Vymyslieť niečo nové na poli financií je veľmi ťažké. Fintechy sa často predbiehajú v tom, kto dokáže robiť niečo lepšie, jednoduchšie či lacnejšie ako banky. Občas sa objaví firma, ktorá ponúkne úplne nový produkt, ktorý dokáže bankovým klientom uľahčiť život. Medzi projekty, ktoré takto vytŕčajú, patrí bezpochyby aj spoločnosť Curve. Tá núka svojim klientom možnosť integrovať všetky platobné karty do jednej.


Keďže ide o britskú spoločnosť, ktorú ponúka svoje služby naprieč Európou, firma založila tento rok dcérsku spoločnosť v Litve, aby mohla naďalej poskytovať svoje služby v krajinách Európskej únie.

Curve cieli najmä na klientov, ktorí využívajú služby viacerých bánk a peňaženku im zaťažuje niekoľko platobných kariet. Curve funguje podobne ako ako Google Pay či Apple Pay, do ktorých možno takisto nahrať viacero platobných kariet. Na rozdiel od týchto platobných služieb však Curve ponúka aj fyzickú kartu. Klienti tak môžu aj vyberať peniaze z bankomatov.

Samotnú kartu Curve možno nahrať do Google Pay či Apple Pay. Vďaka tomu je možné platiť prostredníctvom týchto služieb aj tými kartami, ktoré Apple Pay alebo Google Pay nepodporujú. Vyskúšal som si to napríklad na kreditnej karte do Slovenskej sporiteľne. Keďže som ju nahral do Curve a kartu Curve som následne pripojil do Google Pay, mohol som platiť prostredníctvom mobilu kreditkou napriek tomu, že samotná kreditná karta sa do Google Pay nedá pripojiť.

Všetko cez mobil

Podobne ako väčšina ostatných fintechov aj Curve sa spolieha na mobilné telefóny. Základom je stiahnuť si oficiálnu aplikáciu z obchodu. Ako prvé musím zadať svoju emailovú adresu, na ktorú mi následne príde overovacia správa. Po kliknutí na link píšem svoje telefónne číslo, na ktoré prichádza SMS správou kód, ktorý je treba opísať do aplikácie.

Ďalej si musím zvoliť štvormiestny kód, ktorý slúži na prihlásenie do aplikácie (po pár týždňoch prichádzam na to, že v nastaveniach si možno zvoliť aj prihlasovanie odtlačkom prsta). Potom musím zadať svoje osobné údaje a čo je dôležité, zadávam aj promo kód. Vďaka nemu dostanem hneď na začiatku päť libier. A rovnakú sumu získa aj človek, od ktorého som mal promo kód. Kto chce využiť tento bonus, môže pri registrácii zadať tento kód: NRMYWGAE

Aplikácia sa ma ešte spýta, aký typ zamestnania mám a následne si mám vybrať, akú službu budem využívať. Modrá karta symbolizuje bezplatnú službu. Tá núka len možnosť združiť všetky karty do jednej a eliminovať poplatky za výmenu peňazí. A na 90 dní aj jednopercentný cashback z platieb.

Čierna karta stojí 9,99 eura mesačne a ponúka navyše celosvetové cestovné poistenie a jednopercentný cashback na platby. Kovová karta je za 14,99 eura mesačne. Pri nej by som získal k výhodám čiernej karty aj prístup do letiskových salónikov a poistenie telefónu.

Napriek lákavým ponukám platených služieb si vystačím s tou bezplatnou. Navyše zmeniť službu možno kedykoľvek.

Curve: Ako funguje aplikácia, ktorá spojí všetky karty do jednej

Po výbere služby už môžem do Curve nahrať svoju prvú platobnú kartu. Skúšam kartu Revolut. Aplikácia cez fotoaparát prečíta číslo karty, dopísať musím dátum expirácie a CVV kód. Následne ma vyzve, aby som v aplikácii Revolut autorizoval použitie karty.

Curve použije bonus automaticky

Potom chce aplikácia odo mňa overenie totožnosti. Musím nahrať doklad a odfotiť sa. Curve overuje dokumenty, čo môže trvať do desiatich minút. V skutočnosti bolo overenie hotové už o päť minút. Po overení už môžem svoju Curve kartu vložiť do Google Pay a hneď ju začať používať. Stačí pár klikov a je tam.

Teraz si môžem objednať fyzickú platobnú kartu. Volím si aj PIN kód. Karta by mala prísť do desiatich dní, no prichádza ešte o dva dni skôr.

Následne do služby môžem pridať ďalšie platobné karty, každú kartu potvrdzujem SMS kódom ako platbu na internete. Aplikácia však nedokázala oskenovať embosované karty, musím preto ich čísla opísať.

Narážam na prvý problém. Curve odmietne akceptovať kartu od Prima banky. Ide o Maestro kartu, ktorú Curve nepodporuje. Môžem sem nahrať len karty Visa a Mastercard.

Medzi kartami sa mi automaticky objaví Curve cash karta, na ktorú sa nahrávajú všetky bonusy. Keďže som pri aktivácii účtu použil kupón, mám na tejto karte hneď 5,61 eura. Curve túto kartu použije automaticky, ale len pri platbách, ktoré sú nižšie ako suma, ktorú na nej aktuálne mám. Ak napríklad platím tri eurá, odpočítajú sa mi z tohto bonusu. Platba, ktorá je vyššia ako zostatok na tejto karte, sa vždy celá strhne z predvolenej platobnej karty.

Curve: Ako funguje aplikácia, ktorá spojí všetky karty do jednej

Novú službu hneď vyskúšam pri platbe na internete. V aplikácii si zobrazím detaily karty, ktoré zadám pri platbe. Tá automaticky zbehne a odpočíta sa mi zo zvolenej platobnej karty. Fungujú aj bezkontaktné platby prostredníctvom Google Pay. Predvolenú kartu, z ktorej sa platba odpočíta, môžem meniť jedným kliknutím.

Cestovanie v čase

Jednou z inovácií, ktoré Curve ponúka, je možnosť spätne zmeniť, na ktorú kartu chceme zaúčtovať platbu. Až do 90 dní od uskutočnenia platby je ju možné preúčtovať na inú kartu. Na pôvodnú kartu sa vrátia peniaze a strhnú sa z karty, ktorú sme si vybrali.

V prehľade transakcií stačí kliknúť na platbu, ktorú chceme preúčtovať a vybrať si kartu, z ktorej ju chceme uhradiť. Aplikácia sa následne spýta, či som si istý, že chcem platbu preúčtovať. Každú platbu možno takto prehodiť na inú kartu len raz.

Po príchode fyzickej karty skúšam aj výbery z bankomatu. Keďže mám bezplatný účet, môžem bez poplatkov vybrať hotovosť do výšky 200 libier mesačne. Pri čiernej karte je to 400 libier a pri kovovej 600 libier. Pri prekročení stanovenej sumy si Curve účtuje dvojpercentný poplatok z výberu, minimálne dve libry.

Keďže klienti Curve získajú zahraničnú platobnú kartu, môžu mať problém s bankomatmi, ktoré účtujú cudzím kartám poplatok za výber. Ak by ste v takomto bankomate vyberali peniaze prostredníctvom karty Curve, bez ohľadu na to, že vyberáte peniaze z účtu v danej banke, vyberaná suma sa navýši o poplatok.

Curve podporuje aj rýchle prevody medzi ľuďmi, ktorí túto službu využívajú. Stačí v dolnom menu kliknúť na Send a zobrazí sa zoznam kontaktov, ktoré máme v telefóne uložené. Pri ľuďoch, ktorí využívajú Curve sa zobrazí ikona. Takáto platba sa ihneď pripíše na kartu Curve cash.

Peniaze môžeme poslať aj ľuďom, ktorí Curve nevyužívajú. Príjemcovi v takom prípade príde SMS správa, v ktorej je link, prostredníctvom ktorého sa dostane k svojim peniazom.