spôsobený rastúcimi úrokovými sadzbami. „Rýchle zmeny a prispôsobovanie sadzieb aktuálnej situácii v jednotlivých bankách pomaly na dennej báze sú obrazom toho, čo sa na trhu dialo hlavne v mesiacoch marec až máj. Bola to doslova „naháňačka“ za lepšími podmienkami pre klienta. Popri tomto ošiali často nezostával čas na servis klientov v iných segmentoch, čo sa prejavilo stagnáciou až jemným poklesom nového obchodu v segmente životného poistenia a investícií v rámci prvého polroka 2022,“ uviedol pre Finsider ešte v januári predseda predstavenstva OVB Allfinanz Slovensko Jaroslav Vonkomer.

OVB nepredpokladá, že by spomalenie hypotekárneho trhu malo na firmu výrazne negatívny vplyv. Ťažké časy chce preklenúť ponukou kompletného finančného servisu. Firma tvrdí, že vďaka tomu nie je závislá len od jedného produktu. Spoločnosti by v tomto roku mohlo pomôcť aj to, že viac ako 450 jej sprostredkovateľov pracuje v OVB vyše 15 rokov. „Zažili sme si viackrát obdobie s vysokou infláciou a ekonomickou neistotou a vieme, ako v týchto časoch pracovať s klientmi, v čom potrebujú pomôcť a ako. Naša obchodná sieť sa dokáže adaptovať a sústrediť sa na rôzne oblasti, ktoré sú v konkrétnom čase pre klientov kľúčové,“ tvrdí M. Búlik.

Na čele rebríčka sprostredkovateľov plánuje OVB zostať aj naďalej. „Sme presvedčení, že OVB bude aj naďalej patriť medzi lídrov trhu a našou ambíciou je rozhodne udržať si pozíciu jednotky,“ vraví M. Búlik.

Partners Group SK: Dôležité sú výsledky skupiny

Hovorca Partners Group SK Róbert Varšányi tvrdí, že keďže firma založila investičnú spoločnosť, správcovskú spoločnosť a poisťovňu, vykazuje konsolidované finančné ukazovatele za celú skupinu. „Keďže finančné výsledky Partners Group SK úzko súvisia s výkonmi týchto sesterských spoločností, je korektné vykazovať finančné ukazovatele za celú skupinu,“ vraví R. Varšányi. Celá skupina vlani dosiahla obrat 65,9 milióna eur. Napriek poklesu tržieb spoločnosti Partners Group SK, R. Varšányi hovorí, že obchodná produkcia firmy za rok 2022 narástla o tri percentá.

Spoločnosti Partners Group SK okrem tržieb významne klesol aj čistý zisk. Kým v roku 2021 dosahoval 9,5 milióna eur, vlani to bolo 2,8 milióna. R. Varšányi vysvetľuje, že „spoločnosť masívne investovala do digitalizácie služieb, procesov a ďalšej expanzie, čo sa prejavilo na ukazovateli zisku.“

Pre tento pokles prišiel Partners Group SK aj o pozíciu najziskovejšieho samostatného finančného agenta. OVB ho predbehlo so ziskom vo výške 3,7 milióna eur, čo pre tohto sprostredkovateľa predstavuje historicky najlepší výsledok. Napriek tomu nejde o najziskovejšiu firmu na trhu. Pred OVB sa podľa výšky zisku dostal vlani minimálne UniCredit Broker. Ten hospodáril so ziskom 3,8 milióna eur. Keďže väčšina spoločností ešte výsledky nezverejnila, prvá priečka rebríčka najziskovejších firiem ešte nie je známa.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: