Prvú priečku medzi najväčšími sprostredkovateľmi podľa výšky tržieb si v minulom roku udržalo OVB Allfinanz Slovensko. V porovnaní s rokom 2022 mu vlani narástli tržby o tri percentá na 51,557 milióna eur.

OVB v roku 2023 dokázalo rásť napriek vysokému prepadu hypoték. Vlani jeho sprostredkovatelia uzatvorili úverové zmluvy v objeme 382 miliónov eur. Rok predtým to bolo až 943 miliónov. Pod pokles o 58 percent sa podpísal celkový prepad hypotekárneho trhu. V minulom roku výrazne narástli úrokové sadzby, čo sa odrazilo na poskytovaní úverov. Rovnakým problémom ako OVB čelili pri hypotékach všetci sprostredkovatelia.

OVB dokázalo pokles v hypotekárnych úveroch nahradiť nárastom v segmente rizikového životného poistenia, neživotného poistenia a v pravidelných investíciách. Jeho agenti vlani sprostredkovali investičné produkty na 13 miliónov eur, čo predstavuje medziročný nárast o deväť percent. V neživotnom poistení si OVB pripísalo rast o 18 percent na 8,9 milióna eur a životné poistenie stúplo o 32 percent na takmer 16 miliónov eur.

OVB v roku 2023 rozdelilo agentom viac peňazí

Podľa údajov z Registra účtovných závierok OVB v minulom roku dosiahlo čistý zisk na úrovni 3,18 milióna eur. Rok predtým to bolo 3,673 milióna eur. Keďže OVB v roku 2023 zarobilo v čistom viac ako tri milióny eur, musí firma od tohto roku platiť odvody

OVB v roku 2023 svojim maklérom vlani vyplatilo celkovo 35,510 milióna eura. Keďže na províziách zinkasovala 51,535 milióna eur, znamená to, že medzi agentov rozdelila 68,9 percenta z peňazí, ktoré za sprostredkovanie získala. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o mierny nárast. V roku 2022 OVB medzi sprostredkovateľov rozdelilo 68,4 percenta z provízií, ktoré jej poslali partneri.

V minulom roku narástol OVB počet zazmluvnených agentov z 3 105 na 3 294. V súčasnosti má podľa údajov Národnej banky Slovenska OVB 3 297 maklérov. Podľa počtu sprostredkovateľov tak ide o najväčšiu sieť na Slovensku. Druhý Finportal má v súčasnosti 2 713 agentov. Ostatné spoločnosti majú za prvou dvojkou už výraznejší odstup.

OVB v roku 2023
OVB v roku 2023 dokázalo rásť napriek prepadu hypotekárnemu trhu (Ilustrácia: DALL-E)

Klientska aplikácia

Napriek tomu, že počet sprostredkovateľov na Slovensku neustále rastie a celkovo na trhu pôsobí takmer 17-tisíc agentov, podľa predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa OVB Allfinanz Slovensko Jaroslava Vonkomera to neznamená, že by ich bolo priveľa. „Ak sa pozrieme na podpoistenosť v oblasti ochrany zdravia a života, ako aj majetku a k tomu pripočítame úspory, ktoré strácajú hodnotu na bankových účtoch namiesto toho, aby zarábali ako investície, tak vidíme veľký rozvojový potenciál. Z tohto hľadiska nielenže nie je odborníkov na financie na Slovensku priveľa, ale ani dostatočne,“ vraví J. Vonkomer.

OVB chce naďalej pokračovať v digitalizácii svojich služieb. „V blízkej budúcnosti chceme napríklad spustiť vlastnú klientsku mobilnú aplikáciu, cez ktorú bude mať každý klient prehľad o stave majetku a portfóliu produktov a zároveň bude môcť sledovať stav svojich investícií,“ hovorí J. Vonkomer.

Tesný súboj o druhé miesto

Aj keď už je jasné, kto obsadí prvé miesto rebríčka najväčších sprostredkovateľov na Slovensku, otázne zostáva, kto bude druhý. V roku 2022 obsadila druhú priečku spoločnosť Partners Group SK s tržbami z predaja služieb na úrovni 47,462 milióna eur. Tržby za rok 2023 firma zatiaľ nezverejnila, poskytla len údaje za celú finančnú skupinu Partners. Jej celkové tržby klesli o 5,7 percenta na 63,55 milióna eur. Ak by rovnaký pokles zaznamenal aj Partners Group SK, znamenalo by to, že jeho tržby za rok 2023 by dosiahli 44,76 milióna eur. Finportal už oznámil, že jeho minuloročné tržby boli na úrovni 43,6 milióna eur. V takom prípade by si Partners Group SK tesne udržal druhú priečku. V prípade vyššieho poklesu by mohol skončiť až za Finportalom.

Konečným poradím môže zamiešať aj Respect Slovakia. Ten v roku 2022 obsadil tretiu priečku s tržbami na úrovni 39,87 milióna eur. Aký obrat mal vlani, ešte nie je jasné, pretože jeho hospodársky rok končí až 31. marca. Jeho celkové tržby budú preto známe až v apríli. „Vo všeobecnosti ale môžeme povedať, že z pohľadu tržieb sa našej spoločnosti podarilo dosiahnuť vyše 10 % nárast produkcie z pohľadu objemu sprostredkovaných služieb,“ povedal pre Finsider konateľ spoločnosti Respect Slovakia Milan Pobjecký. O druhú priečku rebríčka najväčších sprostredkovateľov sa tak pobijú až tri spoločnosti.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: