Banky sa obávajú, že by nová vláda mohla znovu zaviesť bankový odvod alebo mimoriadnu daň. Tvrdia, že takýto krok by poškodil celú ekonomiku.

„Akékoľvek nesystémové zavedenie bankového odvodu alebo dodatočné zdanenie bánk spôsobí, že štát dostane menej peňazí ako v súčasnosti,“ tvrdí prezident Slovenskej bankovej asociácie a generálny riaditeľ ČSOB Daniel Kollár. Stane sa tak podľa neho v dôsledku zníženia vlastného kapitálu bánk, ktorý je nevyhnutný na nákup štátnych dlhopisov a poskytovanie nových úverov pre firmy a obyvateľstvo.

„Čím nižší vlastný kapitál banky budú mať, tým budú nižšie možnosti úverovania, čo okrem iného povedie k ich vyšším sadzbám. To bude mať dopad na ľudí, ktorí sa k úverom dostanú ťažšie z pohľadu ich dostupnosti a možnosti bánk požičiavať, ako aj z pohľadu ich úročenia,“ tvrdí D. Kollár.

Automaticky podľa neho tiež platí, že ak bankám klesnú zisky, zaplatia menej štátu na daniach a odvodoch. „V konečnom dôsledku to nebude prospešné ani pre štát a ani pre ľudí. Pre slovenskú ekonomiku je dôležité, aby nebola ohrozená stabilita bánk, nakoľko len zdravý bankový sektor vie byť dlhodobým pilierom krajiny a prispievať k obnove ekonomiky,“ dodal D. Kollár.

Vlani čistý zisk bánk dosiahol rekordnú úroveň 829 miliónov eur. Tento rok to vyzerá, že by finančné inštitúcie mohli tento rekord zlomiť. Počas prvých ôsmich mesiacov zarobili 773 miliónov eur, čo je o 46 percent viac ako v rovnakom období minulého roku.

Banky napriek tomu odmietajú, že by ich zisky boli mimoriadne. Napríklad české banky vlani dosiahli zisk 4,241 miliardy eur. A len Česká spořitelna mala zisk vyšší ako všetky slovenské banky spolu.

Finančné domy tvrdia, že ziskovosť slovenských bánk je v porovnaní okolitými krajinami nižšia. Len v Poľsku dosahujú banky nižšiu návratnosť vlastného kapitálu ako na Slovensku. Vlani na Slovensku návratnosť kapitálu dosahovala 8,3 percenta, v Česku to bolo 14,9 percenta a v Maďarsku 12,2 percenta.

Banky na Slovensku platili špeciálny odvod od roku 2012 až do júna 2020. Celkovo na ňom zaplatili viac ako jednu miliardu eur. Len za posledných šesť mesiacov, kedy bol v porovnaní s predchádzajúcim rokom bankový odvod dvojnásobný, banky štátu odviedli 147,8 milióna eur.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: