Najzápadnejšia časť Bratislavy – Devínska Nová Ves sa v budúcnosti rozšíri o stovky nových bytov. Zmení sa jej charakter z dediny s panelovými sídliskom na modernú časť hlavného mesta s novými bytovými štvrťami.

Postarajú sa o to novo plánované projekty viacerých developerov, ktoré sú na túto časť mesta pomerne veľké. Otázne je, či premenu mestskej časti zvládne jej doterajšia infraštruktúra ciest a dopravy. Vďaka výstavbe nových projektov pribudnú v Devínskej Novej Vsi tisícky obyvateľov.

Starosta tejto mestskej časti sa o kolaps dopravy neobáva. „Robíme všetko preto, aby sa s pribúdajúcimi developerskými projektami kvalita života v našej mestskej časti neustále zvyšovala,“ hovorí Dárius Krajčír pre Finsider. Spomína nutnú opravu miestnych ciest a chodníkov, ale aj výstavbu turbo-okružnej križovatky Eisnerova, ktorá by výrazne pomohla so zlepšením dopravnej situácie.

D. Krajčír dodáva, že od developerov očakáva doplnenie občianskej vybavenosti, vybudovanie materskej školy, nových ihrísk a miest pre oddych s novou zeleňou, ale aj budovanie nových cyklotrás.

Finsider sa pozrel na najväčšie projekty, ktoré zmenia Devínsku Novú Ves.

Nová Devínska prinesie viac ako 600 bytov

Nová Devínska Devínska Nová Ves
Nová Devínska (Vizualizácia: ITB Development, nové byty Devínska Nová Ves)

Developer ITB Development v rezidenčnom projekte Nová Devínska, ktorý bol pôvodne známy ako Slnečný vrch II, plánuje postaviť až 457 bytov a 113 apartmánov. Asi tretina bytov by mala byť trojizbových, ale dominovať budú menšie byty. Pribudne tam aj veľký počet parkovacích miest. Celkovo ich má byť 866, z toho 668 v podzemnej garáži.

Poloha Novej Devínskej je v časti Paulinské pri automobilke Volkswagen. To môže byť v budúcnosti výhoda pri dochádzaní do práce pre ľudí, ktorí sú zamestnaní v tejto firme.

Zámer je od vlaňajšej jari v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Výstavba by mala prebehať medzi rokmi 2026 až 2029. Developer však bude musieť dosiahnuť zmenu Územného plánu, pokiaľ chce zmeniť garni hotel na plnohodnotné bývanie. Odhadované náklady na výstavbu sú 55 miliónov eur.

Rakyta ponúkne tri stovky bytov

Rakyta Devínska Nová Ves
Rakyta (Vizualizácia: Lucron, nové byty Devínska Nová Ves)

Developer Lucron sa chystá postaviť šesť veľkých bytových domov, ktoré prinesú do Devínskej Novej Vsi až 322 bytov. Projekt s názvom Rakyta sa nachádza v blízkosti železničnej stanice. Jeho výhodou je aj dobré napojenie na turistické chodníky či cyklotrasu cez Cyklomost Slobody. Developer sľubuje komunitné, hravé aj rodinné bývanie.

Investor už vlani požiadal o vydanie stavebného povolenia. Výstavba by mala prebiehať postupne medzi rokmi 2024 až 2027. Prvá bytovka by mala byť skolaudovaná už v roku 2025.

„Výstavbu prvej etapy projektu Rakyta chceme spustiť po vydaní a správoplatnení stavebného povolenia, čiže približne v júni,“ spresňuje začiatok výstavby šéf marketingu Lucronu Peter Baslík. Odhadované náklady boli v čase podania zámeru v roku 2021 vo výške 30 miliónov eur a táto suma je podľa P. Baslíka stále aktuálna.

V rámci prvej etapy developer neplánuje výstavbu nájomného bývania, byty budú na predaj. V dvoch bytovkách už firma spustila predaj. Ceny sa pohybujú od 150-tisíc eur za 1-izbové byty až po vyše 450-tisíc eur za veľké štvorizbáky. Dvojizbový byt s výmerou 50 m2 sa dá kúpiť od 185-tisíc eur, čo je o 45-tisíc eur menej v porovnaní s z pôvodnou cenníkovou cenou.

