Finančná nezávislosť a sloboda prináša so sebou viaceré výhody. Ľudia ktorý sa dali na cestu FIRE (získanie finančnej nezávislosti a skorý odchod do dôchodku), môžu po nasporení dostatočnej sumy žiť úplne alebo aspoň čiastočne z vlastných úspor. Tým, že nie sú odkázaní na príjem zo zamestnania, nemusia chodiť každý deň do práce, vďaka čomu majú oveľa viac času a menej stresu, čo sa prejaví nielen na zdraví ale aj na fungovaní vzťahov s rodinou či priateľmi.


Na druhej strane si musia zvyknúť na to, že kým oni budú mať čas, ostatní okolo nich budú zväčša naďalej chodiť do práce. Doobednú kávu tak často budú piť osamote. Aj keď si mnohí ľudia myslia, že si nedokážu nasporiť dostatočnú sumu, aby mohli žiť len z úspor, aj na Slovensku sú ľudia, ktorí sa na cestu FIRE vydali.

Oveľa viac času

Čas je z môjho pohľadu to najvzácnejšie, čo vám môže FIRE dať. Dostatok času na ľudí, aktivity a koníčky, ktoré si sami vyberiete. Tým, že prestanete chodiť pravidelne do práce, kde trávite denne vrátane presunov v priemere 9 až 12 hodín, získate obrovské množstvo času, ktoré môžete venovať sebe, svojej rodine, priateľom, veciam a záľubám, ktoré vás bavia a vnútorne napĺňajú. Toto beriem ja osobne ako hlavnú a najväčšiu devízu finančnej nezávislosti.

Môžete mať pocit, že sa budete doma nudiť a hľadieť do stropu, ale opak je pravdou. V mojom prípade som sa začal rádovo viac venovať aktivitám s deťmi, ktoré som počas korporátneho života prirodzene musel obmedzovať a prenechávať na manželku. Moje vzťahy s rodičmi sa taktiež výrazne utužili. Začal som pravidelne každý deň športovať, cvičiť jogu a chronické bolesti chrbta boli preč. Za jeden mesiac som prečítal viac kníh ako dovtedy za jeden rok a takto by som mohol pokračovať ďalej a ďalej. Opakujem ešte raz, čas je ten najväčší benefit finančnej nezávislosti.

Vnútorný pokoj

Už po pár týždňoch dokonale vypadnete zo zabehnutého a uponáhľaného spôsobu života. Budete pokojnejší, vyrovnanejší, prestanete sa všade ponáhľať, zabudnete na hektický spôsob života a dennodenný kolobeh firemných stretnutí, úloh, telefonátov a projektov. Keď pôjdete ráno vyprevadiť deti do školy, budete vnímať ako sa všetci okolo vás ponáhľajú, sú vystresovaní, nervózni jeden na druhého a tlačia sa v dopravných zápchach. Začnete pomalšie kráčať, vnímať okolie a prírodu okolo seba a prestanete cítiť tú všadeprítomnú hektiku bežných pracovných dní.

Zistíte, že výrazne menej často sa budete hádať s partnerkou a deťmi a dokonca zistíte, že sa vám začnú zlepšovať vzťahy s priateľmi, na ktorých ste doteraz málokedy mali dostatok času. Mnohí sa už po pár mesiacoch začnú čudovať, ako mohli takto doteraz žiť a prečo sa nestali finančne slobodným oveľa skôr.

Zdravie

Môže to síce znieť ako klišé, ale nielen z mojej skúsenosti viem, že finančná nezávislosť sa postupne prejaví aj na zdraví. Nie síce okamžite, ale akonáhle vystúpite „z hlavného prúdu“ a opadne dennodenný pracovný stres a hektika, bude to mať pozitívny vplyv na rôzne oblasti vášho zdravia. Má to samozrejme súvis nielen s redukciou úrovne stresu (ktorý ako nám lekári hovoria, zabíja a môže za mnoho tzv. civilizačných ochorení), ale aj s redukciou hmotnosti, keďže sa budete môcť rádovo viac času venovať pohybu a športu.

Vnútorný pokoj sa bude blahodarne prejavovať aj na vašom duševnom zdraví a rozpoložení. Ako často sa vám v súčasnosti chce skoro ráno pred šiestou ísť behať ešte predtým ako pôjdete do práce, alebo potom ako sa 18.00 vrátite z práce?

U mňa osobne sa prejavili pomerne rýchlo benefity v oblasti chronickej bolesti chrbta, ktoré ma roky trápili vzhľadom na sedavé zamestnanie či pre hodiny strávené na cestách a nedostatok pohybu. Taktiež som postupne pod dohľadom lekára vysadil lieky na vysoký krvný tlak, nakoľko zmenou vnútorného pokoja a zvýšeného pohybu v spojení s lepšou životosprávou už neboli viac potrebné.

Sloboda

Sloboda je veľmi široký pojem, ale skúsim bližšie vysvetliť, ako som to myslel v súvislosti s FIRE. Obrovským benefitom finančnej nezávislosti a slobody je možnosť kreovať väčšinu dní podľa toho ako sa ráno rozhodnete. Samozrejme, že budete mať svoje úlohy, povinnosti a nejakú dennú rutinu, avšak vaša sloboda a flexibilita bude rádovo väčšia.

Máte za sebou ťažký deň a cítite sa unavený ? Nič sa nedeje, môžete zostať v posteli pokojne do desiatej. Počet stretnutí, úloh a telefonátov sa vám násobne zníži, takže zmeniť denný program nebude žiaden problém.

Nemáte dnes vnútorne chuť naozaj nič robiť len si pozrieť nejaký film, prečítať knihu alebo sa prejsť po lese? Žiaden problém pokojne si spravíte dayoff napríklad v stredu a nebudete musieť nikomu nič vysvetľovať, nakoľko ste sám sebe pánom.

Ak ste zvyknutý na bežný život v korporáte a je jedno, či ste na riadiacej alebo výkonnej funkcii, budete okamžite po odchode na „predčasný finančný dôchodok“ pociťovať obrovskú slobodu a úľavu.

Negatíva finančnej slobody

Rovnako ako väčšina vecí, aj finančná sloboda prináša isté negatíva, ktoré som postrehol nielen u seba osobne ale aj u iných ľudí vo FIRE komunite:

• Zastavíte svoj kariérny postup, rozvoj a status – u veľa ľudí je práve tento aspekt hlavný „dealbreaker“ celého konceptu FIRE. Odísť zo sľubne rozbehnutej kariéry, kde už máte nejaké svoje meno, postavenie a renomé v odbornej komunite, môže byť zložité. Mnohí ľudia si potrpia na meno funkcie, počet podriadených, príslušnosť k skupine istých ľudí alebo klubov, ktoré so sebou korporátna kariéra časom prináša.

• Stagnácia osobného rozvoja – síce to nebol môj osobný prípad, ale videl som to u viacerých členov komunity, že prepadli osobnej stagnácii, nechuti riešiť nové veci a projekty a proste žili iba z pasívneho príjmu. Netvrdím, že pre každého je to nevýhoda, ale mnohým toto rovnako ako mne vyhovovať nemusí.

• Strata efektivity a výkonnosti – na dobré veci si človek zvyká ľahko, ale niekedy vedie pokojný a málo hektický životný štýl k výraznému zníženiu efektivity a výkonnosti, pričom niektorí ľudia doslova zlenivejú.

• Samota počas pracovného týždňa – konečne máte čas na rodinu a priateľov, ale manželka je v práci, deti v škole a priatelia tiež v práci? Nemáte si s kým zašportovať, sadnúť na dobrý obed, alebo pohárik vína cez týždeň? Ľudia vám nedvihnú mobil počas dňa ani na druhý či tretíkrát? Áno zvykajte si, že väčšinou to bude presne tak, ak teda nemáte v okolí človeka, ktorý je už tiež finančne slobodný a nezávislý.

Autor článku Roman Závodský je investor a bloger. Venuje sa propagácii myšlienky FIRE (Financial Independence Retired Early).