Developeri aktuálne ponúkajú v Bratislave približne 3 200 nových bytov či apartmánov v takmer 90 rôznych projektoch. Vyplýva to u údajov technologického startupu BuiltMind, ktorý sa zaoberá dátovým monitoringom realitného trhu.


Hoci sa realitný trh v prvom polroku z pohľadu predajov medziročne spomalil o 63 percent, pokles nebol pri všetkých projektoch rovnaký. Podľa BuiltMind boli v prvom polroku najpredávanejšími projektmi na bratislavskom trhu Čerešne od ITB Development, za ktorými nasledovali Ovocné sady od JTRE Slovakia a Slnečnice od CRESCO Real Estate.

Kým v prvom kvartáli sa predalo 209 bytov, v druhom ich bolo 179. Najpredávanejšie Čerešne s 48 predajmi v prvom polroku dosiahli podľa BuiltMind v Bratislave takmer 12 % podiel na trhu.

„Za úspechom jednotlivých projektov možno hľadať viaceré faktory. Jedným z nich môžu byť nové finančné nástroje. Nové nástroje poskytujú kupujúcim celý rad možností, ktoré predtým nemali, vrátane systémov rent-to-buy či garantovaním úrokových sadzieb. Developeri zameriavajúci sa na dostupnosť a transparentnosť tak uľahčujú kupujúcim proces nákupu nehnuteľnosti,“ povedal CEO spoločnosti BuiltMind Martin Decký.

BuiltMind uskutočňuje analýzu predajov nehnuteľností prostredníctvom vlastného softvéru, ktorý sleduje dáta predaja cez webové stránky developerov.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: