Ole Hansen, komoditný analytik Saxo Bank

Ropa WTI sa posledné tri mesiace pohybovala v rámci 12-dolárového rozpätia okolo úrovne 74 USD/bbl, no teraz opäť čelí kľúčovému odporu na úrovni 80 USD. Obdobne aj Brent, ktorý bol sebaistý okolo úrovne 79 USD, čelí prudšiemu stúpaniu k odporu pri 85 dolároch. Počas uplynulých mesiacov mali oba typy ropy problém získať momentum, keď geopolitické obavy a zníženie produkcie zo strany OPEC+ vyvažovali obavy zo slabnúceho dopytu, vrátane dopytu z Číny, ktorá je najväčším importérom surovej ropy na svete. 

„V posledných týždňoch došlo k silnému oživeniu, ktoré bolo spočiatku podporované napätím na trhu s palivami vedúcim k vyšším rafinérskym maržiam (crack spread). Malo to vplyv najmä na ceny nafty po tom, čo globálne úrovne zásob klesli pod svoje sezónne priemery. Prispelo k tomu aj prerušenie chodu rafinérií v Rusku počas ukrajinských útokov bezpilotnými lietadlami a v neposlednom rade pokračujúce útoky Houthiov na lodnú dopravu v Červenom mori a Adenskom zálive,“ vysvetľuje komoditný stratég Saxo Bank Ole Hansen. Tie viedli k presmerovaniu východo-západných tankerov z Červeného mora a Suezského prieplavu na oveľa dlhšiu trasu okolo Afriky, čo zapríčinilo, že milióny barelov nafty a plynu zostalo na dlhšie obdobie zaseknuté na mori.

Zatiaľ čo časť podpory pre ropu vyprchala s uvoľnením crack spreadov, ropa si udržala svoju úroveň kvôli pokračujúcim obavám zo situácie v oblasti Červeného mora a signálom, že sa trh s ropou začal zužovať. “V poslednom reportovacom týždni končiacom 13. februárom aj finanční manažéri ukázali zvýšenú vieru vo vyššie ceny, najmä v cenu ropy Brent ako globálneho benchmarku. Navýšili svoje priame dlhé pozície na najvyššiu úroveň od októbra 2021, zatiaľ čo čistá pozícia dosiahla 11-mesačné maximum pri 276 000 kontraktoch rovnajúcich sa 276 miliónom barelov. Pozície v rámci WTI zostávajú relatívne slabé,“ komentuje odborník Saxo Bank.

Čo bude ďalej?

Cenový rozdiel medzi mesačnými zmluvami sa zväčšuje, čo naznačuje robustnejší výhľad naprieč fyzickým trhom. Trojmesačné rozpätie pre WTI a Brent sa rozšírilo na približne 2 USD za barel, čo je najvyššia úroveň od októbra. „Z krátkodobého hľadiska sa pozornosť sústreďuje na Červené more, kde pokračujú útoky, zatiaľ čo pokus Kataru sprostredkovať dohodu o prímerí medzi Izraelom a Hamasom bol zatiaľ bezvýsledný. Okrem toho sa pred marcovým stretnutím OPEC+ zdá, že snaha skupiny znížiť produkciu bude úspešná,“ hovorí O. Hansen.

Saxo Bank zastáva názor, že ceny ropy Brent a WTI pravdepodobne zostanú počas prvého štvrťroka okolo úrovní 80 a 75 USD za barel, avšak s prítomným rizikom prerušenia dodávok pochádzajúcim z očakávaného obmedzenia produkcie zo strany OPEC+ a prichádzajúcim znižovaním úrokových sadzieb, ktoré potenciálne spôsobí, že pomer risku k zisku sa pohne smerom nahor. V krátkodobom horizonte sa trh zameria na WTI a na to, či budú obchodníci úspešní pri pretlačení ceny cez úroveň odporu tesne pod 80 USD, výsledkom čoho by mohla byť nová cieľová cena 81,37 USD a následne 82,56 USD.

Ceny ropy stúpajú. Okrem problémov v Červenom mori im pomôže aj OPEC+
Ceny ropy stúpajú. Okrem problémov v Červenom mori im pomôže aj OPEC+