Požiar, nehody pri rybačke či autonehoda na šmykľavom povrchu. O kuriózne udalosti počas vianočných sviatkov nie je núdza. Svoje o tom vedia hlavne poisťovne, ktoré poznajú vianočné nehody rôzneho druhu.

Redakcia portálu Finsider niektoré z nich oslovila a pýtala sa ich, aké nezvyčajné poistné udalosti im boli nahlásené práve počas vianočných sviatkov v minulosti.

Poisťovne v ankete:

Vianočné nehody počas sviatkov v Allianz – Slovenskej poisťovni:

Počas vianočného obdobia pravidelne zaznamenávame špecifické poistné udalosti, a to už počas adventného obdobia, keď nám klienti pravidelne hlásia škody na majetku spôsobené požiarom z adventných vencov. Počas Vianoc zasa evidujeme škody spôsobené elektrickým skratom pri zapájaní vianočného osvetlenia, či prepätím v zásuvkách pri použití viacerých spotrebičov naraz a ich následným poškodením.

Okrem škôd na majetku nie sú v tomto období ojedinelé ani úrazy a zranenia, ktoré vzniknú pri vianočnom varení a pečení, pri zabíjaní kapra, ale napríklad aj pri zakladaní ohňa. Osobitnou kapitolou sú poranenia prstov a rúk pri zapaľovaní petárd a ohňostrojov počas Silvestra, ale aj úrazy v dôsledku požitia väčšieho množstva alkoholu, najmä pády a odreniny.

Požiar z betlehemského svetla:

Riešili sme požiar, ktorý vznikol na verande z betlehemského svetla, ktoré si klient priniesol z kostola. Plameň zachytil záves a začala horieť celá veranda.

Kapor zapríčinil úraz:

Klient dal v pivnici napúšťať vodu do vane pre vianočného kapra. Pozabudol na ňu a keď si spomenul, voda už stekala po dlažbe. Pošmykol sa na mokrej dlažbe a zlomil si lakťovú kosť. Zo zranenia sa liečil až tri mesiace.

Rezná rana pri lovení kapra:

Klient – vášnivý rybár sa vybral uloviť si vianočného kapra sám. Pri hodení udice si nešťastne zachytil háčik do očného viečka a spôsobil si reznú ranu oka.

Skrat z vianočného osvetlenia:

Ďalší klient nám nahlásil elektrický skrat a poškodenie spotrebičov. Skrat vznikol prepätím v zásuvkách potom, ako majiteľ domu pozapájal rôzne vianočné osvetlenia.

Vianočné nehody počas sviatkov v Union poisťovni:

Minulý rok sa nám vyskytol prípad, kedy skupina mladých ľudí na Silvestra hádzala petardy a pätnásťročnému dievčaťu sa jedna z nich nešťastne odrazila do oka a spôsobila jej nanešťastie slepotu. Kuriózny bol prípad klienta, ktorý sa na sviatky prejedol a popritom požil trochu alkoholu, výsledkom čoho bolo privolanie rýchlej zdravotníckej pomoci s podozrením na akútnu pankreatitídu.

V poisťovni sme tiež riešili prípady, keď sa zapichla kostička z ryby v hrdle a bolo ju potrebné chirurgicky odstrániť. Medzi opakujúce sa udalosti patria popáleniny rúk z adventného venca a vianočného stromčeka, avšak aj povrchové poranenie tváre po výbuchu petárd a dokonca aj stratové poranenia s amputáciou prstov.

V neživotnom poistení v poslednom roku zaznamenávame skôr bežné poistné udalosti, ktoré sa v princípe pravidelne opakujú. Napríklad na Nový rok 2021 ráno o 06:40 auto po šmyku na neupravenej vozovke narazilo do oplotenia rodinného domu. V rovnaký deň si pri cúvaní do garáže vodič nevšimol vedľa garáže stojace auto Suzuki a narazil do neho.

V rovnaký deň dopoludnia zase pri cúvaní na parkovacie miesto došlo k skĺznutiu kolies na šmykľavom povrchu a auto narazilo zadnými dverami do opory zníženého balkóna apartmánového domu. Kuriózna je škodová udalosť, ktorá sa stala na Nový rok skoro ráno o 07:15, kedy “nakupovaniachtivý“ vodič auta narazil do stojana na nákupné vozíky.

Vianočné nehody
Vianočné nehody sú aj v historických záznamoch poisťovní na Slovensku. (Ilustračné foto: Freepik)

Vianočné nehody počas sviatkov v poisťovni Uniqa:

Likvidátori poisťovne Uniqa riešili situáciu, pri ktorej klient v domnienke, že sviečky na adventom venci uhasil, odišiel z domu. Ako sa po pár hodinách ukázalo, sviečky horeli ďalej a tak na majiteľku bytu čakalo nemilé prekvapenie v podobe horiaceho torza venca a obrusa so stolom. K uhoreniu iných kusov nábytku nedošlo, ale celý byt bol pokrytý množstvom popolčeka a kompletne zadymený.

Kuriózna nehoda sa stala aj vodičovi nákladného vozidla, ktorý v snahe prísť čo najskôr domov na sviatky a nestrácať čas v reštaurácii, rozhodol sa zohriať si jedlo na plynovom variči v kabíne vozidla. Varič však začal nečakane „štrajkovať“ a vybuchol. Menšia explózia vyrazila dvere a čiastočne poškodila interiér a zasklenie vozidla. Vodičovi sa, našťastie, nič nestalo, len sa s príchodom domov k rodine trochu omeškal. Oprava vozidla sa hradila z havarijného poistenia.

Vianočné nehody počas sviatkov v Komunálnej poisťovni:

Vlani na Štedrý večer klientke po skrate vianočného osvetlenia takmer zhorelo okno. Klientka ešte nedoložila faktúru za opravu. V tom istom roku na Silvestra klient v telefonickom oznámení vtipne uviedol, že „vodič dostal šmyk, čím sa vozidlo prevrátilo a naspäť sa dalo do pôvodného stavu“, čím zrejme myslel, že sa vozidlo prevrátilo a nakoniec ostalo stáť na kolesách. Výška totálnej škody bola v sume 8 400 eur.

Vianočné nehody počas sviatkov v poisťovni Kooperativa:

Vianočné sviatky sú, čo sa týka úrazovosti, pokojnejšie, skôr sa úrazy stávajú počas Silvestra a následne počas vianočných prázdnin, keď deti, ale aj dospelí, v rámci voľného času robia rôzne zimné športy. Pred Vianocami úrazovosť závisí od počasia, pretože takmer polovica úrazov vzniká po páde na klzkom povrchu.

Svoju úlohu samozrejme zohráva aj nesústredenosť, myslíme na to, či máme všetky darčeky, čo ešte chýba na štedrovečerný stôl, je vyšší tlak v práci, preto si nedávame pozor a môžeme ľahšie prísť k úrazu.

Špecifické poistné udalosti spojené so sviatkami:

  • Pád z rebríka pri ozdobovaní svetielkami dom – klient vyviazol s pomliaždeným ramenom, klientovi bolo vyplatené poistné plnenie vo výške 250 eur.
  • Rezná rana, ktorá vznikla pri porcovaní kapra, plnenie vyplatené vo výške viac ako 600 eur.
  • Pri varení kapustnice prevrhol klient hrniec s vriacou polievkou následkom čoho si obaril obe vrchné končatiny, vyplatená bola suma 630 eur.
  • Pri odpaľovaní ohňostroja dopadla petarda na susedný balkón a spôsobila požiar.

Vianočné nehody počas sviatkov v poisťovni Generali:

Letiaca trampolína:

Medzi najkurióznejšie poistné udalosti patrí jednoznačne prípad letiacej trampolíny. Len dva dni pred Štedrým dňom sa klientovi cestou domov z nákupného centra zošmykol zo strechy auta vianočný darček – trampolína. Tá poškodila prednú časť auta a dvere vozidla idúceho za ním.

Nebezpečná hračka:

Syn poistenej klientky dostal na návšteve hračku k Vianociam – umelohmotnú pušku. Klientka ju chcela vyskúšať, avšak pri neopatrnom narábaní rozbila hostiteľom televízor.

Neposedný kapor:

Klient si kúpil živého kapra, ktorého doma preložil z vane do umývadla, aby ju mohla rodina používať. Kaprovi však začalo byť v malom umývadle tesno, vyskočil a rozbil veľké zrkadlo nad umývadlom.

Nebezpečná vianočná výzdoba:

Pri inštalovaní vonkajšej vianočnej výzdoby rodinného domu klient spadol z rebríka tak nešťastne, že si zlomil sánku a vyrazil dva zuby. Poisťovňa mu vyplatila plnenie za zlomeninu sánky a za stratu zubov z rizika trvalé následky.

Nečakaný vianočný stromček:

Klienti počas druhého adventného víkendu uvažovali, kde si pôjdu kúpiť vianočný stromček. Ráno po zobudení zistili, že im jeden leží priamo na dvore. V noci totiž prišiel silný vietor, ktorý im vyvrátil viac ako desať metrov vysoký smrek. Našťastie sa nikomu nič nestalo a strom poškodil len oplotenie v záhrade.

Zatúlaná svetlica:

Pri neodbornej manipulácii s pyrotechnikou prichádza k vážnym úrazom, ale aj k škodám na majetku. Poisťovňa Generali zaznamenala prípad, keď sa vystrelená svetlica odrazila tak, že vletela oknom do spálne bytu, kde spálila posteľ s perinami, vankúšmi, dekou, ale aj ratanový obklad.

Pozor, stromček:

Pri jazde na diaľnici prišlo k náhlemu uvoľneniu upevneného vianočného stromčeka zo strešného nosiča a jeho pádu na vozovku. Vozidlo idúce za poisteným vozidlom nabehlo na spadnutý zabalený vianočný stromček a prešlo po ňom, čím prišlo k závažnému poškodeniu auta.