Na konci roku si treba postrážiť odosielané platby. V niektorých prípadoch je totiž potrebné, aby boli pripísané ešte v tomto roku. „Napríklad na získanie štátnej prémie k stavebnému sporeniu či daňovej úľavy pri dôchodkovom sporení je potrebné, aby boli peniaze pripísané na účet príslušnej inštitúcie ešte v tomto roku,“ vraví hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.


Ak niekto posiela peniaze v rámci jednej banky, prevod sa zrealizuje v ten istý deň, zvyčajne sa peniaze na účet pripíšu o pár sekúnd. V prípade medzibankového prevodu je treba počítať s jedným pracovným dňom navyše. Keďže posledný deň tohto roka pripadá na piatok, je peniaze do inej banky potrebné poslať najneskôr vo štvrtok 30. decembra. „Výnimkou sú urgentné prevody, ktoré prejdú do inej banky v ten istý deň a je možné ich zadať ešte aj na Silvestra. Oproti štandardnému prevodu sú však drahšie,“ hovorí M. Cesnaková.

Už budúci rok by sa malo posielanie peňazí do iných bánk zrýchliť. Od februára tri najväčšie banky ponúknu okamžité platby. Tie by mali na účet v inej banke doraziť o pár sekúnd.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: