Bratislavský magistrát súhlasí s prvou etapou projektu v Ružinove, ktorý nahradí známy chátrajúci skelete bývalého obchodného domu. Rozhodnutie o investičnom zámere s názvom Nové centrum Ružinova bolo vydané a zverejnené už na konci septembra tohto roka. Ako prvý o tom informoval portál Index. V lokalite by mal vyrásť nový polyfunkčný projekt, ktorý zastrešuje spoločnosť MiddleCap. Vlastníkom pozemkov je od konca roku 2018.


Developer už pred dvomi rokmi vybral architekta projektu, ktorého spoločnosť hľadala medzi 270 ateliérmi z  26 krajín. Poradná komisia zložená z architektov a urbanistov, odborných poradcov investora a zástupcov mestskej časti Ružinov a hlavného mesta nakoniec rozhodli o tom, že víťazom súťaže je ateliér Jakub Cigler Architekti. Ten spracoval štúdiu územia od Ružinovskej až po Obilnú ulicu.

„Už pri príprave zadania pre architektonickú súťaž a spracovanie ideového návrhu sme úzko spolupracovali a konzultovali ideu so zástupcami aj poslancami mestskej časti Ružinov. Tí boli spolu so zástupcom hlavného mesta Bratislavy účastní aj pri výbere víťazného ideového návrhu architekta, ktorý najlepšie naplnil zadanie súťaže, a zároveň požiadavky predstaviteľov hlavného mesta a mestskej časti Ružinov,“ povedala pre Finsider hovorkyňa developera Hana Ruttkayová.

Búracie práce skeletu mali začať v druhej polovici tohto roka, zatiaľ sa to ale nestalo. „Tento krok je podmienený vydaním povolení k novej podobe projektu. Z pohľadu investora sme podali všetky potrebné dokumenty k získaniu povolení a aktuálne čakáme na vyjadrenia úradov,“ tvrdí H. Ruttkayová. V okolí sa ale zrekonštruoval rozbitý povrch Obilnej ulice, z pozemku sa vynieslo niekoľko ton komunálneho odpadu, opravili oplotenie a objekt je monitorovaný bezpečnostnou službou.

Nové centrum Ružinova

Celková výmera územia, ktoré miestni obyvatelia prezývajú aj ružinovská Hirošima, je podľa projektovej dokumentácie 16 390 metrov štvorcových. Developer plánuje polyfunkčný objekt postaviť na polovici z tejto plochy. Budova by mala mať celkovo desať nadzemných a dva podzemné podlažia. Celkovo by malo pribudnúť 198 bytových jednotiek a verejne dostupná záhrada. V podzemí bude 618 parkovacích miest, ďalších šesť stojísk bude na povrchu. Projekt počíta aj s obchodmi a službami.

Návrh novej podoby projektu podľa Ruttkayovej zahŕňa požiadavky mestskej časti Ružinov na urbanistické riešenie celého územia. „Pre nás bolo dôležité, že investor akceptoval našu žiadosť, aby v projekte s renomovanými architektami neriešil len vlastný projekt, ale aj verejné priestranstvá, námestia a priestory patriace mestskej časti,” povedal starosta Ružinova Martin Chren.

Predmetná zmena stavby podľa sprievodnej dokumentácie tvorí prvú etapu pre Nové centrum Ružinova, ktoré je ďalej zložené z administratívnej budovy, novej radnice pre mestskú časť Ružinov a z rekonštrukcie miestneho kultúrneho domu. Podľa Indexu si takto developer cez dokumentáciu legálne pomohol, aby v tejto lokalite mohol vyrásť bytový projekt.

Nové centrum Ružinova
Rozhodnutie o investičnom zámere s názvom Nové centrum Ružinova bolo zverejnené už na konci septembra. (Vizualizácia: MiddleCap)

Súčasťou projektu by mali byť aj dopravné riešenia ako napríklad vybudovanie priebežného pruhu pre autobusy na Tomášikovej ulici v smere na Ružinovskú, ďalej presun zastávok MHD „DK Ružinov“ v oboch smeroch jazdy čo najbližšie ku križovatke Ružinovská – Tomášikova a tiež vybudovanie obojsmerného cyklistického chodníka, spoločne s priechodom pre cyklistov cez Tomášikovu a doplnenie súbežného chodníka.

V pláne je aj rozšírenie Obilnej ulice od križovatky s Tomášikovou po vjazd do podzemnej garáže novej stavby. Pribudnúť by mala aj dopravná signalizácia v križovatke Obilná – Tomášikova. Developer má tiež podľa Ruttkayovej v pláne obnoviť zanedbané Papánkovo námestie. „Okrem dôrazu na verejný priestor si uvedomujeme dôležitosť kvalitného prevedenia dizajnu samotnej stavby a snažíme sa v návrhu zohľadniť čo najviac prvkov, ktoré podporia udržateľnosť projektu a kladú dôraz na životné prostredie,“ tvrdí hovorkyňa.

Bratislavská „Hirošima“

Na mieste ružinovskej Hirošimy pôvodne stál obchodný dom, ktorý postavili ešte v 80. rokoch minulého storočia. Neskôr ho získal súkromný majiteľ a zrekonštruoval ho. Stále však slúžil ako obchodný dom, ktorý ešte v roku 2005 zatvorili. Majiteľ mal v pláne vybudovať z neho nové nákupné centrum.

Tento zámer mu mala zhatiť finančná kríza z roku 2008. Prestavba sa síce začala, no po nedodržaných termínoch na mieste zostal len skelet budovy. Odvtedy sa práce na stavbe už nepohli a neskôr sa v stavbe a jej okolí začali zdržiavať aj bezdomovci.

Keď objekt a pozemok kúpila spoločnosť MiddleCap, pre Nové centrum Ružinova začala pripravovať potrebné podklady a zadanie pre medzinárodnú architektonickú súťaž. Neskôr porota aj vybrala víťazný ateliér. S realizáciou projektu polyfunkčného domu chce developer začať v štvrtom kvartáli 2023.

Nové centrum Ružinova nie je pre MiddleCap jediný projekt v Bratislave. Developer už rekonštruoval národnú kultúrnu pamiatku prvej budovy Obchodnej a priemyselnej komory z roku 1903, ktorá je dnes známa ako Gorkého4 Offices. Firma zastrešovala aj administratívnu časť komplexu Stein2 pozostávajúcu z novej administratívnej budovy Steinerka.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: