Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS) ide zbierať podpisy pod petíciu, ktorou chce docieliť niekoľko dôchodkových zmien ešte v tomto roku. Penzisti žiadajú mimoriadnu valorizáciu dôchodkov o osem percent do konca tohto roka, vyplatenie 14. dôchodkov v novembri, rozmrazenie minimálnych dôchodkov, nulové doplatky na lieky či zvýšenie príspevku na rehabilitačné pobyty pre seniorov z 50 eur na 100 eur.


„Naša požiadavka je taká, že ak sa tento rok dôchodky zvýšia o osem percent, od januára by sa zvýšili o ten valorizačný rozdiel. Čiže o 3,8 percenta. Bolo by nereálne, aby sa penzie zvýšili tak razantne dvakrát za sebou,“ vysvetľuje požiadavku v rozhovore pre Finsider podpredsedníčka JDS Valéria Pokorná.

Dôchodcovia počítajú s tým, že podpisy nazbierajú do konca augusta a potom ich v septembri odovzdajú v parlamente. V priebehu augusta a septembra chcú penzisti oslovovať parlamentné strany a žiadať od nich, aby presadili požiadavky dôchodcov.


V rozhovore sa dočítate:

  • Podľa čoho Jednota dôchodcov na Slovensku vyberala požiadavky z petície.
  • Ako by sa podľa dôchodcov mal zmeniť valorizačný mechanizmus.
  • Či usporiadajú protest, ak ich požiadavky neprejdú cez parlament a vládu či ministrov.
  • Ako penzisti hodnotia zavedenie rodičovského bonusu z ministerstva práce.
  • Čo by urobila Jednota dôchodcov na Slovensku s druhým dôchodkovým pilierom.


Aký je stav petície?

Presný stav nepoznám, ale záujem je veľký. Podpisuje sa na celom území Slovenska. Petíciu sme spustili aj na našej internetovej stránke, kde ju ľudia môžu podpísať elektronicky. Rozbehlo sa to veľmi dobre.

Takže asi neviete povedať, aké vekové skupiny podpisujú petíciu.

Samozrejme, väčšinou sú to dôchodcovia. Ale podpisujú sa aj ich deti a stretla som sa aj s tým, že petíciu podporujú aj mladšie ročníky.

Podľa čoho ste vyberali tieto požiadavky z petície?

Od začiatku tohto roka apelujeme na mimoriadnu valorizáciu dôchodkov, ktorá by kompenzovala rast inflácie. Na začiatku sme žiadali tri percentá, strana Hlas-SD navrhovala 3,3 percenta. Samozrejme, už dvakrát to neprešlo parlamentom. Súčasné požiadavky sme prepočítali podľa inflácie. Keď pripočítate valorizáciu z januára tohto roka na úrovni 1,3 percenta, k tomu požadovaných osem percent a mimoriadny takzvaný 14. dôchodok, tak by to teoreticky mohlo pokryť súčasnú úroveň inflácie. Ale takzvaný 14. dôchodok  nie je dôchodok, ale skôr sociálna dávka.

V požiadavkách ale nie sú len opatrenia, ktoré začnú platiť tento rok.

Zvyšné požiadavky sme kreovali s tým, že budú platiť od budúceho roka. Ide napríklad o zrušenie doplatkov na všetky lieky a pre všetkých dôchodcov. To platí aj pre ortopedické pomôcky a diabetické potraviny. Zákon, ktorý v tomto smere v súčasnosti platí, je podľa nás diskriminačný. Ďalším opatrením sú kúpeľné poukazy, pretože v rámci prevencie sú kúpele veľmi dôležité. Dôchodcovia si tým utužujú zdravie a tým pádom sa šetria financie aj na zdravotnú starostlivosť. Preto aj žiadame zvýšenie dotácie z 50 eur na sto eur. Ročne dostávame dotáciu na 7 000 kúpeľných poukazov, čo je pre 1,5 milióna dôchodcov málo. Zároveň aj pri kúpeľoch platí, že si ich niektorí dôchodcovia pre infláciu nemôžu dovoliť.

Dôchodcov
Podpredsedníčka Jednoty dôchodcov na Slovensku Valéria Pokorná (Foto: Martina Brunovská)

Jednota dôchodcov chce zmenu valorizácie

Chodí každý dôchodca na rekreačné pobyty?

Nešpecifikujeme, koľko ľudí tam chodí. Ide tam každý, kto o to má záujem a ešte to finančne zvládne. Ale ako hovorím, že 7 000 kúpeľných poukazov na 1,5 milióna dôchodcov je málo. Snažíme sa, aby tam chodilo čo najviac penzistov a aby sa striedali. Cez pandémiu to bol problém, lebo ľudia mali strach a nie každé kúpele boli otvorené. Ale teraz sa to už rozbehlo a vnímame aj zvýšený záujem. Ideálne by bolo, keby štát začal adekvátne financovať aj kúpeľné zariadenia. Dostávajú finančné prostriedky na úrovni roka 2019, takže ani kúpele nemajú šancu poskytnúť plnohodnotné služby. Ľudia si ich musia doplácať, ale nemajú na to teraz peniaze. Ale prevencia v rámci kúpeľov je veľmi dôležitá, pretože keď dôchodca prejde procedúrami napríklad tie štyri týždne v roku, potom je zvyšok roka v lepšej fyzickej aj psychickej kondícii.

Koľko stojí taký pobyt?

To, čo musí dôchodca doplatiť, je na úrovni od 180 eur až 320 eur. Záleží od toho, či ide o väčšie či menšie kúpele. Sú aj ubytovania rôznej kategórie. Ale keď si má niekto zaplatiť pobyt na základe zdravotnej indikácie a potrebuje kúpeľný pobyt, vychádza to na 800 eur až tisíc eur.

Viete vyčísliť, koľko môže dôchodca v priemere ušetriť, ak by sa zrušili doplatky na lieky?

Podľa našich informácií platia dôchodcovia za lieky 60 eur až 120 eur mesačne. To znamená, že by im pomohlo aj zníženie doplatkov. Keď má niekto penziu 300 eur a len sto eur má zaplatiť za lieky, ťažko si môže kúpiť ešte niečo iné. V týchto prípadoch už ľudia rozmýšľajú, či si kúpia lieky alebo jedlo.

Penzie sa majú od januára zvýšiť o 11,8 percenta. Je to dostatočné?

Nie je to dostatočné. Inflácia sa už šplhá k 14 percentám, kým valorizácia je vypočítaná za prvých šesť mesiacov tohto roka. V rámci tejto témy chceme tiež žiadať, aby sa zmenil prepočet valorizácie. Ideálne by bolo naviazať valorizáciu na rast priemernej mzdy. Vezmite si, že v roku 2019 bol podiel priemernej penzie k priemernej mzde na úrovni asi 51 percent a teraz je to 46 percent. Na tom vidno, že mzdy rastú rýchlejšie ako dôchodky. Dôchodky by teda mali rásť rovnako ako priemerné mzdy, čo budeme aj navrhovať.

Ak to správne chápem, dôchodky by podľa vás mali rásť podľa medziročného rastu priemernej mzdy.

Áno, presne tak. Ale je to dvojsečná zbraň. Keď sa darí ekonomike, bude to výhodné. A naopak, keď sa ekonomike dariť nebude, nebudú rásť ani dôchodky. Stále je to však lepšie ako naviazať valorizáciu na dôchodcovský spotrebný kôš. Napríklad aj valorizácia v januári bola len 1,3 percenta kvôli tomu, že prvých šesť mesiacov v roku 2021 boli dôchodcovia pre pandémiu zatvorení doma. Namiesto nich nakupovali deti, tým pádom aj dôchodcovská inflácia bola nižšia.

Dôchodcov
Podpredsedníčka Jednoty dôchodcov na Slovensku Valéria Pokorná (Foto: Martina Brunovská)

Keď to inak nepôjde, pôjdeme do ulíc, tvrdí Pokorná

Ak vám vládni predstavitelia navrhnú, že na jeseň zvýšia dôchodky o osem percent, ale o to menej sa potom zvýšia v januári, súhlasili by ste s tým?

Naša požiadavka je taká, že ak sa tento rok dôchodky zvýšia o osem percent, od januára by sa zvýšili o ten valorizačný rozdiel. Čiže o 3,8 percenta. Bolo by nereálne, aby sa penzie zvýšili tak razantne dvakrát za sebou.

Predseda JDS Michal Kotian povedal, že dôchodky by sa mali každý rok zvyšovať všetkým o rovnakú sumu. Je to podľa vás spravodlivé?

Nie je to reálne. Ešte v čase, keď bol minister práce Ján Richter (za stranu Smer-SD, pozn. redakcie), podobný návrh zamietol ústavný súd. Bolo by to nespravodlivé. Myslím si, že ľudia, ktorí odvádzali štátu viac a majú vďaka tomu vyššie penzie, majú nárok aj na vyššiu valorizáciu.

Ďalšia požiadavka je rozmrazenie minimálnych penzií. Tie sú v podstate rozmrazené, ale keďže suma v minulosti skokovito stúpla, ešte sa nedostala na stanovenú úroveň násobku životného minima.

V súčasnosti sú minimálne dôchodky zmrazené zhruba do roku 2030. Niektorí dôchodcovia sa jednoducho niekoľko rokov nedopracujú k tomu, aby sa im dovtedy zvýšila  penzia.

Ako by sa teda mali rozmraziť minimálne penzie?

Tak, aby keď prebehne napríklad nami navrhovaná valorizácia, aby aj ľudia s minimálnou penziou niečo dostali. Musíte si uvedomiť, že ide o ľudí, ktorí celý život ťažko pracovali za mizerné mzdy. A z tých nízkych miezd sa im aj vypočítali nízke dôchodky. Keď má niekto poctivo odpracovaných 30 rokov, mal by niečo dostať od štátu.

V akej výške by mal byť podľa vás štrnásty dôchodok?

V rovnakej výške ako takzvaný 13. dôchodok, čiže od 50 eur do 300 eur. Keď si rozpočítate na celý rok maximálnu sumu, ktorú dostávali ľudia s 218,06-eurovým dôchodkom, je to 0,83 eura na jeden deň. To je suma, ktorá nepotrebuje komentár.

Ak vaše požiadavky neprejdú cez parlament a vládu či ministrov, pôjdete do ulíc?

Počas augusta a septembra chceme rokovať so všetkými koaličnými aj opozičnými poslancami. Chceme žiadať aj štátnych analytikov, aby opatrenia z našich požiadaviek prepočítali. Nech majú aj poslanci potom predstavu o tom, koľko by to mohlo stáť a či je to reálne. Ale keď to už inak nepôjde, zrejme pôjdeme do ulíc. Náš predseda síce povedal, že nebudeme vyháňať 80-ročných ľudí na jeseň von, ale podľa mňa to spraviť treba. Veľmi veľa ľudí podporuje, aby sme bojovali za svoje požiadavky. Ale už som aj čítala, že naše požiadavky sú na úkor ostatných obyvateľov.

Dôchodcov
Podpredsedníčka Jednoty dôchodcov na Slovensku Valéria Pokorná (Foto: Martina Brunovská)

Politická strana dôchodcov

V akom zmysle?

Že keby sme dostali finančné prostriedky na valorizáciu či takzvaný 14. dôchodok, ostatné skupiny obyvateľstva by nedostali nič. To je dosť veľký hyenizmus. Aj poslanec Kremský (Peter Kremský z OĽaNO, pozn. redakcie) hovoril, že ak chceme peniaze, máme predať byty a domy. Niekde na západe je to možno normálne, ale tam majú ľudia skôr prenájmy, u nás sú nehnuteľnosti vlastnené a budované ľuďmi celoživotne. Majú k nim aj iný vzťah.

Necítia sa dôchodcovia zneužívaní politickými stranami? Napríklad rôznymi opatreniami ako napríklad zavedením 13. dôchodku tesne pred voľbami.

Áno. Tomu sme sa chceli teraz aj vyhnúť. Už sme mali napríklad stretnutie s predsedom parlamentu Borisom Kollárom, ktorý nám sľúbil, že urobí rôzne opatrenia. Hovoril, že sa dohodnú s Igorom Matovičom a pomôžu dôchodcom. Ale je to skôr predvolebný boj. Aj s pánom Kollárom máme viac ako dva roky podpísané memorandum, ale doteraz sme žiadnu podporu nepocítili. Teraz, keď už je pred voľbami,  nám chcú pomáhať. Nechceme sa ani dopracovať do takého štádia ako učitelia, že najprv im nič nechceli dať a potom  zo dňa na deň sa našla miliarda eur na platy. To je už predvolebná taktika.

Tvrdíte, že masívne opatrenia a podporu už dávno zaviedli pre všetky skupiny obyvateľov vo všetkých okolitých krajinách. Môžete povedať príklad opatrení pre seniorov v jednej z nich, od ktorej by si slovenská vláda mohla zobrať príklad?

Napríklad v Rakúsku. Valorizovali sa dôchodky, nedávno dostali všetci občania 500 eur, dôchodcovia a sociálne slabší dostali 500 eur a ešte 300 eur. V Maďarsku sa zastropovali ceny potravín a pohonných hmôt. Každý štát sa jednoducho snaží pomáhať všetkým obyvateľom. Samozrejme, chceme aby sa aj u nás pomáhalo všetkým obyvateľom.

Niektorí dôchodcovia na petíciu reagovali výzvou, aby ste založili politickú stranu. Rozmýšľali ste nad tým?

Dávnejšie sa nad tým uvažovalo, ale potom sme to zavrhli. Potrebuje finančné prostriedky a podobne. Možno niekedy v budúcnosti, ak bude dobrá situácia. Viem, že aj niektorí dôchodcovia mimo našich štruktúr majú snahu založiť politické strany. Ale majú také požiadavky, s ktorými nemôžeme súhlasiť. Ale v rámci JDS sa k založeniu strany prikláňa veľmi málo ľudí. Dostávam spätné reakcie aj na niektoré naše požiadavky. Napríklad niektorí dôchodcovia na vyhlásenie petície reagovali tak, že sa za nich nemáme vyjadrovať. Tvrdia, že nikdy nedostali také príspevky ako za vlády Igora Matoviča.

Dôchodcov
Podpredsedníčka Jednoty dôchodcov na Slovensku Valéria Pokorná (Foto: Martina Brunovská)

Penzisti považujú rodičovský bonus za nespravodlivý

V diskusiách medzi dôchodcami sa často objavuje sťažnosť, že ľudia, ktorí nikdy nepracovali, majú vyšší dôchodok ako tí, ktorí pracovali. Koľko dôchodcov, ktorí nikdy nepracovali, máte vo svojich štruktúrach?

Nepoznám takého. Ale podľa mňa je ich dosť, pretože bol tak nastavený systém výpočtu dôchodkov. Tým, ktorí nepracovali, sa dôchodok vypočítaval z priemernej mzdy. Vždy tak z toho horšie vyšiel človek, ktorí odpracoval viac rokov, ale mal nízky plat. To nie je spravodlivé.

V parlamente leží návrh na zavedenie rodičovského bonusu z ministerstva práce. Ako hodnotíte tento zámer?

Nepovažujeme to za správne. Podľa ministra práce je to pomoc matkám, ktoré platia daň za materstvo. Podľa nás je to diskriminačné, pretože veľa ľudí nemá deti, sú nezamestnané alebo sú zdravotne postihnuté, prípadne pracujú v zahraničí a podobne.

Rokovali ste o tom s ministrom práce?

Áno, ale on má svoje argumenty, že pomáha matkám s deťmi, ktoré majú nižší dôchodok kvôli materskej dovolenke. Navrhli sme, že túto nespravodlivosť môže vyriešiť aj jednoduchšie. Napríklad zvýšením osobného mzdového bodu počas materskej či rodičovskej dovolenky.

Keby existoval druhý pilier v čase, kedy ste ešte pracovali, vstúpili by ste doň?

Neviem. Osobne nemám dôveru k takýmto transakciám. Ideálne by bolo rozpustiť druhý pilier a zvýšiť z toho dôchodky. Niečo podobné povedal aj minister práce. Treba si aj priznať, že dôchodky z druhého piliera sú toho času úplne minimálne. Každý rok putuje do druhého piliera jedna miliarda eur, ktoré by mohli ísť na zvýšenie penzií. Okrem toho z druhého piliera profitujú najviac dôchodcovské spoločnosti.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: