Výborné hospodárske výsledky Mety sú pre mnohých prekvapením. Jej akcie už začali rásť.

Rok 2022 bol pre Metu jedným z najhorších, pretože v priebehu roka stratila až 60 % svojej hodnoty. Na konci roka v súvislosti so zlým výkonom spoločnosť oznamuje, že musí znížiť svoje náklady, obmedzovať projekty, ktoré sú neprofitabilné a optimalizovať. To znamená aj prepúšťanie zamestnancov. Tento týždeň prišla Meta s novým nápadom, ktorý plánuje testovať s cieľom zaistiť si nové zisky.

Overenie účtu iba za poplatok

Inšpiráciu spoločnosť pravdepodobne našla v Muskovej sociálnej sieti Twitter, keďže zavádza rovnaké pravidlo, a to spoplatnenie overených účtov. Twitter zaviedol službu predplatného s názvom Twitter Blue v decembri 2022. Nová služba konkurenčnej Mety bude mať názov Meta Verified. Za 11,99 USD mesačne na webe a 14,99 USD mesačne na iOS budú môcť používatelia na platformách Meta, Instagram a Facebook, získať modrý overovací štítok. Dôvodom podľa spoločnosti má byť zvýšenie bezpečnosti a autentickosti. Medzi prvé krajiny, ktoré budú testovať túto verifikáciu patrí Austrália a Nový Zéland.

Čo to vlastne znamená overenie účtu?

Štítok overenia signalizuje autentickosť, ale nefunguje ako podpora zo strany sociálnej siete, ani nie je žiadnym spôsobom uprednostňovaný. Účelom znaku overenia je, že účet, ktorý sledujete nie je fiktívny, ale naozaj pochádza z toho zdroja, z ktorého by mal. Takéto overenie najčastejšie využívajú známe osobnosti, firmy a iné významné účty.

2023 bude pre Metu rokom efektivity

V tomto roku bude spoločnosť hlavne optimalizovať. To je jej hlavný cieľ aj podľa Zuckerberga. Meta znížila minulý rok počet zamestnancov o 13 percent a pravdepodobne bude v prepúšťaní nadbytočných ľudí ďalej pokračovať. Svoje výdavky obmedzila aj v rámci projektu Metaverse, ktorý mal priniesť revolúciu, ale možno  jej pomôže v budúcom vývoji.

Pozitívne výsledky

V oblasti príjmov sa však Meta vyznamenala a prekonala očakávania analytikov, keď vykázala 32,2 miliardy USD. Pozitívne výsledky zaznamenala aj v počte používateľov Facebooku, pričom platforma dosiahla 1,98 miliardy aktívnych používateľov denne a 2,96 miliardy aktívnych používateľov mesačne od septembra 2022.

Nákup akcií

Meta sa tento rok odrazila od dna po katastrofálnom roku 2022. Jej problémy v minulom roku boli spôsobené spomalením výdavkov na online reklamu a rastúcimi stratami divízie Reality Labs, ktorá zahŕňa projekty metaverse. Na začiatku roka 2023 sme mohli vidieť, že akcie sa odrazili od dna. Skok hodnoty spoločnosti o 23 percent spôsobilo aj zverejnenie výsledkov, ktoré zároveň podporilo priaznivé rozhodnutie regulačných orgánov v ten istý deň, keď bola správa zverejnená. Federálny sudca zamietol žiadosť FTC o zablokovanie prevzatia spoločnosti Meta výrobcom fitness hier pre virtuálnu realitu Within Limited.

Najvyššiu hodnotu dosiahli akcie minulý rok na začiatku augusta, kedy bola ich hodnota 375 USD za akciu. Od tohto momentu výrazne klesli. Dnes sa pohybuje cena okolo 170 USD za akciu. Konsenzuálna cieľová cena by sa mohla vrátiť na 200 dolárov, pričom niektorí analytici predpovedajú posun k 300 USD za akciu.  Rast určite ovplyvní aj to, ako používatelia prijmú poplatok za overenie.

Meta sa vydala cestou zásadných zmien a trhy to okamžite ocenili
Výkonnosť spoločnosti Meta Platforms za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Autorka je hlavná analytička Wonderinterest Trading