Čistý zisk bánk na Slovensku za prvých osem mesiacov tohto roku dosiahol 511 miliónov eur. V porovnaní s minulým rokom, keď hospodárenie bánk výrazne poznačila pandémia ako aj bankový odvod, to predstavuje nárast o vyše sto percent. Zisk bankového sektora je dokonca vyšší ako v roku 2019. Vtedy banky v rovnakom období zarobili 447 miliónov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska.

Čo sa zmenilo v porovnaní s minulým rokom, že zisk bánk znovu vystrelil nahor?

  • Banky už nemusia platiť bankový odvod, vlani na ňom zaplatili 147,8 milióna eur.
  • Už netvoria opravné položky v takej výške ako minulý rok, keď počas prvých ôsmich mesiacov vytvorili oprávky vo výške 272 miliónov eur. V tomto roku to bolo len 29 miliónov.

Bankám pomohlo to, že väčšina ľudí, ktorí vlani využili pandemický odklad splátok, sa v tomto roku vrátila k riadnemu splácaniu svojich úverov. Podiel zlyhaných úverov domácnosti k 30. júnu 2021 dokonca medziročne klesol o pol percentuálneho bodu na 2,3 percenta. V prípade úverov na bývanie, ktoré tvoria najväčšiu časť pôžičiek, ktoré banky poskytli domácnostiam, dosahuje podiel zlyhaných úverov 1,3 percenta.

Finančné domy vlani po vypuknutí krízy začali vo veľkom vytvárať opravné položky k úverom. V prvých ôsmich mesiacoch minulého roku ich navýšili o 272 miliónov eur. Nevedeli totiž, aké bude mať pandémia následky na ekonomiku a ako im vzrastie počet neplatičov. Pre porovnanie, rok predtým v rovnakom období navýšili opravné položky o 97 miliónov eur. Keďže sa počet neplatičov nezvyšuje, banky v tomto roku výrazne zabrzdili tvorbu opravných položiek. Od januára do augusta ich navýšili o 29 miliónov eur, čo je menej ako v roku pred krízou.

Na úveroch zarábajú čoraz menej

Peňažným ústavom výrazne pomohlo aj minuloročné zrušenie bankového odvodu. Ten odchádzajúca vláda Smeru, SNS a Mostu od začiatku roku 2020 zdvojnásobila. Súčasná vláda ho následne od 1. júla minulého roku úplne zrušila. No aj tak banky museli štátu vlani na odvode zaplatiť 147,8 milióna eur.

Ani v tomto roku nedokázali banky zastaviť pokračujúci prepad úrokových výnosov. Čisté úrokové výnosy v prvých ôsmich mesiacoch dosiahli 1,08 miliardy eur. V porovnaní s minulým rokom to predstavuje pokles o 2,44 percenta a oproti roku 2019 je to menej o 6,9 percenta.

Banky na úrokoch zarábajú čoraz menej najmä pre neustály pokles úrokových sadzieb na hypotékach. V auguste predstavoval priemerný úrok zo všetkých aktuálne splácaných úverov 1,13 percenta, čo je najmenej v histórii. Nové hypotéky dávali banky s priemerným úrokom 0,9 percenta. Mesiac predtým to bolo 0,89 percenta.

V porovnaní so zahraničím sú zisky slovenských bánk nízke

Finančné domy sa snažia pokles príjmov z hypoték vykompenzovať vyšším príjmom z poplatkov. V tomto roku sa im to konečne začína dariť. Kým vlani v prvých ôsmich mesiacoch dokázali navýšiť čisté príjmy z poplatkov a provízií medziročne len o jeden milión eur, v tomto roku bol nárast až 40 miliónov eur. Je to o takmer 13 miliónov eur viac, než o koľko medziročne stratili na úrokoch.

Postarali sa o to predovšetkým vyššie výnosy z poplatkov a provízií. Náklady na ne sa medziročne zmenili len minimálne. Banky za to vďačia nielen zdražovaniu svojich služieb, ale predovšetkým nárastu príjmov z provízií. Tie inkasujú za predaj produktov iných finančných inštitúcií. Aj preto pracovníci v pobočkách čoraz častejšie núkajú klientom investovanie či poistenie k úveru.

Napriek zlepšujúcim sa číslam NBS v makroprudenciálnom komentári upozornila, že ziskovosť slovenských bánk je v porovnaní s mediánom v krajinách Európskej únie nižšia. Keďže väčšina bánk má zahraničných majiteľov, ktoré majú svoje banky aj v iných krajinách Európy, môže nižšia ziskovosť na Slovensku znamenať nižšiu ochotu ich majiteľov, aby sem investovali. Pre zahraničných akcionárov je výhodnejšie investovať do krajín, v ktorých dosahujú vyššiu návratnosť kapitálu.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: