Projekt premeny bývalého industriálneho areálu na polyfunkčnú štvrť s bývaním a kanceláriami na Mlynských Novách sa blíži k cieľu a rozširuje sa. Polyfunkčný objekt Mlynské Nivy od developera Nuppu Housing, za ktorým stoji YIT Slovakia, dostal v polovici februára tohto roka zelenú pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) k novej dostavbe. Projekt, ktorý je známy pod menom Nuppu, sa nachádza v bratislavskom Ružinove medzi Hraničnou ulicou na východe a areálom Doprastav Bratislava na západe a z juhu je lemovaný záhradkami pozdĺž diaľnice D1.

Prevažne bytový projekt bol pôvodne známy ako Bergamon, ale v roku 2015 bol odkúpený súčasným developerom YIT a premenovaný. Fínsko-slovenská firma vtedy získala viac ako šesťhektárový pozemok v Ružinove. Tam už bol od roku 2006 pripravovaný projekt Bergamon s 800 bytmi.

YIT sa rozhodla v z tejto časti Ružinova vybudovať úplne novú štvrť s bývaním, službami, oddychovými, športovými zónami a zeleňou. Výstavba mala prebiehať v niekoľkých na seba nadväzujúcich fázach. Prvá etapa, ktorá začala už v roku 2016, priniesla viac ako sto bytov. Postupne sa má vybudovať až 11 bytových domov.

Podľa pôvodného povolenia tu malo vzniknúť 721 bytov, 88 apartmánov a 1 725 parkovacích miest. Z nich 1 235 má byť v podzemných garážach a 490 na teréne. Uprostred areálu mal byť park s jazierkom.

Pôvodne boli v projekte navrhované 12-poschodové polyfunkčné budovy. Súčasný návrh už pracuje len s 8-poschodovými budovami. Počet bytov a apartmánov sa tiež znížil na 800.

Nuppu sa bude rozširovať. Moderné paneláky pribúdajú rýchlo
Zdroj: YIT Slovakia

Nuppu bude klásť dôraz na komunitný život

Oproti pôvodným plánom portugalskej skupiny Mota-Engil zmenili Fíni fasádu a vonkajšie priestory. Tvar bytoviek aj ich rozmiestnenie a objemy ostali zachované, inak by bolo potrebné meniť povolenie.

Developer kladie dôraz na komunitný a susedský život. Preto napríklad každý bytový dom bude mať susedskú klubovňu a dokonca aj carsharing. V projekte nebudú chýbať ani nabíjacie stanice pre elektromobily. YIT totiž predpokladá, že záujem o bývanie v tejto lokalite budú mať predovšetkým mladší ľudia. Tomu prispôsobuje aj ceny bytov. Ceny trojizbových bytov sa pohybujú od 230 do 330-tisíc eur podľa veľkosti, ktorá je od 60 m2 až po 100 m2. Dvojizbový byt sa dá kúpiť už od 170-tisíc eur.

Spoločnosť YIT na konci minulého roka ohlásila ďalšiu etapu výstavby projektu s názvom Magnolia 3. Predpokladaný termín kolaudácie je naplánovaný v lete 2024. Magnolia 3 prinesie 95 jedno- až štvorizbových apartmánov na 8 podlažiach vo výmerách od 24 do 76 m2. Parkovanie bude v podzemí i pred objektom.

Zaujímavé na tomto projekte je, že sa stavia rýchlo aj vďaka využitiu modernejších prefabrikovaných dielcov. Z nich sa stavali aj socialistické paneláky, ale kvalitou výroby a inštalácie zaostávali za dnešnou technológiou.

Panelové prefabrikáty urýchľujú stavebný proces a zároveň zvyšujú kvalitu a presnosť stavby. Keďže prefabrikované steny sa vyrábajú v hale, ich výroba nepodlieha vplyvu počasia a robí sa strojmi s veľkou presnosťou.

Nuppu sa bude rozširovať. Moderné paneláky pribúdajú rýchlo
Zdroj: YIT Slovakia

Ďalšie stovky bytov

Okrem spomínaného veľkého projektu Nuppu sa Fíni chystajú v lokalite Mlynských Nív postaviť aj ďalšie byty. Na rezidenčnú zónu by sa mal zmeniť areál na Hraničnej ulici, v oblasti nazývanej Mlynské Nivy – Východ. Zámer ohlásili ešte len vlani. „Ide o typický „brownfield“ – v súčasnosti logistický a skladový areál na Hraničnej 16,“ popisoval pozemok Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT Slovakia.

Projekt bude trvať dlhšie, lebo Územný plán Bratislavy v tejto lokalite počíta len s kanceláriami, takže sa bude musieť meniť. Ak zmena územného plánu prejde cez bratislavský magistrát, developer v lokalite sľubuje postaviť aj mestské nájomné byty.

V prvej etape YIT plánuje bytový dom s 92 bytmi a hotel so 72 izbami s predpokladaným začiatkom výstavby v roku 2025. Bytov by tam malo byť v budúcnosti oveľa viac, hovorí sa o stovkách. „Malo by ísť o podobnú zástavbu ako pri projekte Nuppu,“ vysvetľoval vlani pre Index riaditeľ biznis a urban developmentu YIT Radek Pšenička.

Nuppu v číslach a v čase

počet bytov: 800

počet parkovísk: viac ako 1700

2005 – developer B.S.R. Europe s izraelským pozadím ohlásil „najväčší bytový projekt“ na Slovensku s viac ako tisíckou bytov

2008 – projekt prevzala portugalská stavebná skupina Mota-Engil

2013 – projekt s názvom Bergamon získal územné rozhodnutie

2015 – kúpa projektu YIT

2016 – začiatok výstavby

2019 – dokúpenie nového pozemku od spoločnosti Air Products Slovakia

2021 – dokončenie šiestej etapy

polovica 2023 – dokončenie desiatej etapy výstavby bytového domu Magnolia 1

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: