4 rady ako si upratať vo financiách (PR)

Odpovedzte si pravdivo na jednoduchú otázku. Viete, kde máte všetky dôležité zmluvy? Máte prehľad o ich platnosti? Pri väčšom množstve zmlúv sa môže veľmi ľahko stať, že sa v nich zrazu stratíte. Čas beží a zmluvy, ktoré ste zakladali pre rokmi nemusia byť aktuálne, prípadne sú zrušené a pokojne za ne stále platíte. Nehovoriac o tom, že ak boli zmluvy uzatvárané bez konceptu, stáva sa z nich jeden veľký neporiadok. Nový rok je príležitosťou, ako to zmeniť. Pri stretnutí s našími klientami je takmer vždy priestor na zefektívnenie fungovania v oblasti osobných financií.

Prinášame vám 4 rady, ako si jednoducho a efektívne urobiť novoročný osobný audit. Ten by ste mali robiť pravidelne, ideálny čas závisí najmä od životných okolností. Skúste sa na svoje zmluvy pozrieť minimálne v týchto prípadoch:

  • zmena zamestnania, začiatok, alebo ukončenie podnikania
  • svadba, rozvod, narodenie dieťaťa
  • Kúpa nehnuteľnosti, sťahovanie, rekonštrukcia
  • Kúpa auta

Skontrolujte si staré poistky

Poistenie nehnuteľnosti

Neaktualizované zmluvy sú častým problémom, kvôli ktorým môžete prísť o poistné plnenie. Často sa stáva, že máme svoje poistné zmluvy podhodnotené, prípadne neaktuálne a s nedostatočným krytím. Historicky má mnoho ľudí poistenú len domácnosť. V prípade, ak máte poistenú aj nehnuteľnosť, ale zmluva je staršia ako desať rokov, cena nehnuteľnosti medzitým vzrástla. To znamená, že v prípade poistenej udalosti by už vyplatená poistná suma nestačila na zabezpečenie adekvátneho náhradného bývania. Problém je v tom, že v minulosti neexistovala indexácia a mnohé nehnuteľnosti sú dnes podpoistené.

Životné poistenie

Častým príkladom, s ktorým sa stretávame, sú staré zmluvy, ktoré boli nastavené ešte v dobe, kedy ste mali nízky príjem a nemali hypotéku. Takáto poistka vám už neposkytuje adekvátnu ochranu. Klientom preto často odporúčame uzavrieť si jednu rodinnú poistku, ktorá bude v prípade neočakávaných životných situácií, ako úraz, trvalé následky úrazu, či smrť chrániť celú rodinu.

Poistenie hypotéky

So životným poistením súvisí aj poistenie hypotéky, ktoré vás chráni v prípade, ak ste živiteľom rodiny a máte hypotéku. Dôležité je v tomto prípade najmä správne nastaviť poistnú sumu, ktorá by sa mala rovnať minimálne výške hypotéky. Netreba zabudnúť ani na finančnú rezervu pre rodinu či blízkych v prípade vzniku neočakávanej udalosti, a to najmenej na 12, ideálne až na 24 mesiacov.

Myslite aj na budúcnosť

Napriek tomu, že dôchodok sa vám môže zdať ešte ďaleko, na zabezpečenie v starobe treba myslieť už pri nástupe do prvej práce. Po ústavnom zavedení stropu na dôchodkový vek budú musieť v budúcnosti klesnúť novo-priznávané dôchodky o takmer 10 percent. Klasické sporenie v bankovom produkte už dávno nie je spôsobom, ako ochrániť peniaze pred znehodnotením, nie to ešte ako si nasporiť na dôchodok. Na výber máte stovky rôznych fondov. Sporiť sa dá už od 10 € mesačne. Kľúčové je začať investovať čím skôr, nechať úspory dostatočne dlho pracovať, a najmä ich diverzifikovať pre rozloženie rizika.

S osobným auditom vám pomôže aj niektorý z našich kolegov. Začať s ním je dôležité ešte predtým, ako dôjde k niektorej zo spomínaných udalostí. Získate tým čas, ktorý je potrebný na to, aby ste sa na zmeny vedeli pripraviť dostatočne včas.

Ďalšie dobré rady k osobným financiám nájdete na tejto stránke.