Akcie majú za sebou ťažký týždeň. Fed ani ECB nezmiernili svoju úrokovú politiku, čo otriaslo naratívom o zmierňujúcej sa inflácii, ktorá poháňala akciový trh od 10. novembra, teda zverejnenia údajov o októbrovej inflácii v USA. Ťažký týždeň mali najmä európske akcie kvôli vysokým cenám elektriny. Môže za to slabší vietor poháňajúci veterné elektrárne, ktorý nevial dostatočne silno. A do toho trh nebol pripravený na to, že ECB do dynamiky recesie úrokové sadzby ešte zvýši.

Vysoké ceny energií v Európe začínajú podľa riaditeľa divízie komponentov Volkswagen Thomasa Schmalla negatívne vplývať dopyt po elektromobiloch. Obdobná sitácia sa prejavuje už aj v Číne. Európa a Čína sú pritom dva najväčšie svetové trhy pre elektrické automobily. Obavy z dopytu po nich sa odrazili aj vo výkone tematického koša zelenej transformácie Saxo Bank, ktorý minulý týždeň klesol najviac, až o 5,8 %, čím sa celkový tohtoročný výnos dostal na -50,7 %. Ide o tretí najslabší výkon v tomto roku spomedzi všetkých tematických košov Saxo Bank. „Vysoké ceny elektriny zelenú transformáciu spomaľujú,“ hovorí Peter Garnry, hlavný akciový stratég banky.

Vysoké ceny elektriny už znižujú dopyt po elektromobiloch
Tematické koše Saxo Bank

Tesla ako najživší článok na trhu elektromobility klesla o 11 %. „Tesle sa v USA darí vďaka zmenám v dopyte na iných trhoch doháňať nevybavené objednávky,“ komentuje Garnry. Firma navyše vybudovala medzičasom veľké množstvo nových výrobných kapacít. Na druhej strane dopyt v Európe a Číne klesá. Podľa Garnryho sa v USA časť dopytu presunula do roku 2023. Môže za to nový zákon umožňujúci  od nového roka čerpať daňovú úľavu vo výške 7 500 dolárov. „Tesle hrozí, že v budúcom roku bude musieť znížiť ceny, aby udržala dopyt na úrovni využívajúcej celú svoju výrobnú kapacitu. To by mohlo v roku 2023 spôsobiť pokles marží a negatívne tak ovplyvniť ziskovosť firmy,“ dodáva akciový stratég Saxo Bank. Dodáva, že v odhadoch analytikov to ešte ale nevidieť.

Vysoké ceny elektriny už znižujú dopyt po elektromobiloch
Vývoj cien akcií Tesla, Zdroj: Saxo Bank

Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank