Silicon Valey Bank (SVB) sa náhle ocitla v situácii, keď bola nútená predať svoje podiely v dlhopisoch, aby pokryla výbery hotovosti, ktoré začali klienti realizovať po správach, že banka je v problémoch. V dnešnom svete, kde sa informácie šíria v sekundách je to pre finančnú inštitúciu vážny problém, kedy môže viesť panika k náhlemu výberu prostriedkov klientov, čo nakoniec v najhoršom možnom scenári vedie ku krachu banky, tak ako v prípade SVB. Tento stav môže nastať veľmi ľahko aj u iných bánk, preto sa mnohí investori obávajú šírenia nákazy v odvetví. O niekoľko dní sa totiž objavili problémy aj v Európe, konkrétne v prípade Credit Suisse. Odborníci však zastavajú názor, že sa nemusíme obávať podobnej situácie aká nastala v roku 2008 s krachom banky Lehman Brothers.

Sociálne siete: Problém alebo výhoda?

Dnes majú mnohé výkyvy na trhu spoločnú jednu signifikantnú vec. Všimli ste si ako dianie na trhu ovplyvňujú sociálne siete? Stačí jeden post na Twitteri, napríklad od Elona Muska a pozitívny sentiment alebo panika sa rozšíri v priebehu pár minút na celé odvetvie. Tento efekt sme mohli pozorovať aj pri kryptomenách a zažívame ho denne na akciovom trhu. Bez ohľadu na to, či sú informácie pravdivé, investori často podľahnú pozitívnemu sentimentu alebo panike a začnú presúvať svoje investície.

Digitalizácia bankového sektora

V porovnaní s rokom 2008, kedy začala finančná kríza v USA sa investovanie a celkovo väčšina biznisu presunula do online priestoru a vzniklo digitálne bankovníctvo. Bankové odvetvie je dnes založené na online svete a vložené peniaze je možné spravovať, presúvať a vyberať a platiť nimi v priebehu pár sekúnd. Nakoniec vidíme, že virtuálny priestor prináša so sebou aj nástrahy.

Dôsledky a vývoj

V týchto dňoch môžeme sledovať aké následky majú zatiaľ spomínané problémy. Jedným z nich je klesajúca cena akcií európskych bánk. Najväčší pokles zaznamenali v priebehu mesiaca napríklad Erste Group a Deutsche Bank, v oboch prípadoch je to cez 20 percent.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Erste Group zazila prepad akcii o vyse 20 percent-Slovenska sporitelna

Výkonnosť akcií spoločnosti Erste Group Bank AG za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Wonderinterest Trading-Lacenova-Deutsche Bank zazila prepad akcii o vyse 20 percent

Výkonnosť akcií spoločnosti Deutsche Bank AG NA O.N. za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Všetkých však zaujíma to, čo sa môže stať počas nasledujúcich mesiacov. V tom lepšom prípade by tieto udalosti mohli byť iba výnimkou a problémy by sa mohli dostať pod kontrolu s návratom dôvery na trhoch. Viac pravdepodné je však zhoršenie finančných podmienok, kedy sa banky začnú viac vyhýbať riziku. Malé bankové úvery by sa tak stali menej dostupnými, čo by poškodilo hospodársku aktivitu. Najhorším scenárom môže byť príchod rozsiahlej bankovej krízy. Počas nej by začala klesať hospodárska aktivita, čo by viedlo k dlhotrvajúcej recesii, no dúfajme, že táto možnosť zostane len v teoretickej rovine.

Komentár hlavnej analytičky Wonderinterest Trading Olívie Lacenovej