Možnosť platiť je neodmysliteľnou súčasťou väčšiny smart hodiniek. Stačí zapnúť správnu aplikáciu, priložiť hodinky k terminálu a platba prebehne. Dôležité je, aby boli hodinky nabité. Na jedno nabite pritom len málokedy vydržia viac ako 48 hodín.

Inou cestou sa vybral švajčiarsky výrobca hodiniek Swatch. Jeho platobná funkcia SwatchPay! je nezávislá od hodiniek či od ich batérie. V hodinkách je integrovaný čip, ktorý funguje rovnako ako platobná karta, ktorú takisto nemusíme nabíjať. Stačí do hodiniek nahrať svoju klasickú alebo virtuálnu platobnú kartu a následne je nimi možné platiť rovnako, ako keď platíme bezkontaktne platobnou kartou.

Nejde pritom o žiadne smart hodinky ale o klasické ručičkové hodinky na gombíkovú baterku. Tá by mala vydržať približne jeden rok. A aj po jej vybití by malo platenie bez problémov fungovať ďalej, keďže hodinky využívajú pasívny NFC čip.

Na Slovensku podporujú SwatchPay! dve banky – Slovenská sporiteľňa a mBank. K dispozícii je aj pre klientov, ktorí využívajú aplikáciu Curve, ktorá spája dokopy viaceré karty. Vďaka tejto aplikácii tak môžu SwatchPay! využiť aj klienti iných bánk, ktoré túto službu aktívne nepodporujú.

Nákup na druhý pokus

Hodinky sme objednali z oficiálneho obchodu Swatch. V ňom sa dajú vyfiltrovať hodinky s integrovanou službu SwatchPay! Nie všetky hodinky od Swatch ju totiž podporujú. Hodinky dorazili o pár dní, no keďže boli príliš veľké, poslali sme ich hneď naspäť. O pár dní nám spoločnosť vrátila peniaze.

Druhý pokus sme preto uskutočnili v kamennom obchode vo Viedni, kde sme si mohli vybrať hodinky, ktoré presne pasujú na ruku. Stáli rovnako ako v internetovom obchode. Ceny sa pohybujú od 85 do 165 eur. My sme zvolili model za 85 eur

Aby sme mohli platiť týmito hodinkami, museli sme si do telefónu nainštalovať aplikáciu SwatchPay! Jej prostredníctvom sa spárujú hodinky s platobnou kartou. Do aplikácie sme museli nahrať údaje z platobnej karty rovnako, ako keď chceme platiť kartou na internete.

Ďalej bolo potrebné do aplikácie zadať konkrétny model hodiniek, ktorý budeme používať na platenie. Keďže na bločku bol uvedený len produktový kód, museli sme si názov hodiniek vygoogliť.

Vyskúšali sme SwatchPay! Hodinky, ktorými zaplatíte, aj keď sa vybije baterka
Do aplikácie SwatchPay! je potrebné zadať rovnaké údaje z karty ako pri platbe na internete (Foto Finsider: Peter Csenák)

SwatchPay! využíva NFC telefónu

Keďže hodinky nemajú pripojenie na internet, údaje sa z telefónu do hodiniek prenesú prostredníctvom technológie NFC. Počas párovania karty s aplikáciou je potrebné hodinky priložiť k zadnej strane telefónu na niekoľko sekúnd. Aplikácia ukáže, kedy je prenos údajov hotový a môžeme dať hodinky preč. Potom je potrebné v aplikácii odsúhlasiť podmienky používania a následne treba znovu na pár sekúnd hodinky priložiť k telefónu.

Keď je tento proces hotový, je treba autorizovať platobnú kartu. Keďže sme použili platobnú kartu od mBank, dostali sme z tejto banky SMS kód, ktorý sme zadali do aplikácie.

Hodinky by následne mali byť pripravené na platenie. To sme vyskúšali nasledujúci deň. Po priložení hodiniek k terminálu platba prebehla rovnako, ako keď platíme bezkontaktnou kartou. Rovnaké sú aj pravidlá. Pri platbách do 50 eur nie je potrebné zadávať PIN, pri vyššej sume ho musíme vyťukať. Ide pritom o ten istý PIN, ktorý máme pridelený k platobnej karte.

V prípade, že niekto hodinky stratí, má priamo v aplikácii možnosť zablokovať svoju virtuálnu kartu. V prípade straty či krádeže hodiniek nie je potrebné vymieňať platobnú kartu. V hodinkách totiž nie sú uložené údaje o platobnej karte, to znamená, že prípadný zlodej sa k nim nedokáže dostať. A ak platenie na týchto hodinkách zablokujeme cez aplikáciu, nedokáže týmito hodinkami ani zaplatiť.

Hodinky so službou SwatchPay! sú vhodné pre ľudí, ktorí nemajú záujem o smart hodinky, no chcú mať svoju kartu stále pri sebe. Výhodou je najmä to, že platenie nie je nijako závislé od batérie hodiniek.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: