Súboj bánk o klientov priniesol dlžníkom ďalšie zlacnenie hypotekárnych úverov. V októbri priemerná úroková sadzba z novoposkytnutých úverov klesla na 1,01 percenta. V septembri priemerný úrok ešte dosahoval 1,06 percenta. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska.

Sadzby úverov sú tak najnižšie v histórii. Predchádzajúci rekord dosiahli vo februári, keď banky dávali hypotéky s priemerným úrokom 1,02 percenta. V nasledujúcich mesiacoch finančné domy v reakcii na koronakrízu úroky mierne zvýšili. No koncom leta sa znovu pustila do boja o dlžníkov znižovaním sadzieb.

Úroky z nových úverov klesli aj napriek tomu, že veľké banky sa do ich znižovania zatiaľ nezapojili. Najvýraznejšie pritom o nových klientov zabojovala Prima banka. Tá 8. októbra zaviedla novú fixáciu úrokovej sadzby na 40 mesiacov s úrokom 0,4 percenta. Aj keď UniCredit Bank v tom čase núkala sadzbu vo výške 0,39 percenta, rozdiel bol v tom, že Prima banka získanie 0,4-percentného úroku nepodmieňuje poistením schopnosti splácať úver. Toto poistenie zvyšuje náklady dlžníka a v prípade, že ho klient odmietne, musí platiť vyššiu úrokovú sadzbu.

Úroky už aj rastú

V novembri UniCredit Bank úroky naopak zvýšila a aktuálne tu možno získať úver s úrokom od 0,49 percenta. V súčasnosti ponúka najnižšiu úrokovú sadzbu Fio banka vo výške 0,38 percenta. Podobne ako v prípade UniCredit Bank aj tu platí, že je určená pre ľudí, ktorí si svoj úver v banke aj poistia.

Zo znižovania úrokových sadzieb neťažia len ľudia, ktorí chcú nový úver, ale aj ľudia, ktorí hypotéku už splácajú. Priemerné úrokové sadzby zo všetkých hypoték v októbri dosiahli 1,28 percenta, čo je takisto najmenej v histórii. Viaceré banky sa totiž svojou ponukou zameriavajú na klientov konkurencie a snažia sa ich presvedčiť, aby svoju hypotéku refinancovali. Typickým príkladom je Prima banka. Tá ľuďom, ktorí si k nej chcú preniesť úver, sľubuje, že akceptuje ich pôvodný znalecký posudok, nebude vyžadovať dokladovanie príjmu a úver im schváli už pri prvej návšteve pobočky.

Ďalšie zlacňovanie môže bankám uškodiť

Priemerné úroky z novoposkytnutých úverov pritom môžu čoskoro prelomiť aj hranicu jedného percenta. Keďže Prima banka úroky znížila až 8. októbra, nemusela sa táto jej akcia ešte naplno prejaviť v priemerných sadzbách, keďže refinancovanie zvyčajne trvá niekoľko týždňov. O tom či klesnú úroky ešte výraznejšie, bude rozhodovať aj to, ako sa k tomu postavia najväčšie banky.

Pre ne však môže byť ďalšie zlacňovanie úverov nebezpečné. Už teraz zápasia s prepadom úrokových príjmov, ktoré sa najväčšou mierou podieľajú na ich ziskoch. Ak by zapojili do úrokového súboja, mohli by si síce vylepšiť štatistiky a získať väčší podiel na úveroch, ale na druhej strane by mohli zarobiť ešte menej ako v súčasnosti. O tom, či veľké banky znížia úroky, pravdepodobne rozhodne to, koľko ich klientov sa bude snažiť svoj úver preniesť ku konkurencii. Národná banka Slovenska už pritom v minulosti upozorňovala, že poskytovanie hypoték sa môže stať pre niektoré banky nerentabilné.