Zoom profitoval z pandemického úspechu viac než iné technologické firmy, no okrem prepúšťania potrebuje aj strategické opatrenia.

Za posledný rok sme na trhoch zaznamenali zaujímavý efekt, prepúšťanie zamestnancov a následný rast akcií. Nie je to vždy pravidlom ale práve spoločnosť Zoom sa vydala touto cestou, podobne ako iní technologickí giganti.

Trend prepúšťania

Optimizmus sa odráža od predpokladu, že znižovanie počtu zamestnancov môže zvýšiť zisky spoločnosti. Najnovšie Zoom zverejnil svoj plán prepúštania až 1 300 zamestnancov, čo predstavuje 15 % celkovo. Akcie takmer okamžite reagovali nárastom približne o 10%. Tento postup začína byť trendom nakoľko spoločnosť reaguje na spomalenie rastu svetovej ekonomiky. Počas pandémie zaznamenal Zoom rozmach podobne ako iné technologické firmy, problémom je však neistota budúcnosti. Finančné výsledky za štvrtý štvrťrok môžeme očakávať 27. februára.

ApmeFX_Svoren_Zoom od pandemii zasadne stratil_prepustanim sa snazi nastartovat rast
Výkonnosť akcií spoločnosti Zoom za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Kto ešte prepúšťa?

Ak chcete sledovať firmy, ktoré plánujú alebo ohlásili už prepúšťanie zamestnancov a prípadne tak odhadnúť aké akcie by mohli v budúcnosti rásť, tak máte momentálne široký výber. Technologické firmy a iní giganti sa začínajú čoraz viac obávať spomaľovania ekonomiky. Spoločnosť Alphabet ruší 12 000 pracovných miest, Meta Platforms plánuje znížiť stav o 11 000, a takto môžeme pokračovať ďalej spoločnosťami ako Microsoft, Intel, Lyft, Salesforce.

Finančný segment

Optimalizáciu nákladov hlási aj bankový sektor. Jedna z najdôležitejších globálnych finančných inštitúcií, ktorá poskytuje širokú škálu finančných služieb v oblasti investičného bankovníctva, cenných papierov, správy investícií a spotrebiteľského bankovníctva, ohlásila tiež prepúšťanie. Počet zamestnancov by sa mal znížiť zhruba o 3000. Rok 2023 je rokom znižovania nákladov, ktoré môžu investor využiť pre svoj prospech. Ďalšia dôležitá spoločnosť zo sektora financií, ktorá ide podobným smerom je aj Morgan Stanley. Pozitívnou stránkou takýchto zásahov je príchod býčieho sentimentu, čo znamená, že akcie by v nasledujúcom pol roku mohli zvýšiť hodnotu aspoň o pár percent.

Komentár hlavného analytika ApmeFX Petra Svoreňa