Zotavovanie tržieb slovenského maloobchodu pokračovalo aj počas druhého mesiaca letnej dovolenkovej sezóny. Úrovne z rovnakého obdobia minulého roka síce tržby stále nedosahujú, dynamika ich medziročného poklesu sa ale zmierňuje a v auguste sa už tržby vrátili i na úrovne spred pandémie (augusta 2019). V spotrebnom správaní domácnosti sa síce stále prejavujú negatívne efekty vysokej inflácie, s postupným ustupovaním inflácie a obnovovaním rastu reálnych príjmov domácnosti sa však začína postupne zotavovať aj spotreba slovenských domácností. Miera úspor ale naďalej ostáva blízko historických miním, časť spotreby je tak najskôr stále realizovaná i na úkor úspor domácnosti.

Maloobchodné tržby sa v auguste podľa Štatistického úradu zvýšili o 1,7% (sezónne očistené), pričom dynamika ich medziročného poklesu sa zmiernila z -4,4% na -2,1%. Tržby domáceho maloobchodu sa tak už opäť vrátili nad úrovne z obdobia spred pandémie – oproti augustu 2019 boli vyššie o 3,7%. V realite je predbiehanie predpandemickej úrovne o niečo miernejšie ako naznačujú oficiálne čísla. Štatistický úrad totiž v úvode tohto roka rozšíril počet reportujúcich jednotiek v predaji pohonných hmôt, čo podľa našich odhadov mohlo celkové tržby maloobchodu technicky zdvíhať o 2 i viac percent. Tržby z predaja pohonných hmôt si i vďaka tomu medziročne polepšili až o 25%. Okrem pohonných hmôt (kde mal rast prevažne len technický charakter) medziročne vyššie tržby (v stálych cenách) zaznamenali už len internetové obchody (2,8%) a predajne s tovarom pre kultúru a rekreáciu (2,6%).

Augustové zotavenie tržieb v maloobchode ťahal predovšetkým potravinový segment. Naopak, tržby v nepotravinovom segmente sa v porovnaní s úvodom leta ľahko znížili. Zmierňujúca sa inflácia cien potravín sa, zdá sa, prejavuje už i na spotrebnom správaní domácnosti, ktoré prestávajú škrtiť ich nákupy. Prejavuje sa to na systematickom raste tržieb v predaji potravín, ktorý pozorujeme už od mája tohto roka, i na postupnom zmierňovaní dynamiky medziročného poklesu tržieb. Vyššia cena však stále prikláňa spotrebiteľov viac smerom k veľkým obchodným sieťam, ktoré vedia lepšie využiť výnosy z rozsahu a byť tak cenovo konkurencieschopnejšie. Medziročný pokles tržieb veľkých obchodných reťazcov sa v auguste zmiernil z -4,3% už len na -3,0%. Menšie špecializované predajne potravín vykázali tržby medziročne nižšie o 6,8%.

Po slabšom štarte dovolenkovej sezóny už zaznamenali hotely i reštaurácie pomerne silný august. Tržby v ubytovacích zariadeniach sa v porovnaní s júlom zvýšili až o 17,1% (sezónne očistené), tržby stravovacích zariadení o 2,3% (sezónne očistené). V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka tak boli zhodne vyššie o takmer desatinu (hotely o 9,9%, reštaurácie o 9,8%), v porovnaní s obdobím pred pandémiou (augustom 2019) o 2-3% (hotely o 3,3%, reštaurácie o 2,5%).

Naopak, predaj a údržba áut priniesli v auguste po silnom júli jemnú korekciu tržieb. Tržby tu však ostávajú vysoko nad úrovňou minulého roka i obdobia spred pandémie (augusta 2019). V porovnaní s júlom sa síce znížili o 2,2% (sezónne očistené), medziročne však boli vyššie o 17,4%, v porovnaní s augustom 2019 až o 23,9%. Tržby z predaja áut tento rok najskôr nafukuje predovšetkým realizácia odloženej spotreby, ktorú umožnilo uvoľnenie úzkych hrdiel v európskom automobilovom priemysle.

Výhľad

Spotreba domácnosti síce bude naďalej narážať na svoje limity plynúce z nadpriemernej inflácie a mala by tak ostať utlmená aj v nasledujúcich mesiacoch, svoje dno už ale zjavne našla. Očakávané zmiernenie inflácie a opätovne obnovenie mierneho rastu reálnych príjmov domácnosti by mohlo smerom k záveru roka stabilizovať spotrebu, nízke úspory domácnosti i vyššie úroky však najskôr budú brániť jej rýchlemu zotaveniu. Oproti silnému záveru minulého roka tak tržby maloobchodu budú najskôr vykazovať medziročné poklesy aj počas väčšiny zbytku tohto roka.

Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank