Náhly pokles cien benzínu a nafty na Slovensku spôsobuje vzrušenie medzi vodičmi. Tento fenomén sa odohral v 45. týždni (6. – 13. november), kedy sa ceny pohonných hmôt dramaticky znížili. Benzín sa pýšil najvýraznejším poklesom, kedy sa jeho cena zredukovala o 3,7 % alebo o 6,1 centov za liter na 1,587 €/l. Nafta sa tiež nevyhla trendu poklesu, aj keď menej dramaticky – o 1,2 %, čo je približne o 0,02 €/l, na hodnotu 1,627 €/l.

Za týmto poklesom stojí pokles cien ropy v posledných dvoch týždňoch. Tento vývoj pripisujem hlavne negatívnejším makroekonomickým dátam o exporte prichádzajúcich z Číny. V 45. týždni sa tak cena ropy potápala o 4,07 %. Takýto trend však pokračuje ešte aj tento týždeň s ďalším poklesom o 4,06 %. V súčasnosti za týmto prepadom nestojí žiaden významnejší údaj, a tak je tento pokles spojený hlavne s negatívnym sentimentom na trhu s ropou. Aktuálna cena ropy brent je 78,13 dolárov, avšak jeho budúci vývoj spojený s vysokou volatilitou na trhu ostáva neistý.

Za poklesom cien PHM stojí negatívny sentiment na trhu s ropou

Rotterdam, svetovo známe obchodné centrum s ropnými produktami, ešte nestihlo zareagovať na aktuálne zmeny, keďže tie sa dejú v súčasnosti spolu s písaním tohoto článku. Predpokladám však, že sa pridá k tomuto trendu poklesu. Toto by malo mať za následok mierne zníženie cien na čerpacích staniciach v priebehu nasledujúcich dní.

Jednou z hlavných organizácií, ktorá môže potenciálne ovplyvniť ceny ropy, je OPEC. Táto organizácia má zasadnutie už ďalšiu nedeľu a vzhľadom na vysokú cenovú volatilitu, je ťažké predpovedať, čo sa stane. Nízke ceny ropy sa jej však páčiť rozhodne nebudú, a tak bude môcť ohlásiť ďalšie predĺženie zníženej produkcie aj do nového roku.

Porovnávajúc nás so susedmi, ceny benzínu na Slovensku sú na 13. mieste v rámci EÚ, zatiaľ čo Česká republika je na 10. a Poľsko na 4. mieste. Pokiaľ ide o naftu, Slovensko sa umiestnilo na 11. mieste, zatiaľ čo Česká republika je na 8. a Poľsko na 5. mieste.

Za poklesom cien PHM stojí negatívny sentiment na trhu s ropou

Za poklesom cien PHM stojí negatívny sentiment na trhu s ropou

Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB