VÚB banka ponúka odo dnes na českom trhu sporiaci účet s úrokom 6,15 percenta. Pôjde o prvý produkt od VÚB pre retailových klientov v Českej republike. Doteraz mala v Česku len jednu pobočku, ktorá slúžila pre firemných klientov. O vstupe VÚB na český trh ako prvý informoval Denník E.

Sadzba vo výške 6,15 percenta bude patriť medzi najvyššie na trhu. VÚB môže ponúknuť vysoký úrok na vkladoch v českých korunách vďaka tomu, že v Českej republike je základnú úrokovú sadzba na úrovni 7 percent. V eurozóne je základná úroková sadzba na dvoch percentách. Eurové vklady tak ešte len čaká rast, keďže v súčasnosti sa úrokové sadzby na nich pohybujú okolo nuly.

„Vzhľadom na to, že VÚB dosiahla na slovenskom trhu množstvo úspechov, rozhodli sme sa aj českým klientom ponúknuť atraktívny produkt, o ktorom si myslíme, že naň pozitívne zareagujú,“ povedal výkonný riaditeľ úseku Retailového bankovníctva a člen predstavenstva VÚB Martin Techman. Vzhľadom na aktuálnu výšku inflácie je podľa neho sporiaci účet s tak vysokým úrokom a úročením na dennej báze vhodným riešením pre konzervatívnych sporiteľov, ktorí chcú zmierniť dopady inflácie na ich úspory.

Česi online, Slováci musia do pobočky

VÚB si za sporiaci účet v českých korunách neúčtuje žiadne poplatky. Klienti si ho môžu založiť online, stačí im k tomu mobil, tablet a počítač. Banka na identifikáciu vyžaduje občiansky preukaz, druhý osobný doklad a číslo existujúceho účtu, ktorý je vedený na ich meno a priezvisko v banke alebo v pobočke zahraničnej banky so sídlom na území Českej republiky.

Keďže peniaze nie sú viazané, peniaze je možné kedykoľvek bez sankcií previesť na ľubovoľný účet. Vklady sú chránené podľa zákona o bankách do výšky 2,5 milióna korún.

Podľa Denníka E si sporenie môžu založiť aj Slováci. Nejde to však online, ale musia prísť do niektorej z pobočiek banky. Je však otázne, či sa ľuďom, ktorí majú príjem ako výdavky v eurách, oplatí zriaďovať si sporenie v českých korunách. Pri výmene peňazí je totiž potrebné rátať s poplatkami, ktoré sú zahrnuté vo výmennom kurze a pohybujú sa okolo dvoch percent. Sporiteľ prvýkrát tento poplatok zaplatí pri kúpe českých korún a druhýkrát pri ich predaji. To znamená, že z 6,15 percenta mu zostane už len približne 2,15 percenta.

Sporiteľ v cudzej mene navyše znáša aj kurzové riziko. Ak česká koruna posilní, bude mať v eurách vyššiu sumu. No ak počas sporenia česká koruna oslabí, sporiteľ bude strácať.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: