Požiar parkovacieho domu v bratislavskom Ružinove, ku ktorému prišlo ešte vlani v marci, po sebe zanechal značné materiálne škody v podobe zničenej budovy, vozidiel či prevádzok, ktoré v nej sídlili. Celkové škody sa zrejme budú rátať v miliónoch eur. Časť peňazí za škody už pritom vyplatili aj poisťovne. Stále ale čakajú na to, kto požiar budovy zapríčinil. Polícia totiž vyšetrovanie ešte neuzatvorila.

„Zo strany príslušného útvaru Okresného riaditeľstva PZ v Bratislave II vedené trestné stíhanie vo veci nedbanlivostného prečinu Všeobecného ohrozenia. Nad zákonnosťou konania dohliada prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava II,“ povedal hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff. V súčasnosti podľa neho prebieha znalecké dokazovanie a prípravné konanie je neverejné.

Otázna zatiaľ zostáva aj celková výška škody a tiež to, koľko vozidiel v budove bolo a koľko z nich vôbec nemalo havarijné poistenie alebo pripoistenie k povinnej poistke. Podľa predbežných informácií bolo v parkovacom dome 600 garáží a polovica z nich bola zaplnená autami a motorkami.

Škody zaplatí vinník

Majiteľom zničeného parkovacieho domu je Bratislavské garážové družstvo, ktoré má poistený majetok a zodpovednosť za škodu v poisťovni Uniqa. Podľa jej hovorkyne Beaty Lipšicovej už bolo Bratislavskému garážovému družstvu vyplatená záloha na poistné plnenie vo výške 200-tisíc eur. „Vyšetrovanie zo strany polície stále nie je ukončené a preto sa zatiaľ nevieme vyjadriť k celkovej výške poistného plnenia, ktoré bude závisieť aj od výsledku vyšetrovania,“ povedala B. Lipšicová.

Majetok, ktorý bol pri požiari zničený, mali majitelia poistený v rôznych poisťovniach. Tie už časť škôd aj vyplatili a neskôr si peniaze budú pýtať aj od vinníka. Tým môže byť ktokoľvek, napríklad majiteľ vozidla, ktoré sa v garáži vznietilo, prípadne prevádzka, v ktorej mohol oheň vzniknúť. Ak za požiar bude zodpovedať napríklad majiteľ budovy, malo by mu pomôcť poistenie zodpovednosti.

Požiar
Požiar bol taký rozsiahly, že sa prepadla konštrukcia budovy. (Foto: Miroslav Homola)

Problém môže nastať aj v prípade, že škody spôsobila takzvaná vis major, čiže vyššia moc. Požiar mohol vzniknúť napríklad úderom blesku, požiar by v takom prípade nemal konkrétneho vinníka, ktorý by poisťovniam vrátil poistné plnenie.

Na záver vyšetrovania čaká aj poisťovňa Union, ktorej síce bolo nahlásených viacero škôd, zatiaľ ich ale vyplácať nezačala. „Jedná sa o poistenie majetku a to hnuteľného, vozidiel a zásob. Vzhľadom na prebiehajúce šetrenie okolností vzniku požiaru orgánmi štátnej správy toho času nie je možné vysporiadať nároky klientov. Po ukončení šetrenia a stanovenia právneho základu pristúpime k likvidácii škodových udalostí,“ povedala hovorkyňa poisťovne Kristína Baluchová.

Poisťovne už časť zničeného majetku preplatili

Poisťovňa Kooperativa v rámci havarijného poistenia eviduje 18 škodových udalostí, z ktorých je 11 ukončených s vyplatením poistného plnenia. Z poistenia nehnuteľností eviduje jednu škodu, z ktorej bola zatiaľ poskytnutá záloha 5 000 eur. „Likvidácia uvedených škôd bola realizovaná ešte pred ukončením šetrenia príčin požiaru a vyplatené škody z havarijného poistenia si naša poisťovňa bude v rámci regresu uplatňovať od vinníka požiaru,“ vysvetlila hovorkyňa Kooperativy Silvia Nosková Illášová.

Allianz – Slovenskej poisťovni nahlásili klienti 14 poistných udalostí z havarijného poistenia, za ktoré už vyplatila viac ako 95-tisíc eur. „Všetky vzniknuté nahlásené škody spojené s týmto prípadom sme už vysporiadali. V prípade určenia vinníka škody, o ktorom rozhodne súd, si budeme uplatňovať nároky za vyplatené škody do výšky poskytnutého poistného plnenia,“ potvrdila postup poisťovne jej hovorkyňa Helena Kanderková. Z poistenia nehnuteľnosti, domácnosti a zodpovednosti v súvislosti s týmto prípadom Allianz neeviduje žiadnu poistnú udalosť.

Tri škody boli nahlásené aj v poisťovni Wüstenrot. Pri dvoch z nich bolo poškodené auto a pri jednej bola zničená samotná garáž. Poisťovňa zatiaľ poistné plnenia vyčíslila na vyše 15-tisíc eur, zatiaľ bola škody vyplatená len v rámci zničených vozidiel. „Poistná udalosť týkajúca sa poškodenej garáže je aktuálne v šetrení,“ dodala hovorkyňa poisťovne Gabriela Holková. Ak bude určený vinník, Wüstenrot plánuje od neho škodu vymáhať.

Komunálna poisťovňa doteraz vybavila tri zo štyroch nahlásených škodových udalostí. Celková výška škôd dosahuje 70 590 eur. Aj Komunálna poisťovňa si plánuje uplatniť náhradu škody, ktorú vyplatila klientom z havarijného poistenia od prípadného vinníka. V Generali bolo v súvislosti s požiarom nahlásených 14 poistných udalostí. Osem poistných udalostí z havarijného poistenia v hodnote vyše 80-tisíc eur a šesť škôd z poistenia majetku. Škody z havarijného poistenia sú uzatvorené.

„Pri piatich poistných udalostiach z majetkového poistenia išlo o ohňom zničené garážové boxy, ktoré boli po dohode postúpené na odškodnenie poisťovateľovi parkovacieho domu. V jednom prípade ide o poškodenie hnuteľných vecí v hodnote 2 200 eur, kde čakáme na doloženie dokladov zo strany klienta,“ povedala hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Ondra.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: