Okamžité platby konečne dorazili aj na Slovensko. Rýchle medzibankové platby zatiaľ ponúkli svojim klientom Slovenská sporiteľňa, VÚB a Tatra banka. Využiť ich môžu aj klienti Raiffeisen banky, ktorá patrí pod Tatra banku.

Ak doteraz niekto posielal peniaze do inej banky, musel počítať s tým, že ich príjemca dostane až na nasledujúci pracovný deň. Po novom by takáto platba mala prebehnúť do niekoľkých sekúnd bez ohľadu na to, či peniaze pošleme cez deň, v noci, cez víkend alebo sviatok.

Aj keď okamžité platby majú prebehnúť do desiatich sekúnd, tento limit určuje len, dokedy si banky musia takúto platbu navzájom vysporiadať. V skutočnosti tak doručenie okamžitej platby môže trvať až minútu.

Okamžité platby je možné využiť nielen na posielanie peňazí medzi tromi najväčšími bankami na Slovensku, ale aj do iných krajín Európskej únie. Podľa údajov Národnej banky Slovenska k 10. januáru 2022 bolo v Európe spolu 2 328 bánk, ktoré podporovali rýchle platby. Na využitie instantnej platby je potrebné, aby ju podporovala banka odosielateľa i banka príjemcu. Ak napríklad naša banka rýchle platby podporuje, no banka príjemcu nie, peniaze dorazia tak ako doteraz až nasledujúci pracovný deň.

Revolut doobeda ešte nevedel, že na Slovensku máme okamžité platby

Pri testovaní som si pripravil stopky a vyskúšal poslať peniaze zo Slovenskej sporiteľne do Revolutu. Ten využíva bankovú licenciu v Litve, to znamená, že peniaze sa posielajú do litovský účet.

Najdlhšie na celom prevode trvalo zadanie platby a jej potvrdenie. V aplikácii George v telefóne som vyplnil číslo účtu a zadal sumu. Aplikáca ma upozornila, že platba bude odoslaná ako okamžitá a príjemca ju obdrží v priebehu krátkeho času. Platbu som musel ešte autorizovať cez mToken.

Po autorizácii platby trvalo osem sekúnd, kým sa peniaze objavili na mojom účte v Revolute. Vyskúšal som peniaze poslať ešte raz. Aj v tomto prípade platba dorazila za osem sekúnd.

Rozhodol som sa peniaze poslať aj opačným smerom. V aplikácii Revolutu vypĺňam prevodný príkaz a potvrdzujem platbu odtlačkom prsta a spúšťam stopky. Ani po dvoch minútach peniaze do Slovenskej sporiteľne neprichádzajú. Pozerám znovu do aplikácie Revolut a v detaile platby vidím, že banka odhaduje, že peniaze dorazia dnes. Revolut tak pravdepodobne ešte nevie o tom, že túto platbu môže poslať ako okamžitú. Keď som v minulosti posielal peniaze z Revolutu na zahraničný účet v banke, ktorá podporovala okamžité platby, Revolut mi vždy oznámil, že peniaze dorazia v priebehu niekoľkých sekúnd.

Otestovali sme okamžité platby. Zo sporiteľne do Revolutu peniaze dorazili za osem sekúnd. Opačne to nešlo

Poobede to už išlo aj z Revolutu

Problém bol aj pri posielaní peňazí z VÚB banky. Prevod som zadal o 10.05. Peniaze z účtu však boli odpísané až o 11.02. V popise transakcie bolo uvedené „SEPA Europrevod“. Ani o pol dvanástej peniaze na účet v Revolute ešte neboli. VÚB pravdepodobne nerozpoznala, že ide o okamžitý prevod, aj keď ho druhá banka podporuje. Peniaze tak pravdepodobne dorazia aj zajtra.

Prevod medzi Slovenskou sporiteľňou a VÚB už prebehol bez problémov. Takmer v okamžiku, ako som potvrdil platbu v aplikácii Slovenskej sporiteľni, mi prišla z VÚB notifikácia o prijatej platbe. Až následne prišla notifikácia zo Slovenskej sporiteľne, že peniaze odišli z účtu.

Poobede som zo Slovenskej sporiteľne dostal informáciu, že okamžité prevody z Revolutu by už mali fungovať. Znovu som zadal prevodný príkaz. Už po vyplnení čísla účtu aplikácia ukázala, že peniaze zvyčajne dorazia v priebehu niekoľkých sekúnd. Po potvrdení platby z Revolutu prišla o päť sekúnd notifikácia zo sporiteľne, že na účet prišli peniaze.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: