Prima banka už neponúka hypotéky s 0,4-percentným úrokom. Potom, ako 4. apríla skončila táto ponuka, banka prišla s novou akciou. V súčasnosti ponúka hypotéky s úrokom 0,5 percenta. Nová akcia platí na úvery, ktoré budú schválené do 16. júla.

Prima banka pritom vďaka ponuke úverov s 0,4-percentným úrokom dokázala výrazne zabodovať v hypotekárnom súboji. Keďže žiadna z veľkých bánk na jej ponuku nezareagovala znížením sadzieb, Prima banke sa podarilo navýšiť trhový podiel. V septembri minulého roku jej podiel na úveroch na bývanie dosahoval 8,84 percenta. Od októbra, keď Prima znížila úrokovú sadzbu, jej podiel každý mesiac rástol. Na konci februára tohto roku dosahoval 9,44 percenta.

Pre Prima banku to predstavuje úspech. Nejde totiž o podiel na úveroch, ktoré boli v danom mesiaci poskytnuté, ale na všetkých úveroch na bývanie, ktoré aktuálne ľudia splácajú. Z výpočtov Finsidera vypláva, že Prima banka vo viacerých mesiacoch poskytla najvyšší objem hypoték zo všetkých bánk na Slovensku.

Znovu neštandardná viazanosť

Kým úrok vo výške 0,4 percenta ponúkala pri viazanosti sadzby na 40 mesiacov, 0,5-percentný úrok dáva so 45-mesačnou fixáciou. V oboch prípadoch ide o neštandardnú viazanosť, keďže banky zvyčajne núkajú fixáciu na celé roky.

Prima banka môže uspieť aj so súčasným navýšeným úrokom. Na konci februára dosahoval priemerný úrok z novoposkytnutých úverov na bývanie 0,94 percenta. Priemerný úrok zo všetkých úverov, ktoré ľudia aktuálne splácajú, bol 1,23 percenta. Prima sa navyše sústreďuje najmä na ľudí, ktorí si k nej prenesú úver z inej banky. To znamená, že ak má niekto starší úver s vyšším úrokom, môže výrazne ušetriť jednak na splátkach ako aj na celkovej sume, ktorú banke za úver zaplatí.

Prima banka láka na lacné hypotéky najmä klientov konkurencie

Úrok vo výške 0,5 percenta Prima garantuje každému, kto splní podmienky na získanie hypotéky. Táto sadzbu nepodmieňuje uzatvorením poistenia. Banka sľubuje, že dlžníkom, ktorí si k nej chcú preniesť úver, ho schváli na počkanie. Pri refinancovaní nevyžaduje nový znalecký posudok ani dokladovanie príjmu.

Pre banky je jednoduchšie a aj výhodnejšie, ak sa sústredia na ľudí, ktorí si chcú svoj úver refinancovať. Dobrá úverová história je totiž oveľa lepším ukazovateľom ako príjem. Ak sa niekto v posledných piatich rokoch ani raz neomeškal so splátkou hypotéky, je pravdepodobné, že bude v riadnom splácaní pokračovať aj naďalej.

Navyše pri refinancovaní je časť úveru už splatená, no hodnota nehnuteľnosti od začiatku splácania pravdepodobne vzrástla. Len za minulý rok priemerné ceny nehnuteľností na bývanie stúpli o 11,9 percenta. Banka, ktorá refinancuje hypotéku, tak získa záložné právo na nehnuteľnosť, ktorej cena je podstatne vyššia ako výška úveru. Aj v prípade, že by ceny nehnuteľností klesli, má banka dostatočnú rezervu, aby v prípade uplatnenia záložného práva na tom neprerobila.