Ešte v polovici roka 2021 trh s NFT (non-fungible / nezameniteľný token), ktorý sa stal novým fenoménom, výrazne rástol a investíciu do neho hlásili okrem známych osobností aj prví veľkí a stabilní investori. Virálnou sa stal počin spoločnosti VISA, ktorá investovala do populárneho balíka avatarov s názvom CryptoPunks. Lenže negatívny vývoj na globálnych finančných trhoch sa dotkol aj trhu NFT, ktorý tak v minulom roku zaznamenal svoju historicky prvú korekciu. Tá však ani po roku stále nekončí.

Najprv obrovský rast, teraz zásadný pokles

Zdá sa, že šialený býčí trend, ktorý spôsobil, že v priebehu troch rokov (2017-2020) vzrástol trh s NFT o 705 percent na 338 miliónov USD a toto euforické obdobie pretrvalo až do roka 2021, je dávno za nami. Na rozdiel od akciového trhu, kde nastalo oživenie, na NFT trhu pretrváva aj naďalej ochladenie. Podľa reportu zverejneného na stránke Nonfungible.com definitívne prenikol masívny negatívny sentiment z globálnej ekonomiky v druhom kvartáli roka 2022 aj do tohto netradičného investičného segmentu, ktorý umožňuje umelcom speňažiť ich digitálne umelecké diela.

Predaje na desatinovej úrovni

Za posledný rok môžeme pozorovať, že predaje NFT majú výrazne klesajúcu krivku. Zatiaľ čo 20. septembra 2022 sa denný predaj NFT pohyboval na úrovni 33 600 kusov a dosahoval okolo 16 miliónov USD, pri pohľade na graf z 19. septembra 2023 môžeme vidieť výrazné oslabenie a denný predaj v počte kusov pod 2 900 s celkovým objemom 2,8 milióna USD.

Trh NFT sa výrazne zmenšil. Vidíme koniec ďalšej bubliny?

Vývoj hodnoty denného predaja NFT v počte kusov a denného predaja v USD (Zdroj: Nonfungible.com)

Trh praská ponukou

Dôvodom, prečo ochladenie záujmu zo strany investorov naďalej pretrváva, je okrem iného presýtenosť trhu. To logicky spôsobuje postupný prepad hodnoty diel, ktoré sa v minulosti dražili za milióny.  Neustále pribúdajúce množstvo nových projektov a umelcov nakoniec viedlo k preplneniu trhu a následnému poklesu dopytu. Nehovoriac o tom, že sa objavili aj podvodníci, ktorí skúšali predávať  falzifikáty, čo spôsobilo u investorov vyššiu nedôveru a opatrnosť. 

Toto ešte nie je koniec

Napriek tomu, že niektorí odborníci už od začiatku tvrdili, že ide čisto o špekulatívnu investíciu, neznamená to, že trhu s NFT zvoní umieračik. Nákupný ošiaľ, ktorý sme mohli sledovať v prvých rokoch nástupu tohto fenoménu, je – aspoň nateraz – definitívne preč. No NFT si nepochybne zabezpečili svoje stabilné miesto v digitálnom svete blockchainu a nikde nie je napísané, že si opäť nezíska v masovom meradle aj srdcia investorov.

Vzhľadom na implementáciu technológie do každodenného virtuálneho a postupne aj reálneho života je celkom možné, že v budúcnosti  budeme sledovať opätovný rast záujmu o investíciu do tohto trhu.

Komentár hlavnej analytičky Wonderinterest Trading Olívie Lacenovej