Banky neustále zvyšujú poplatky za svoje služby. Napriek tomu možno v mnohých bankách získať účet zadarmo. Niektoré banky na Slovensku ho ponúkajú automaticky bez akýchkoľvek podmienok. V iných finančných inštitúciách môže mať klient účet zadarmo, ak účet aktívne využíva alebo má zriadené aj ďalšie produkty banky.

Kým v minulosti bol bezplatný účet doménou predovšetkým internetových bánk, v poslednej dobe aj viaceré klasické banky ponúkli klientom účet zadarmo bez akýchkoľvek podmienok. Kto sa rozhodne pre takýto produkt, mal by byť pripravený na to, že jeho bezplatný účet nemusí obsahovať všetky služby ako klasický spoplatnený účet. ČSOB napríklad pri svojom Smart účte nemá zahrnuté v cene operácie v pobočke, mBank zase po klientoch vyžaduje, aby každý mesiac svojou kartou zaplatili v obchodoch aspoň 70 eur, inak im naúčtuje poplatok za kartu. Vo Fio banke sú zase bezplatné len prvé dva výbery z bankomatov.

Kde môžete mať účet zadarmo bez podmienok

mBank

Internetová banka mBank ponúka bezplatný účet mKonto. Karta k účtu je zadarmo, ak ňou klient mesačne uskutoční transakcie aspoň vo výške 70 eur, inak mu banka strhne v danom mesiaci poplatok 1,50 eura. Výbery z bankomatov na Slovensku a v zahraničí sú bez poplatkov, ak klient vyberie aspoň 70 eur. Za výbery nižších súm si mBank účtuje poplatok 1,30 eura.

365.bank

Ponúka bezplatný účet s názvom Účet zadarmo. Klienti získajú zadarmo aj platobnú kartu a bezplatné sú aj všetky výbery z bankomatov 365.bank.

Fio banka

Za vedenie účtu si Fio banka neúčtuje žiaden poplatok. Bez poplatkov klienti dostanú aj platobnú kartu. Bezplatné sú aj prvé dva výbery v mesiaci z akéhokoľvek bankomatu. Za každý ďalší klienti zaplatia jedno euro. Zadarmo sú aj všetky vklady hotovosti uskutočnené klientom v pobočkách Fio banky. Bezplatné sú aj výbery v pobočkách nad 50 eur.

UniCredit Bank

Bez mesačných poplatkov ponúka účet Start. Klienti bez poplatkov dostanú aj platobnú kartu a neplatia ani za výbery z bankomatov skupiny UniCredit Bank na Slovensku či v zahraničí. Výbery z ostatných bankomatov na Slovensku a v zahraničí sú zadarmo, ak klient vyberie minimálne 80 eur.

ČSOB

Zadarmo a bez podmienok tu môžu klienti získať Smart účet. Zriadiť si ho možno iba online a súčasťou balíka nie sú transakcie realizované v pobočkách banky. Tento účet zadarmo obsahuje platobnú kartu, s ktorou môžu bezplatne vyberať či vkladať peniaze prostredníctvom bankomatov ČSOB.

Kto ponúka účet zadarmo a aké podmienky musíte splniť, aby ste ho získali
Účet zadarmo núka takmer každá banka (zdroj: maitree rimthong na Pexels)

Ktoré banky ponúkajú účet zadarmo po splnení podmienok

Slovenská sporiteľňa

Klienti môžu zadarmo získať Osobný účet alebo Osobný účet exclusive. Klient neplatí mesačný poplatok za Osobný účet, ak mesačne vykoná platby kartou aspoň vo výške 200 eur, uskutoční tri pravidelné platby a má zároveň zriadené sporenie k účtu. Účet exclusive ponúka Slovenská sporiteľňa bezplatné klientom, ktorí počas mesiac kartou zaplatia aspoň 400 eur, uskutočnia tri pravidelné platby a majú zriadené sporenie. Kým Osobný účet obsahuje výbery z bankomatov Slovenskej sporiteľne a skupiny Erste v zahraničí, Osobný účet exclusive obsahuje bezplatné výbery zo všetkých bankomatov.

Tatra banka

Tatra banka ponúka zadarmo balík služieb Tatra Personal klientom, ktorí okrem účtu využívajú aspoň tri ďalšie produkty banky. Zľavu vo výške 50 percent získajú klienti, ktorí využívajú aspoň dva ďalšie produkty banky. A 50-percentnú zľavu dostanú aj klienti, ktorí počas mesiaca uskutočnia aspoň sedem výberov či platieb cez inovácie (výber peňazí z bankomatu prostredníctvom aplikácie, platba prostredníctvom aplikácie Tatra banka, zaslanie peňazí prostredníctvom Viamo, platba na internete s využitím jednorazového čísla karty pomocou aplikácie Tatra banka alebo MobilePay). Účet zadarmo možno získať aj spojením dvoch 50-percentných zliav. Účet Tatra Personal obsahuje všetky výbery z bankomatov Tatra banky a jeden výber z bankomatu inej banky na Slovensku.

VÚB banka

Klientom ponúka odmenu za vernosť v podobe zľavy z mesačného poplatku pre VÚB Účet a pre VÚB Účet Magnifica. Zľavu vo výške 50 percent získajú klienti, ktorí využívajú aspoň dve ďalšie služby banky zo zoznamu služieb a zároveň aktívne využívajú účet. A na účet zadarmo majú nárok tí klienti, ktorí využijú tri služby a zároveň aktívne využívajú svoj účet.

Za aktívne využívanie VÚB účtu banka považuje, ak klient aspoň raz za mesiac použije internet banking alebo mobile banking a zároveň mu príde na účet aspoň 500 eur. Pri VÚB Účte Magnifica banka za aktívne využívanie považuje, ak klient minimálne raz za mesiac využije internet banking alebo mobile banking a zároveň mu na účet príde aspoň tisíc eur.

Do zľavy sa započítavajú nasledujúce skupiny produktov: spotrebné úvery, hypotekárne úvery, kreditné karty Šikovná karta, Mastercard Standard, Mastercard World (min. 3 zaúčtované platby), sporiaci účet a Investičné sporenie SK/Investičné sporenie LUX (musí na ne vložiť minimálne 50 eur mesačne), zostatok na sporiacich a vkladových produktoch minimálne 10 000 eur, vlastníctvo aktívneho poistného produktu La Vita uzatvoreného pracovníkom VÚB banky.

Rozdiel medzi VÚB Účtom a VÚB Účtom Magnifica je v tom, že Magnifica obsahuje vyšší počet služieb, ktoré si klient môže vybrať, že bude v rámci účtu využívať bezplatne.

Kto ponúka účet zadarmo a aké podmienky musíte splniť, aby ste ho získali
Na získanie účtu zadarmo treba zistiť, čo musíte splniť (zdroj: Autor fotky: Karolina Grabowska na Pexels)

Prima banka

Klientom vracia pol percenta z platby kartou. Keďže mesačná cena Osobného účtu je 4,90 eura, kto chce mať účet zadarmo, musí kartou mesačne zaplatiť aspoň 980 eur. Klienti majú v cene okrem iného výbery z bankomatov Prima banky.

ČSOB

Účet ČSOB Pohoda môžu klienti s 50-percentnou zľavou, ak im naň počas mesiaca príde aspoň 400 eur, zároveň zrealizujú aspoň tri pravidelné platby a päť platieb kartou. Zľavu vo výške 50 percent dostanú aj klienti, ktorí majú v ČSOB úspory alebo úvery minimálne vo výške 20-tisíc eur. Na polovičnú zľavu majú nárok aj klienti, ktorí tu majú aj Podnikateľské konto, ktoré aktívne využívajú. Kombináciou dvoch 50-percentných zliav možno získať tento účet zadarmo. Účet Pohoda obsahuje bezplatné výbery z bankomatov ČSOB a jeden bezplatný výber z cudzieho bankomatu.

Účet ČSOB Extra Pohoda ponúka banka so zľavou 50 percent tým klientom, ktorým naň príde počas mesiaca minimálne 1 500 eur, zároveň musia uskutočniť tri pravidelné platby a päť platieb kartou. Zľavu vo výške 50 percent dostanú aj klienti, ktorí majú v banke úvery alebo úspory aspoň vo výške 30-tisíc eur, alebo majú zriadený aj Podnikateľský účet, ktorý aktívne využívajú. Spojením dvoch 50-percentných zliav možno získať tento účet zadarmo. Extra pohoda obsahuje bezplatné výbery z vlastných ako aj cudzích bankomatov.

UniCredit Bank

Okrem účtu Start, ktorý je zadarmo bez podmienok, ponúka UniCredit Bank aj odpustenie poplatku za balík služieb Top. Klienti nemusia platiť poplatok, ak im na účet počas mesiaca príde aspoň 1 500 eur. Tento účet obsahuje neobmedzený počet výberov z bankomatov na Slovensku i z zahraničí.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: