Štatistický úrad SR vo štvrtok ukázal definitívne číslo, od ktorého sa bude odvíjať valorizácia dôchodkov v januári budúceho roka. Dôchodky porastú o takzvanú dôchodcovskú infláciu za prvých šesť mesiacov tohto roka. Tá podľa Štatistického úradu SR dosiahla úroveň 11,8 percenta. Tento parameter ukazuje, ako za prvý polrok vzrástli náklady v domácnostiach dôchodcov. O rovnaké percento sa v januári budúceho roka zvýšia všetky dôchodkové dávky.


Zvyšovanie dôchodkov prebieha vždy na začiatku nového kalendárneho roka. Valorizácia dôchodkov je napojená na rast nákladov dôchodcov práve preto, aby im mohol štát zvyšovanie cien kompenzovať rovnakým priemerným rastom poberaných penzií. Nevýhodou tohto mechanizmu je, že prudký rast inflácie sa vo zvyšovaní dôchodkov odrazí až od januára budúceho roka. Dôchodcovia to pociťujú tento rok výraznejšie ako inokedy, keďže ceny prudko rastú.

Valorizácia dôchodkov bude štedrejšia

Budúcoročná valorizácia dôchodkov bude podstatne štedrejšia ako v minulosti. Kým vlani rástli dôchodky len o 1,3 percenta, v tomto roku to bude o 10,5 percentuálneho bodu viac. Už tradične sa budú zvyšovať starobné, predčasné starobné, invalidné, vdovské, vdovecké a sirotské dôchodky. Penzisti o zvýšenie nemusia žiadať, valorizácia dôchodkov totiž prebehne automaticky. Funguje to tak spravidla každý rok. Sociálna poisťovňa bude ľudí o ich individuálnom zvýšení penzie informovať. Dôchodok v novej výške sa potom vyplatí v januárovom termíne.

Ako sa zvýšia dôchodky (valorizácia dôchodkov v roku 2023):

Výška dôchodku v roku 2022Suma zvýšenia (valorizácia 2023)Dôchodok v roku 2023
200 €o 23,60 €223,60 €
300 €o 35,50 €335,50 €
400 €o 47,20 €447,20 €
500 €o 59 €559 €
600 €o 70,90 €670,90 €
700 €o 82,60 €782,60 €
800 €o 94,40 €894,40 €
900 €o 106,20 €1 006,20 €
1 000 €o 118 €1 118 €
Výpočet redakcie Finsider podľa dôchodcovskej inflácie za prvých šesť mesiacov 2022.

Neprilepšia si ale všetci poberatelia dôchodkov. Penzia totiž nemusí vzrásť tým, ktorí majú nárok na minimálny dôchodok. Napríklad ak niekto 30 rokov pracoval, ale jeho zásluhová dôchodková dávky by bola len 320 eur, štát mu vypláca minimálny dôchodok vo výške 334,30 eura mesačne. Sociálna poisťovňa bude v januári valorizovať jeho zásluhový dôchodok a nie minimálny.

Keďže po valorizácii pôvodná suma dôchodku stúpne na 357,80 eura a prekročí štátom garantovanú minimálnu penziu, zvýši sa aj jeho dôchodok a ten minimálny už poberať nebude. No ak by prišlo k situácii, že valorizovaný dôchodok bude nižší ako ten minimálny, dôchodca bude naďalej dostávať minimálnu penziu. V budúcom roku tak bude dostávať rovnakú sumu ako v tomto roku.

Najnižšie penzie sú zmrazené už druhý rok po razantnej zmene bývalej vládnej koalície, ktorá ich rast naviazala na priemernú mzdu. Zdražovanie ale dosiahlo rekordnú úroveň a januárovú valorizáciu dôchodkov inflácia prudko preskočila. Rezort práce preto už počíta s tým, že minimálne penzie opäť rozmrazí. Vládna koalícia sa pri ich zmrazení dohodla, že sa k úprave vráti, keď 136 percent životného minima preskočí jej aktuálnu výšku. Minister práce v rozhovore pre Finsider potvrdil, že sa tým bude zaoberať v budúcom roku.

V júli 13. dôchodok, na jeseň sa uvidí

Keďže valorizácia dôchodkov prebehne až v januári, ale infláciu cítia dôchodcovia už v súčasnosti, vláda im vypláca 13. dôchodok už v júli. Bežne sa totiž poskytuje až na jeseň. Tak, ako v minulom roku, aj v tomto minimálna výška 13. dôchodku na úrovni 50 eur. Maximálne dôchodcovia v lete dostávajú 300 eur. O reálnej výške 13. dôchodku rozhoduje matematický vzorec, ktorý počíta s výškou poberanej dôchodkovej dávky. Vládna koalícia okrem toho avizovala, že je pripravená na ďalšie prilepšenie k dôchodkom napríklad na jeseň, ak sa situácia so zdražovaním ešte zhorší.

Na ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) sa pritom pre vysokú infláciu ešte na jar obrátila aj Jednota dôchodcov Slovenska. Žiadala ho o mimoriadnu valorizáciu. Argumentovali aj tým, že podobne riešili problémy so zdražovaním v susednom Česku. Tamojšia vláda tam na konci mája schválila v poradí tretie zvýšenie penzií v tomto roku. Všetky české penzie sa teda zvýšili v júni a budú rásť aj v septembri. Prvýkrát prebehla valorizácia dôchodkov tradične v januári.

M. Krajniak ale tvrdí, že na Slovensku by podobné riešenie trvalo príliš dlho. „Musel by prebehnúť legislatívny proces a Sociálna poisťovňa by si musela nastaviť systémy vyplácania dôchodkov v priebehu roka na inú úroveň. Reálne by mimoriadne zvýšenie prebehlo až na začiatku septembra,“ povedal ešte začiatkom mája pre Finsider s tým, že o tom informoval aj Jednotu dôchodcov Slovenska a predstaviteľov Združenia kresťanských seniorov, s ktorými o tom rokoval.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: