Napriek tomu, že sú vaše vedomosti o akciových trhov takmer nulové, môžete začať budovať bohatstvo prostredníctvom investovania. Čo by ste mali robiť, aby ste investovali pomerne bezpečne a čomu sa naopak vyhýbať?

Zhrnúť v krátkosti postup, ktorého by ste sa mali držať, aby ste mohli začať investovať, nie je úplne jednoduché. Tento článok ponúka jednoduchý návod, ktorý by mal pochopiť každý začiatočník. Neskôr sa môžete pustiť do prehlbovania vedomostí a časom sa z vás určite stane skúsený a ostrieľaný investor.

1. Investujte pravidelne

Viete, aké je tajomstvo úspechu začínajúcich investorov? Investujú bez ohľadu na to, čo sa na akciovom trhu práve deje. Zvyk je železná košeľa. Uplatňujú v praxi pravidelnú investičnú stratégiu, ktorá spočíva v tom, že investujú stále rovnakú sumu v pevne stanovených pravidelných intervaloch. Je pritom úplne jedno, či sa jedná o 50, 100 alebo 1 000 eur. V dnešnej dobe má investor mnoho možností, ako rýchlo a efektívne začať investovať do lacných ETF, prostredníctvom ktorých vie dobre diverzifikovať riziko a budovať konzistentne svoj majetok.

Výhodou je, že pri pravidelnom investovaní sa priemerujú nákupné náklady. Nedosiahnete tak skvelých investičných výsledkov, ale aj priemerné zhodnotenie akciového trhu okolo 8 až 9 percent ročne je viac ako zaujímavé a to hlavne v dnešnej dobe nulových úrokov na sporiacich účtoch.

2. Investujte do ETF kopírujúcich hlavné indexy

ETF je burzovo obchodovateľný fond, ktorý je tvorený celou paletou akcií. Predstavte si to ako košík, kde jedným nákupom naraz nakúpite desiatky, ba až stovky akcií rôznych firiem. Index S&P 500 je napríklad tvorený 500 najvýznamnejšími americkými spoločnosťami. Ak teda kúpite ETF tohto typu, automaticky budete investovať do 500 najväčších spoločností USA. Týchto 500 firiem zahŕňa svetoznáme značky ako napríklad Apple, Tesla, Amazon, Facebook alebo Microsoft. S nákupmi týchto fondov sú spojené navyše veľmi nízke poplatky v porovnaní s podielovými fondmi od bánk. Navyše, ak niekto nechá v ETF svoje peniaze dlhšie ako rok, bude zisk na rozdiel od podielových fondov oslobodený od dane z príjmov, čo znamená, že máte navyše vo vrecku 19 percent.

3. Riziko k investovaniu patrí

Ak budete pozorne sledovať vývoj akciového trhu, vystavíte sa riziku panického predaja. Majte na pamäti, že investovanie na akciovom trhu je jediný spôsob, ako môžete dosiahnuť konzistentný a dlhodobý rast vašich peňazí. Existuje na prvý pohľad aj bezpečnejšie aktívum ako akcie – napríklad dlhopisy. Ich výnos ale teraz ani nepokryje mieru inflácie.

Ak chcete spávať ako investor v pokoji, potom si pamätajte toto: Ak by sme rozdelili históriu amerického akciového trhu na ľubovoľné 20-ročné úseky, neobjavili by sme obdobie, v ktorom by hodnota vašej investície klesla. Riziko teda k investovaniu určite patrí a neexistuje nič ako bezriziková investícia. Riziko však s predlžujúcim sa časovým horizontom klesá takmer k nule. Minimálny časový horizont investícií do akcií je podľa mňa 10 rokov, ideálne 20 rokov a viac.

4. Stanovte si udržateľný rozpočet

Skôr ako sa rozhodnete, do čoho budete pravidelne investovať, musíte si rozmyslieť, akú sumu si môžete dlhodobo dovoliť investovať. Základom je vytváranie prebytkového osobného rozpočtu, ktorý vám dovolí rozdiel medzi vašimi mesačnými príjmami a výdavkami investovať.

Predtým ako začnete, je vhodné si vybudovať finančnú rezervu – ideálne troj- až šesťnásobok mesačných výdavkov. Predídete tak situácii, že by ste museli predávať svoje investície, aby ste pokryli neočakávané výdavky práve vtedy, keď k tomu nie je vhodný čas.

5. Snažte sa minimalizovať náklady na investovanie

ETF budete musieť nakupovať buď sami prostredníctvom brokera, alebo ich bude nakupovať sprostredkovateľ za vás. Akúkoľvek možnosť si vyberiete, voľte z dostupných tú alternatívu, ktorá vám ponúka komfort a najmenšie nákupné náklady. Rozdiel v poplatku vo výške jedného percenta je síce na prvý pohľad zanedbateľný, no z dlhodobého hľadiska sa môže nepríjemne obrátiť proti vám. Ak využívate sprostredkovateľa, je tu jednoduché pravidlo jedného percenta – vstupný poplatok pod jedno percento a manažérsky poplatok pod jedno percento sú výborné. A viete vôbec, koľko a aké poplatky platíte za svoje podielové fondy?

6. Najlepší čas začať investovať bol pred rokom, druhý najlepší je dnes

Štart investovania v nízkom veku, ľahko po dvadsiatke, nie je jednoduchá vec. Ak chce niekto začať investovať 100 eur mesačne s ročným priemerným zhodnotením 8 % vo veku 25 rokov, v šesťdesiatke bude mať jeho investičné portfólio hodnotu približne 215-tisíc eur.

Pokiaľ ale začnete v 35 rokoch a budete dávať aj 200 eur mesačne, tak v 60 rokoch budete disponovať sumou „len“ 172-tisíc eur. Ak ste starší, neznamená to, že by ste nemali investovať, ale čím dlhšie budete čakať, tým vyššie čiastky budete musieť každý mesiac odkladať, aby to bolo zmysluplné.

7. Vyhnite sa nákupu jednotlivých akcií

Výber jednotlivých akcií vám môže pomôcť dosiahnuť lepšie zhodnotenie peňazí ako ETF, nie je však vhodný pre začiatočníka a dokonca ani pre pokročilých investorov. Ide o oblasť, v ktorej robí rad investorov chybu. Viac ako 90 % profesionálnych investorov nie je schopných poraziť výberom jednotlivých akcií indexové ETF investovanie. Myslíte si, že vy budete ten „šťastlivec“?

Ak nechcete investovaniu a analýzam venovať veľa času a skutočne vám ide len o zhodnotenie voľných finančných prostriedkov, je nákup ETF vhodný pre drvivú väčšinu investorov, čo by potvrdil aj samotný Warren Buffett. Začínajúci investori v snahe dosiahnuť nadpriemerných výnosov nakupujú často populárne akcie bez bližšej analýzy. V takom prípade je viac než pravdepodobné, že za akciu zaplatíte viac, než by bolo nevyhnutné.

8. Nezabudnite na dlhodobú perspektívu

Budete neustále bombardovaní krátkodobými výsledky akciového trhu a jednotlivých akcií. Investovanie je ale beh na dlhú trať, žiaden šprint. Nezbohatnete bezpečne za deň alebo jediný rok. Pustite sa do investovania iba za predpokladu, že ste ochotní trpezlivo čakať na plody svojej práce.

Budovanie je nuda. Je to ako pozorovať trávu rásť. Ak máte radi vzrušenie a adrenalín, zbehnite na zoskok padákom alebo do kasína. Adrenalín a emócie k investovaniu nepatria. Tiež to znamená, že by ste nemali investovať peniaze, ktoré budete potrebovať skôr ako o 10 rokov. S kratším investičným horizontom sa porozhliadnite radšej po iných investíciách a iných investičných aktívach.

9. Prepady trhov sú normálne

Najhorší čas, kedy môžete predať svoje investície, je tesne po prepade akciového trhu. Na prvý pohľad to znie ako hlúposť, musím ju však spomenúť, pretože ide o príliš častý jav. Neskúsený investor, ktorý vidí, že nezadržateľne klesá hodnota jeho investície, stratí dlhodobú perspektívu, začne panikáriť a predávať.

Myslite na to, že skutočnú stratu realizujete až v prípade, že investíciu naozaj predáte. Ak sa zrovna trh otočí smerom, ktorým si neželáte a cítite nepríjemné pocity, radšej si prečítajte nejaké fakty o fungovaní akciového trhu. Dozviete sa, že prepady sú oveľa častejšie, než sa na prvý pohľad zdá a že sa z nich akciový trh vždy zotavil. Vytvárajú naopak príležitosť na vloženie prípadných voľných zdrojov a zlepšenie priemernej ceny nakupovaných ETF.

10. Nehanbite sa kvalifikovane poradiť

Netreba sa obávať komplexnosti investovania. Nikto nečaká, že sa stanete odborníkom na investovanie cez noc. Môžete začať jednoducho a postupovať po krôčikoch. Dobrá správa je, že vôbec nepotrebujete využívať zložité a komplexné nástroje. Ak máte predsa len pochybnosti, nájdite si skúseného a „ostrieľaného“ poradcu, ktorý vám pomôže nastaviť osobný finančný a investičný plán na začiatku a následne sa ho už len budete roky držať.

Odporúčam taktiež, aby všetci pri výbere akéhokoľvek konzultanta, poradcu alebo sprostredkovateľa v oblasti financií či investícií zvážili, či bude v prvom rade myslieť najmä na svoje dobro (vrecko) alebo dobro (vrecko) finančnej inštitúcie a nie na pridanú hodnotu pre vás ako klienta. Ak aj na začiatku zaplatíte za kvalitných poradcov alebo obsah, ušetríte si tým do budúcna obrovský kopec peňazí a problémov.

Autor článku Roman Závodský je investor a bloger. Venuje sa propagácii myšlienky FIRE (Financial Independence Retired Early).