Bratislava sa rozrastá skoro na všetky svetové strany, ale najviac projektov sa objavuje v poslednom čase na západe smerom na Záhorie. Okrem už rozostavanej celej novej štvrte Bory Home sa mestská časť Devínska Nová Ves rozrastie o ďalšie byty a kancelárie.

Developerská firma ITB Development tam plánuje podľa projektu, ktorý zverejnila začiatkom mája na enviroportáli, postaviť polyfunkčný komplex s názvom Nová Devínska. Stavať bude cez svoju eseročku ISPK. Okrem bytov tam má vyrásť aj garni hotel, materská škola, ale aj kancelárie.

ITB Development, ktorú založili známi architekti Šebo a Lichý, má za sebou už niekoľko projektov. Najznámejší a najväčší sú Čerešne v Dúbravke. Tento nový zámer v Devínskej Novej Vsi bude ešte väčší.

Viac ako 500 bytov a apartmánov

Dá sa povedať, že investor chce v Devínskej Novej Vsi postaviť menšie sídlisko. Pri ulici Jána Jonáša má vyrásť až šesť terasovitých obytných domov (blokmi A-F), ktorý budú mať sedem až osem podlaží. Siedma budova (blok G), v ktorej má byť hotel, bude až osempodlažná.

Pribudnúť do tejto lokality má až 468 bytov a 116 apartmánov. Väčšina bytov (310) bude menšia  teda  jedno- až dvojizbových. Trojizbových bytov bude 148 a štvorizbových len 10.

Väčšina z takmer 870 parkovacích miest má byť skrytá v podzemí na dvoch podlažiach. Na povrchu však bude až 202 parkovacích miest. Napriek tomu investor plánuje medzi blokmi aj veľa zelene a občianskej vybavenosti. Medzi bytovkami má byť centrálna promenáda s vonkajšími terasami a kaviarňami, detskými a workoutovými ihriskami.

Podľa vizualizácii to vyzerá, že obytné bloky budú mať veľké okná s francúzskymi aj bežnými balkónmi.

Developer novým obyvateľom sľubuje, že z nových budov bude výhľad na juh a juhovýchod, kde sa nachádza Devínska Kobyla a televízna veža Kamzík.

„Dotknutý pozemok je v súčasnosti nevyužívaný a neoplotený, pôvodne bol využívaný na poľnohospodárske účely, s miernym svahovitým terénom,“ píše sa v zámere.

Oddelený, ale prepojený areál

Celý areál má byť prepojený chodníkmi pre peších, ale aj cyklocestami. Areál bude funkčne oddelený. V jednej časti má byť spomínaný garni hotel a športoviská a v druhej najmä bytovky.

Projekt bude sledovať aj ekologické trendy pri výstavbe. Budovy by mali mať zvýšený dôraz na úsporu energií a vyššiu hospodárnosť stavby. Developer sľubuje, že zateplenie budov bude riešiť kvalitnými izolačnými materiálmi a nemali by chýbať ani retenčno-vsakovacie systémy a strešná zeleň.

Čo sa týka výstavby takého veľkého projektu, developer má harmonogram na tri roky, ale začať stavať by chcel až o tri roku v roku 2023. Okrem posudzovania vplyvu na životné prostredie (EIA) ho čaká ešte žiadosť o zmenu územného plánu, čo môže trvať roky. O veľkosti projektu svedčia aj odhadované náklady na stavbu, ktoré sú 55 miliónov eur.

Devínska Nová Ves sa výrazne rozrastie. Ďalší developer tu chce postaviť menšie sídlisko
Zdroj: DÚR, Polyfunkčný komplex Nová Devínska, Architekti Šebo Lichý s.r.o.

Ďalšie stovky až tisícky bytov

Nová výstavba v Devínskej Novej Vsi má nadväzovať na novovznikajúcu rezidenčnú štvrť Bory so skoro tisíckou bytov, ktorú stavia už niekoľko rokov Penta Real Estate. V blízkosti tohto projektu sa nachádza ďalší veľký developerský zámer Slnečný vrch 1, ktorý plánuje postaviť až 30 nových bytoviek so stovkami bytov.

Keď k tomu pridáme aj plánovaný projekt Rakyta od developera Lucron, ktorý má priniesť do Devínskej Novej Vsi ďalších 300 bytov, je zrejmé, že táto mestská časť sa bude vo veľkom rozrastať.

Projekt Nová Devínska v číslach

  • Náklady na výstavbu: 55 miliónov eur
  • Parkovacích miest: 867
  • Začiatok výstavby: 2026
  • Koniec výstavby: 2029