Úrokové sadzby z hypotekárnych úverov sa stále držia blízko historického minima. V máji dosiahol priemerný úrok z poskytnutých hypoték 0,93 percenta. Je to o jednu stotinu percentuálneho bodu menej ako v apríli. Banky dávali hypotéky za historicky najnižšie úroky v marci tohto roku. Vtedy priemerná sadzba dosiahla 0,92 percenta. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska.

Ak si niekto požičia 100-tisíc eur so splatnosťou 30 rokov, bude v prípade ročného úroku 0,93 percenta platiť mesačnú splátku 318,43 eura. Ak by si niekto rovnakú sumu zobral pred desiatimi rokmi za vtedajší priemerný úrok 5,12 percenta, platil by mesačnú splátku 544,18 eura.

Klesajú však nielen úroky z nových úverov, ale znižujú sa aj priemerné sadzby zo všetkých aktuálne splácaných úverov na bývanie. V máji platili hypotekárni dlžníci priemerný úrok vo výške 1,18 percenta. Je to najmenej v histórii. Pred desiatimi rokmi pritom dosahoval priemerný úrok zo všetkých splácaných úverov 5,12 percenta.

Nízke úroky pomáhajú predávať hypotéky

Za znižovaním priemerných sadzieb zo všetkých splácaných úverov je predovšetkým snaha niektorých bánk prilákať klientov konkurencie na nižší úrok. Aktívna je v tomto predovšetkým Prima banka. Tá aktuálne ponúka všetkým žiadateľom, ktorí splnia podmienky na poskytnutie úveru, úrokovú sadzbu vo výške 0,5 percenta. Do apríla dávala pritom ešte o jednu desatinu percentu nižšiu sadzbu.

Keďže na nízku úrokovú sadzbu od Prima banky nezareagovala obdobným krokom žiadna z veľkých bánk, Prime sa darí postupne navyšovať svoj podiel na úveroch. V máji podľa NBS dosiahol 9,68 percenta. V októbri, kedy Prima banka prišla s 0,4-percentným úrokom, jej podiel ešte dosahoval 8,86 percenta. Ide pritom o podiel na všetkých úveroch na bývanie, ktoré klienti aktuálne splácajú. Podľa výpočtov Finsidera vo viacerých mesiacoch od spustenia tejto akcie poskytla Prima banka najviac hypoték zo všetkých bánk na Slovensku.

Naopak udržať svoj podiel sa nedarí Slovenskej sporiteľne. Tá síce naďalej kontroluje najväčšiu časť trhu, no jej podiel postupne klesá. Kým v máji minulého roku dosahoval 26,31 percenta, v máji tohto roku to bolo už len 25,08 percenta. V máji 2018 pritom jej podiel dosahoval ešte 27,7 percenta.

Banky lákajú na hypotéky s dlhšou fixáciou

Priemerné úrokové sadzby už pravdepodobne nebudú výrazne klesať. Preto sa čoraz viac dlžníkov snaží využiť súčasné nízke sadzby k tomu, aby si výhodný úrok zaistili na čo najdlhšie obdobie. Chcú sa tak vyhnúť výraznejšiemu nárastu splátky v prípade rastu úrokových sadzieb.

Aj banky vychádzajú záujemcom o dlhšiu viazanosť úroku v ústrety a znižujú sadzby pri úveroch s dlhšou fixáciou. Zároveň je to pre banky príležitosť na vylepšenie svojho zárobku. Dlhšie viazanosti sú totiž stále o niečo drahšie ako kratšie a nízke úrokové sadzby pravdepodobne vydržia ešte niekoľko rokov.

Naposledy znížila úroky ČSOB. Tá aktuálne ponúka hypotéky s desaťročnou viazanosťou sadzby za 0,99 percenta. Je to prvýkrát v histórii, keď klienti za desaťročnú viazanosť platia menej ako jednopercentný úrok bez toho, aby si museli zároveň poistiť schopnosť splácať úver. Okrem toho ČSOB znížila aj úroky pri ostatných fixáciách, ktoré presahujú tri roky. Rozdiel vo výške sadzby je však len minimálny a úroky sa pri týchto dlhších viazanostiach pohybujú od 0,95 po 0,99 percenta. To motivuje žiadateľov o úver k tomu, aby siahli po dlhšej viazanosti.