Okamžité platby prídu na Slovensko 1. februára 2022. Vďaka tomu by peniaze z jednej banky do druhej mali doraziť do desiatich sekúnd. Podmienkou je, aby obe banka odosielateľa i prijímateľa podporovali okamžité platby.

Instantné platby, ako sa okamžité platby tiež nazývajú, bude možné využívať aj pri platbách do iných krajín Európskej únie. K dispozícii budú zatiaľ pre klientov troch najväčších bánk na Slovensku. Slovenská sporiteľňa, VÚB banka a Tatra banka už okamžité platby úspešne otestovali.

„Tento úspešný test, ktorý sme realizovali aj niektorými ďalšími európskymi bankami, znamená, že klienti VÚB sa môžu tešiť na rýchle platby od prvého dňa od ich spustenia,“ povedal hovorca VÚB banky Dominik Miša. Hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová vraví, že už úspešne realizovali aj certifikačné testy v súlade s požiadavkami Národnej banky Slovenska.

Pre remeselníkov i drobných obchodníkov

Slovenská sporiteľňa ponúkne okamžité platby ako súčasť balíka služieb. Klienti tak podľa hovorkyne Marty Cesnakovej za ne nezaplatia nič navyše. Rovnako aj v Tatra banke budú súčasťou balíkov služieb. VÚB sa ešte nerozhodla, či rýchle platby začlení do balíka služieb alebo si od klientov vypýta peniaze navyše.

Okamžité platby majú ambíciu nahradiť hotovosť všade tam, kde sa dnes nepoužíva platba kartou. Poslúžiť môžu napríklad drobným remeselníkom. Tí dnes väčšinou prijímajú len hotovosť. Chcú mať totiž istotu, že im klient zaplatí a odmietajú čakať, kým im preplatí faktúru. Ak by si dnes nechali za svoju prácu zaplatiť prevodom a mali účet v inej banke ako zákazník, peniaze by dorazili až nasledujúci pracovný deň. Vďaka instantným platbám už o pár sekúnd uvidia, či im peniaze prišli na účet alebo nie.

Instantné platby môžu poslúžiť aj drobným obchodníkom. Mnohí z nich nechcú prijímať platobné karty, pretože by z každej platby museli banke zaplatiť poplatok. No prijatie instantnej platby ich nebude nič stáť a peniaze budú mať hneď na svojom účte.

Okamžité platby
Okamžité platby prídu 1. februára 2022 (Ilustračné foto: Danny Doneo na Pexels)

Prevod môže trvať aj dlhšie ako desať sekúnd

Aj keď pri instantných platbách platí, že by mali doraziť do desiatich sekúnd, tento termín sa týka len času, za ktorý banky musia navzájom platbu navzájom vysporiadať. Banke prijímateľa môže potom ešte chvíľu trvať, než peniaze pripíše na účet. V praxi tak môže trvať prevod dlhšie ako desať sekúnd.

D. Miša vysvetľuje, že ak klient zadá platbu, najprv prebehne jej rýchla kontrola. Potom sa posiela na zaúčtovanie do inej banky. Tu sa začína počíta desať sekúnd, do ktorých má druhá banka odpovedať. „Keď banka odpovie, táto odpoveď sa zaregistruje a posiela sa klientovi notifikácia o výsledku jeho platby,“ vraví. V praxi tak podľa D. Mišu môže okamžitá platba trvať aj dlhšie ako jednu minútu.

Okamžité platby budú fungovať 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Využiť ich bude možno aj počas víkendov či sviatkov.

Napriek tomu, že banky okamžité platby už úspešne otestovali, neplánujú ich spustiť pred 1. februárom. „Tento termín je dohodnutý v rámci NBS a národného plánu zavedenia okamžitých platieb. Navyše, skoršie spustenie nedáva zmysel, keďže je potrebné, aby bolo zapojených viacero bánk medzi ktorými budú platby prebiehať,“ povedala M. Cesnaková.

Ako budú fungovať okamžité platby

  • platby budú spracované najneskôr do desiatich sekúnd
  • príkazy budú spracovávané jednotlivo a nie v dávkach
  • platiteľ aj prijímateľ dostanú potvrdenie o realizácii platby
  • poslať bude možné maximálne 100-tisíc eur
  • okrem Slovenska bude možné instantné platby posielať aj do iných krajín

Zdroj: NBS

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: