Vo februári sa znovu znížil priemerný úrok, za ktorý banky dávali nové hypotéky. Znížil sa aj priemerný úrok zo všetkých aktuálne splácaných úverov. V súčasnosti tak bankám platíme najnižšie úroky v histórii.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska bol vo februári priemerný úrok zo všetkých splácaných hypoték na úrovni 1,23 percenta. Ide o doteraz najnižšie číslo. Pre porovnanie – presne pred desiatimi rokmi dosahoval priemerný úrok 5,22 percenta. Splátka hypotéky vo výške 100-tisíc eur na 30 rokov, sa tak za desať rokov znížila z 550 eur na 332 eur mesačne.

Štyri mesiace pod jedným percentom

Nové úvery sú pritom ešte lacnejšie. Aktuálne odchádzajú dlžníci z banky s priemerným úrokom 0,94 percenta. Po januárovom miernom náraste sa tak sadzby vrátili na historicky najnižšiu úroveň z decembra minulého roku. Pod hranicou jedného percenta sa priemerné sadzby držia už štvrtý mesiac po sebe.

Priemerné úrokové sadzby ťahá dole najmä akciový úrok od Prima banky vo výške 0,4 percenta. Banka ho ponúka pri netypickej viazanosti 40 mesiacov. Túto akciu má zatiaľ naplánovanú do 4. apríla.

Podľa výpočtov Finsidera Prima banka vo februári poskytla najviac úverov na bývanie zo všetkých bánk na Slovensku. Jej podiel na celkovom objeme poskytnutých úverov na bývanie dosiahol 9,44 percenta. Taký vysoký podiel doteraz nikdy nemala. Výraznejšie jej rastie od chvíle, keď v októbri minulého roku ponúkla 0,4-percentný úrok.

Úvery vynášajú čoraz menej

Z výsledkov bánk vidno, že finančné domy znižujú úrokové sadzby aj na úkor svojich ziskov. Za prvé dva mesiace banky na Slovensku dosiahli čisté úrokové výnosy na úrovni 261,847 milióna eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku to predstavuje vyše 5-percentný pokles. Bankám klesajú príjmy z úrokov napriek tomu, že objem poskytnutých úverov neustále rastie.

Viaceré banky v snahe udržať si príjmy, sa preto nezapojili do úverovej naháňačky a nereagovali na ponuku Prima banky. Dve banky pritom počas marca úrokové sadzby dokonca zvýšili. Najprv tak urobila OTP banka, ktorú nasledovala mBank. Obe banky výraznejšie dvihli úroky pri kratších viazanostiach. Klienti, ktorí si v súčasnosti zoberú úver s dlhšou viazanosťou sadzby, tak budú platiť nižší úrok ako v prípade kratšej fixácie.

OTP banka na konci marca znovu upravila úroky, no tentokrát ich znížila. Zlacnila úvery so sedemročnou a desaťročnou viazanosťou sadzby.