Čo to znamená v krátkodobom horizonte

Po „šokujúcom“ krachu kryptoburzy FTX kryptotrh okamžite zareagoval výberom finančných prostriedkov z búrz z obavy, že by sa insolventnými mohli stať aj ďalšie kryptoburzy. Len v novembri opustili trh takmer 2 % z celkovej ponuky bitcoinov a viac ako 2 % éterov. Týmto sa šthereum blíži k historickému minimu, pokiaľ ide o objem ponuky na burzách. „Teraz bude prípadný tlak na ďalšie predaje v krátkodobom horizonte menší než tomu bolo pred mesiacom. Jednoducho preto, že je menej pravdepodobné, že sa z búrz stiahnuté kryptomeny predajú,“ očakáva Mads Eberhardt, kryptoanalytik Saxo Bank.

Na konci roka dosahuje hodnota bitcoinov a éterov na burzách najnižšiu úroveň za posledné roky. Môže za to strach
Zostatok BTC a ETH na burze vyjadrený v percentách. Zdroj: Saxo Bank

Na druhej strane mohlo podľa neho dôjsť aj k opačnému toku a to od niektorých dlhodobých držiteľov smerom na burzy, pretože „spiaci obeh“ bitcoinov a etherea prudko stúpol. „Spiaci obeh“ predstavuje sumu, koľko bitcoinov a éterov sa dalo do pohybu po tom, čo sa aspoň 365 dní predtým nepohli. „Teoreticky môže byť prudký nárast objemu spiaceho obehu spôsobený odlevom z búrz, ale je pravdepodobný aj tok v opačnom smere, konkrétne od dlhodobých držiteľov smerom k burzám. To znamená, že niektorí dlhodobí držitelia predali bitcoiny a étery, pravdepodobne kvôli strachu, že krach FTX povedie krypto trh k úplnému kolapsu,“ odhaduje Eberhardt. V takomto prípade dlhodobí sa už držitelia týchto kryptomien nadobro „zbavili“.

Potvrdzuje to aj trend posledných mesiacov, kedy peňaženky s doteraz nízkymi zostatkami naberajú na objeme, zatiaľ čo bohaté peňaženky znižujú svoje portfólio. „Tento trend sa v novembri výrazne zintenzívnil,“ dodáva krypto odborník Saxo Bank.

Mads Eberhardt, hlavný kryptoanalytik Saxo Bank