OTP Banka sa čoraz viac približuje ČSOB. Odo dnes zvýšila úrokové sadzby z hypotekárnych úverov na úroveň ČSOB.


Najviac vzrástli úroky pri hypotéke s fixáciou sadzby na jeden rok. Z pôvodných 0,85 percenta poskočila sadzba až na 1,5 percenta. Takéto zvýšenie úrokovej sadzby pri hypotéke vo výške 100-tisíc eur so splatnosťou 30 rokov sa odzrkadlí na náraste mesačnej splátky o 30 eur.

Najlacnejšie možno aktuálne v OTP získať hypotéku s trojročnou viazanosťou sadzby. Po novom tu úrok začína na úrovni 0,89 percenta.

Nové sadzby s ročnou až päťročnou viazanosťou v súčasnosti kopírujú úroky ČSOB, hypotéky so 7-ročnou viazanosťou ČSOB neponúka. Pokračuje tak proces zbližovania oboch bánk. Majiteľ ČSOB totiž vlani kúpil OTP Banku. V tomto roku by sa obidva finančné domy mali spojiť. Značka OTP tak na Slovensku zanikne. Už v súčasnosti môžu klienti ČSOB vyberať peniaze z bankomatov OTP za rovnakých podmienok ako z vlastných bankomatov. Rovnako klienti OTP môžu vyberať peniaze z bankomatov ČSOB.

Zmena úrokových sadzieb z hypoték v OTP Banke od 1. marca

ViazanosťPôvodný úrok (% p.a.)Nový úrok (% p.a.)
1 rok0,851,50
3 roky0,850,89
4 roky0,900,99
5 rokov0,950,99
7 rokov0,991,17
Zdroj: Finančný kompas

Zdražovanie prichádza v čase, keď sa úroky z hypoték držia na historických minimám. Podľa údajov Národnej banky Slovenska sa v januári priemerná úroková sadzba už tretí mesiac po sebe držala pod úrovňou jedného percenta. Finančné domy nové úvery poskytovali s priemernou úrokovou sadzbou 0,96 percenta. Je to len o dve stotiny percentného bodu viac ako v decembri, kedy boli sadzby zatiaľ na najnižšej úrovni v histórii.

ČSOB by po spojení s OTP mala predbehnúť Tatra banku

Priemerné úroky zo všetkých splácaných hypoték v januári opäť klesli na historicky najnižšiu úroveň 1,24 percenta. Z nízkych sadzieb tak profitujú nielen noví klienti ale aj tí, ktorí úver už dlhšie splácajú.

Najvyšší podiel na doteraz poskytnutých úveroch na bývanie si podľa NBS naďalej udržuje Slovenská sporiteľňa. Aktuálne jej patrí viac ako štvrtina trhu. Druhá je s vyše trojpercentnou stratou VÚB banka. OTP má podiel na úveroch ba bývanie 1,77 percenta a ČSOB 12,46 percenta. Po spojení by ČSOB v podiele na trhu hypoték mala preskočiť Tatra banku, ktorej aktuálne patrí 13,93 percenta.

Naďalej rastie podiel Prima banky. V januári dosiahol 9,31 percenta. Prima banka dokáže rásť najmä vďaka svojej ponuke úrokovej sadzby vo výške 0,4 percenta v prípade 40-mesačnej viazanosti. Kým v minulosti veľké banky zvykli na takúto akciu reagovať takisto znížením úrokov, tentokrát tak neurobili. Bankám totiž klesajú čisté výnosy z úrokov, za čo môže predovšetkým dlhodobo nízke sadzby. V januári im medziročne klesli o takmer sedem miliónov eur.