Stockerka plánuje byty aj apartmány

Stockerka Devínska Nová Ves
Stockerka (Vizualizácia: Proxenta, nové byty Devínska Nová Ves)

V blízkosti prírodnej rezervácie Štokeravská vápenka sa ide stavať rezidenčný projekt Stockerka. Pozemky sú priamo pod svahmi Devínskej Kobyly, čo developer -finančná skupina Proxenta prezentuje ako výhodu pre blízkosť prírody aj pre výhľad. Pribudnúť v tejto lokalite má viac ako 189 bytov v štyroch bytových domoch. Veľká väčšina (144) z nich bude dvojizbových. Okrem toho projekt ráta aj s výstavbou 82 apartmánov. Celkovo by tam malo vzniknúť 271 nehnuteľností.

Začiatok výstavby bol pôvodne naplánovaný na rok 2023, ale stavebné povolenie dostal developer až na konci vlaňajška. Stavať sa pravdepodobne začne v tomto roku. Bytový projekt sa bude stavať po etapách a má byť dokončený v roku 2026. Finančné náklady na výstavbu sa pohybujú na úrovni vyše 30 miliónov eur.

Proxenta sľubuje v jednej bytovke otvoriť aj škôlku. Developer zatiaľ predáva byty v jednej bytovke. Ceny sú v porovnaní s bratislavskými časťami, ktoré sa nachádzajú bližšie k centru, nižšie. Veľký trojizbový byt sa dá kúpiť aj pod 300-tisíc eur. Ceny dvojizbových bytov začínajú od sumy 166 100 eur.

Slnečný vrch 1 sa zmenšil

Slnečný vrch Devínska Nová Ves
Slnečný vrch (Vizualizácia: Woodrock, nové byty Devínska Nová Ves)

Veľký developerský zámer Slnečný vrch 1, ktorý plánuje postaviť až 30 nových bytoviek so stovkami bytov (613 bytov) je v procese posudzovania už od roku 2019. Projekt má zjavne problémy s úradmi, ale aj s mestskou časťou. Tá v procese posudzovania projektu navrhovala menšiu zástavbu a nižšie bytovky. Pôvodný developer Junis Development najprv navrhoval 5- až 9-podlažné bytovky. V druhom variante už boli o jedno podlažie nižšie.

Verejnosti prekážalo aj napojenie nových bytoviek na zvyšné cesty len cez jednu komunikáciu. Proti projektu bola spísaná aj petícia.

Investor tlaku kritikov ustúpil a okrem zníženia výšky blokov sľúbil v lokalite pri ulici J. Jonáša vybudovať aj škôlku, park a námestie. Rozsiahly bytový komplex sa má budovať po etapách, ktorých má byť sedem. Zaujímavé je, že pôvodný investor Junis Developer bol nahradený iným eseročkou Slnečný vrch, ktorú vlastní firma Woodrock. Tá má v posledných rokoch minimálne tržby a bola zväčšia v strate.

Napokon na konci roku 2022 projekt prešiel cez EIA a je v územnom konaní. Po jeho ukončení môže developer požiadať o stavebné povolenie. Začiatok výstavby bude záležať od ďalších povolení.

Bory začali už šiestu etapu

Bory bývanie
Bory Bývanie (Foto Finsider: Miroslav Homola, nové byty Devínska Nová Ves)

Stavebný ruch aj život v Devínskej Novej Vsi ovplyvní aj nová štvrť Bory. Tú stavia už roky Penta Real Estate a je čiastočne v katastri tejto mestskej časti a čiastočne v Lamači.

Vlani na jeseň Penta ohlásila, že začne stavať už šiestu etapu Bory Bývania. Pribudnúť by tam malo viac ako 320 bytov. Developer už predložil projekt do procesu EIA a predpokladá, že práce by sa mali začať po získaní potrebných povolení v priebehu roka 2026.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: