Súčasné pravidlá poskytovania hypotekárnych úverov často neumožňujú mladým ľuďom, aby si na vlastné bývanie požičali hneď, ako začnú pracovať. Kým v minulosti mohli získať hypotéku na celú hodnotu nehnuteľnosti, dnes im vo väčšine prípadov banky požičajú len 80 percent, časť klientov môže dostať 90 percent. Musia si tak dlhší čas sporiť.


Z údajov spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko vyplýva, že od roku 2017 sa každoročne znižuje podiel ľudí vo veku od 21 do 25 rokov na sprostredkovaných úveroch. Kým v roku 2017 mali najmladší klienti 9,4-percentný podiel na úveroch, ktoré sprostredkovali agenti OVB, vlani to bolo už len 3,88 percenta.

Naopak zvyšuje sa podiel ľudí, ktorí majú 46 rokov a viac. Kým v roku 2017 mali títo klienti podiel 9,62 percenta na sprostredkovaných hypotékach, v roku 2021 ich podiel už dosahoval 13,57 percenta. Keďže splatnosť týchto úverov často zasahuje až do dôchodkového veku, Národná banka Slovenska plánuje obmedziť poskytovanie hypoték pre ľudí nad 40 rokov. Každoročne sa im bude znižovať maximálna suma, ktorú si môžu požičať.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: