Na realitnom trhu sú ťažké časy. Svedčia o tom nielen čerstvé štatistické dáta o klesajúcich cenách bytov, ale aj ponuky developerov potenciálnym kupcom, ktoré by pred rokom ešte zneli ako sci-fi. Vlani sa totiž ešte klienti bili o byty a ich ceny prudko rástli.

V tomto roku už niekoľkí veľkí developeri lákajú váhajúcich kupcov na dotované hypotéky na bývanie v novostavbách či na zľavnený nájom. K priamemu zníženiu cien na nové byty sa mnohí ešte neodhodlali, ale tieto ponuky sú v podstate istou formou zľavy z ceny bytu, len to tak na prvý pohľad nevyzerá.

Finsider sa pozrel na jednotlivé ponuky a zisťoval, či sa oplatia.

Dva roky za 1,5 percenta

Ako prvý prišla ešte v marci s lákavou ponukou dotovanej hypotéky spoločnosť ITB Development. Záujemcom o byt v jeho projektu Čerešne Residence garantuje sadzbu hypotéky 1,49 percenta na dva roky od kúpy. Je to výrazne lepší úrok, než aké dnes ponúkajú banky. Bežné úroky sa v súčasnosti pohybujú od štyroch do piatich percent podľa dĺžky viazanosti.

Ponuka platí pre hypotéku do výšky 80 percent z kúpnej ceny, čo je dnes štandard, pretože banky po sprísnení úverovania už nedávajú hypotéky na 100 percent z ceny nehnuteľnosti. Maximálna dĺžka splatnosti môže byť až 30 rokov.

ITB Development uvádza, že pri 3-izbovom byte s cenovkou 325 749 eur by kupujúci ušetril na splátke hypotéky až 405 eur mesačne, za dva roky tak úspora dosahuje až 9 702 eur. Pri trhovom úroku 4,39 percenta by bola výška mesačnej splátky 1 303 eur. Pri dotovanej sadzbe 1,49 percenta by sa znížila na 898 eur.

Developer sa poistil aj v tom, že zvýhodnenú sadzby dokáže vybaviť vo väčšine veľkých bánk na Slovensku (VÚB, Tatra Banka, Slovenská sporiteľňa, ČSOB, UniCredit Bank).

ITB tiež tvrdí, že akciová ponuka na zákazníkov zabrala. „Od spustenia predaja začiatkom roka sa nám doteraz podarilo predať 52 bytov, čo je štvornásobný nárast aj oproti rovnakému obdobiu minulého roka,“ povedal Ivan Rolný, člen predstavenstva ITB Development.

Dodáva, že najväčší záujem bol o garantovanú hypotéku, ale pri predaji zabrala aj 15-percentná uvádzacia zľava, ale aj bývanie na skúšku. Pri ňom si záujemcovia mohli byt vyskúšať na dve noci.

Garáž, kuchynskú linku prípadne pivnicu v cene bytu ITB neponúka, pretože to považuje za skrytú formu zľavy.

Dotovaná hypotéka cez spriazneného agenta

YIT Slovakia zvolila iný prístup ako ITB Development. Človek bude banke platiť štandardnú trhovú výšku úroku, teda napríklad 4,5 percenta. Rozdiel medzi mesačnou splátkou úveru a splátkou pri sadzbe 1,29 percenta za dva roky mu developer odpočíta z ceny nehnuteľnosti. Zmenu zahrnie už do zmluvy o budúcej kúpnej zmluve.

Ide tak v podstate o zľavu z kúpnej ceny, čo potvrdzuje aj developer. Výhodou je aj to, že zníženie posudzovanej hodnoty nehnuteľnosti hneď na začiatku môže kupcovi pomôcť v banke získať ľahšie nižší úver.

Ponuka sa vzťahuje len na vybrané byty v bytovke Magnolia 2 v ružinovskom projekte Nuppu. Pôvodne bola časovo obmedzená do konca mája, ale predĺžila sa do konca júna.

Presné počty predaných bytov nechce developer prezradiť. „Evidujeme a riešime už viacero záujemcov, ale ide o relatívne krátky čas, neradi by sme vyvodzovali hodnotiace závery,“ vysvetľuje Peter Dovala, riaditeľ projektov YIT Slovakia.

Fínska spoločnosť má ešte jednu podmienku. Kupec musí požiadať o úver v banke cez jej finančného špecialistu. Môže mu tak prihrať províziou za sprostredkovanie hypotéky, ktorú dostane od banky. Tá sa pohybuje okolo jedného percenta z objemu hypotéky, čo sú pri vysokých úveroch nad 100-tisíc eur, zaujímavé peniaze.

Či sa bude developer deliť o províziu s finančným agentom, nie je jasné. Realitní odborníci si to však nemyslia.

„Skôr chce mať developer bonitu klientov interne preverenú, kým mu tento produkt schváli. Aby sa mu do bytov nedostali klienti, ktorí by napríklad svoje príjmy umelo skresľovali,“ myslí si Daniela Danihel Rážová, riaditeľka Bond Reality.

YIT Slovakia garáž či parkovacie miesto v cene bytu neponúka. Vysvetľuje to tým, že je to iba obdobná forma benefitu, ktorou sa znižuje celková kúpna cena nehnuteľnosti.

Developeri nechcú dávať zľavy na byty. Radšej dotujú hypotéky. Koľko vďaka tomu ušetríte?
ITB Development ponúka zvýhodnenú hypotéku v projekte Čerešne Residence (Foto: ITB Development)

Lucron vyplatí peniaze dopredu

Dotovanú splátku hypotéky ponúka aj developer Lucron. Sľubuje úrok 1,47 percenta, ktorý platí na prvé tri roky od načerpania hypotéky v banke. Toto platí v projekte Nesto, kde napríklad 2-izbové byty stoja od 220-tisíc eur vyššie a 3-izbové sa dajú kúpiť od 300-tisíc. Rovnaký benefit ponúka developer aj v projekte Rakyta v Devínskej Novej Vsi. S tým rozdielom, že znížený úrok platí len na dva roky. Developer sľubuje úspory ročne v tisíckach eur.

Plusom tejto ponuky je to, ze Lucron vyplatí klientovi rozdiel medzi bankovou úrokovou sadzbou a dotovaným úrokom naraz vopred. Nevýhodou je, že budete splácať drahší byt. Problém môže byť aj to, že developer spolupracuje len s troma bankami – Tatra banka, VÚB a UniCredit Bank.

Lucron sľubuje, že u bánk nemusíte predkladať znalecký posudok a odpustia vám aj poplatok za poskytnutie úveru. Ten pri vyšších úveroch môže byť aj v stovkách eur.

„Akciu sme spustili pred dvoma týždňami a zatiaľ evidujeme veľký záujem. Počet predbežných záujemcov počítame v desiatkach,“ informuje riaditeľ predaja Lucronu Juraj Ťahún.

Benefit v podobe garáže či pivnice v cene bytu zatiaľ Lucron neponúka, ale nevylučuje to do budúcnosti. „Ak by mali klienti záujem o iné benefity, vieme poskytnúť napríklad dizajnovú kuchyňu, pivničnú kobku, alebo iné výhody podľa dohody,“ dodáva J. Ťahún.

Hyponájom od Cresca

Inú formu pomoci pri financovaní nového bytu ponúka developer Cresco Real Estate. Budúci vlastník po podpise zmluvy môže v byte dva roky bývať a platiť nájom, ale firma mu garantuje možnosť odkúpenia bytu.

Výška nájomného je zvýhodnená, keďže sa podobá výške splátky hypotéky s úrokom jedno percento, tvrdí developer. Táto ponuka s názvom hyponájom platí len v projekte Slnečnice v Petržalke.

Podľa odborníkov je to výhodné pre ľudí, ktorí si po dvoch rokoch dokážu vybaviť rozumnú hypotéku. „Ak sa im to nepodarí, začnú platiť komerčný nájom alebo budú musieť byt opustiť,“ vysvetľuje D. Danihel Rážová.

Modelový príklad dotácie

Developer Lucron vypočítal sumu úspory pri 3-izbovom byte, ktorého cena aj s parkovacím miestom a pivničnou kobkou je 317 850 eur. Výška hypotekárneho úveru, pri financovaní 80 percent kúpnej ceny a 30-ročnej splatnosti, by tak bola 254 280 eur.

Mesačná splátka pri aktuálnej sadzbe hypotéky 4,39 percenta vychádza na 1 272 eur, s dotovaným úrokom (1,47 %) by sa znížila na 874 eur. Čo znamená mesačnú úsporu 398 eur. Ročne by tak mal kupujúci ušetriť 4 776 eur a za tri roky 14 328 eur.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: