Požiar parkovacieho domu na Drieňovej ulici v Bratislave po sebe zanechal značné materiálne škody. Okrem zničenej budovy zhoreli aj desiatky vozidiel či prevádzky, ktoré v nej sídlili. Napriek tomu, že sa udalosť odohrala už takmer pred týždňom, stále nie je jasné, aká je konečná cena za zničený majetok a kto je za požiar zodpovedný. Škody sa ale budú zrejme rátať v miliónoch eur.

Nateraz je zrejmé, že škody na vozidlách by mali zaplatiť poisťovne. Podľa riaditeľa divízie neživotného poistenia z Finportalu Petra Jureckého totiž platí, že zničené vozidlo po požiari majiteľovi pokryje havarijné poistenie, živelné pripoistenie k povinnej poistke či samotný vinník požiaru. Exituje pritom niekoľko scenárov, ako môže majiteľ zničeného auta postupovať.

Ľuďom, ktorí majú havarijné alebo povinné zmluvné poistenie (PZP) s pripoistením proti živlu, môže preplatiť vozidlo zničené požiarom v parkovacom dome ich poisťovňa. „Následne si ju (poisťovňa, pozn. redakcie) môže regresovať od vinníka, ktorý danú školu spôsobil,“ vysvetľuje P. Jurecký. Problém ale podľa neho môže vzniknúť v prípade, ak bol požiar založený úmyselne. Tieto prípady sú niekedy vo výlukách, ktoré poisťovňa neprepláca.

Majiteľ má poistenie zodpovednosti

Majiteľom požiarom zničeného parkovacieho domu je Bratislavské garážové družstvo. Hovorkyňa poisťovne Uniqa Beata Lipšicová portálu Finsider už potvrdila, že majiteľ má poistený majetok a zodpovednosť za škodu práve v poisťovni Uniqa.

Viac informácií o likvidácii a výške škôd ale zatiaľ neprezradila. „Uniqa je pripravená pristúpiť k šetreniu a likvidácii škodovej udalosti ihneď, ako ju klient oficiálne nahlási. Až následne bude možné poskytnúť detailnejšie informácie o predbežnej výške škôd,“ dodala hovorkyňa.

Poistenie proti požiaru
Poistenie proti požiaru by malo byť súčasťou havarijného poistenia (Foto: Miroslav Homola)

Škody na vozidlách už začali svojim poisťovniam nahlasovať klienti, ktorí o ne v parkovacom dome prišli. To by mohlo v praxi znamenať, že im poisťovňa zhorené vozidlá preplatí a potom si bude peniaze vymáhať od vinníka alebo majiteľa budovy.

Vinníkom v konečnom dôsledku môže byť aj majiteľ vozidla, ktoré sa v garáži prípadne vznietilo. Ak za požiar parkovacieho domu na Drieňovej bude zodpovedať majiteľ, malo by mu pomôcť poistenie zodpovednosti, z ktorého škody zaplatí.

Zhorelo asi 600 garáží

O tom, či bude poistenie zodpovednosti stačiť na všetky zhorené vozidlá, rozhoduje nastavenie poistného limitu. Výška škôd po požiari z niekoľkých poisťovní, ktoré Finsider oslovil, presahuje sumu 315-tisíc eur. Limit by teda musel byť nastavený aspoň nad túto výšku škody.

Otázne tiež zostáva, koľko vozidiel v budove bolo a koľko z nich havarijné poistenie alebo pripoistenie k povinnej poistke vôbec nemalo. Podľa predbežných informácií však bolo v parkovacom dome 600 garáží a polovica z nich bola zaplnená autami a motorkami.

P. Jurecký pripomína, že z pohľadu zodpovednosti môže byť otázkou, či ide o „garáž v bytovom dome, kde má každý majiteľ podiel či vlastné stojisko, alebo ide o hromadnú garáž prevádzkovanú jedným majiteľom“.

Problémy môže narobiť aj takzvaná vis major, čiže vyššia moc. „Napríklad ak požiar spôsobil úder blesku, tak za škodu nezodpovedá nikto a potom si ju nie je voči komu uplatňovať,“ dodal riaditeľ divízie neživotného poistenia z Finportalu.

Zhoreli aj reštaurácie

Poisťovne tvrdia, že škody nahlasované klientmi sú zatiaľ na úrovni desiatok až stoviek tisíc eur. „Škodu spôsobenú požiarom (parkovacieho domu v Ružinove, pozn. redakcie) nám zatiaľ nahlásili traja klienti. Výška škôd predstavuje sumu viac ako 44-tisíc eur,“ povedala pre Finsider hovorkyňa Komunálnej poisťovne Viera Puškárová.

Wüstenrot poisťovňa hlási k 10. marcu tohto roka dve škodové udalosti spojené s požiarom parkovacieho domu v Bratislave. Podľa poisťovne sú predbežne škody rádovo v tisícoch eur a v oboch prípadoch ide o havarijné poistenie.

Poistenie proti požiaru
Poistenie proti požiaru by malo byť súčasťou krytia majetku. (Foto: Miroslav Homola)

Poisťovni Generali v súvislosti s požiarom parkovacieho domu v Ružinove bolo zatiaľ nahlásených päť poistných udalostí z havarijného poistenia v predbežnej hodnote 70-tisíc eur. Klienti jej nahlásili aj zničené garážové boxy. Allianz – Slovenská poisťovňa dostala už 11 hlásení škôd z havarijného poistenia v predbežnej hodnote okolo 100-tisíc eur a jednu zničenú garáž.

Okrem vozidiel zhoreli v budove aj gastro prevádzky. Jedna z nich už škodu nahlásila v poisťovni Union, v ktorej má poistené zariadenie svojej prevádzky a tiež zásoby. Poisťovni okrem toho ľudia už nahlásili aj poškodené vozidlá a celkovú výšku doteraz nahlásených škôd odhaduje na úrovni viac ako 100-tisíc eur.

Škody budú navyše totálne. Ako už informoval starosta Ružinova Martin Chren, budovu budú musieť zrejme zbúrať, pretože jej oprava nebude možná.