Skelet bývalého obchodného domu v Ružinove, ktorý miestni obyvatelia prezývajú aj ružinovská Hirošima, by mohli zbúrať už v tomto roku. Na jej mieste by mal vyrásť nový polyfunkčný projekt, ktorý zastrešuje Investičná holdingová spoločnosť MiddleCap. Výsledky medzinárodného výberu architekta predstavila už vo februári 2020.

„Aktuálne čakáme na všetky potrebné povolenia k projektu, aby sme mohli začať s búracími prácami a odstrániť skelet bývalého OD Ružinov, ktorý je tŕňom v oku každého Ružinovčana. Veríme, že s realizáciou búracích prác budeme môcť začať už v druhej polovici roka 2022,“ povedala pre Finsider hovorkyňa holdingu Hana Ruttkayová.

Búranie je podľa jej slov podmienené vydaním povolení k novej podobe projektu. „Z pohľadu investora sme podali všetky potrebné dokumenty k získaniu povolení a aktuálne čakáme na vyjadrenia úradov,“ dodala H. Ruttkayová. Ak budú dodržané všetky lehoty, s realizáciou projektu by mohla firma začať v štvrtom kvartáli 2023.

Projekt už má architekta

MiddleCap už pred dvomi rokmi vybral architekta projektu, ktorého spoločnosť hľadala medzi 270 ateliérmi z  26 krajín. Poradná komisia zložená z architektov a urbanistov, odborných poradcov investora a zástupcov mestskej časti Ružinov a hlavného mesta nakoniec rozhodli o tom, že víťazom súťaže je ateliér Jakub Cigler Architekti. Ten spracoval štúdiu územia od Ružinovskej až po Obilnú ulicu.

„Mestská časť stanovila prísne obmedzenia na možnú výstavbu. Napríklad výškové limity podľa okolitej zástavby či požiadavky na zeleň. Zároveň pre nás bolo dôležité, že investor akceptoval našu žiadosť, aby v projekte s renomovanými architektami neriešil len vlastný projekt, ale aj verejné priestranstvá, námestia a priestory patriace mestskej časti,” povedal starosta Ružinova Martin Chren.

Ružinovská Hirošima
Ružinovská Hirošima by mala tento rok zmiznúť a nahradí ju nový projekt, (zdroj vizualizácie: MiddleCap)

Investičná spoločnosť zatiaľ nekonkretizovala, čo všetko bude súčasťou projektu. Malo by ísť o polyfunkčnú stavbu, ktorej súčasťou bude aj verejný priestor. Projekt počíta aj s obchodmi a službami, ktoré v oblasti podľa miestnych obyvateľov chýbajú. V pláne je aj obnova Papánkovho námestia.

„Na pozemky, ktoré vlastníme, by sme radi čo najskôr priniesli moderný a trvalo udržateľný polyfunkčný projekt, ktorý do lokality prirodzene zapadne. Primárny dôraz kladieme na kvalitný verejný priestor, ktorý bude slúžiť všetkým Ružinovčanom a môže z neho benefitovať aj mestská časť. Zároveň je naším cieľom, aby projekt rešpektoval okolitú zástavbu,” povedal vedúci oddelenia Real Estate Slovakia MiddleCap Róbert Michalica.

Z pozemku odstránili tony odpadu

Na mieste ružinovskej Hirošimy pôvodne stál obchodný dom, ktorý postavili ešte v 80. rokoch minulého storočia. Neskôr ho získal súkromný majiteľ a zrekonštruoval ho. Stále však slúžil ako obchodný dom, ktorý ešte v roku 2005 zatvorili. Majiteľ mal v pláne vybudovať z neho nové nákupné centrum.

Tento zámer mu mala zhatiť finančná kríza z roku 2008. Prestavba sa síce začala, no po nedodržaných termínoch na mieste zostal len skelet budovy. Odvtedy sa práce na stavbe už nepohli a neskôr sa v stavbe a jej okolí začali zdržiavať aj bezdomovci.

Ružinovská Hirošima aj s pozemkom patrí firme MiddleCap od konca roku 2018. Po kúpe začala spoločnosť pripravovať potrebné podklady a zadanie pre medzinárodnú architektonickú súťaž. Neskôr porota aj vybrala víťazný ateliér.

Medzičasom sa na pozemku začali aj upratovacie práce a z chátrajúcej stavby sa už odstránilo 45 ton komunálneho odpadu, ktorý tam bol hromadený niekoľko rokov. Okolo pozemku už bolo opravené aj oplotenie a firma na skelet nainštalovala plašiče holubov. Koncom roka sa opravila aj cesta na Obilnej ulici.

„Náš projekt má ambíciu priniesť kvalitný verejný priestor, oživiť centrálnu časť Ružinova, a najmä odstrániť dlhoročnú traumu tejto mestskej časti v podobe jamy a skeletu po bývalom OD Ružinov,” dodal R. Michalica.

MiddleCap už v Bratislave rekonštruoval národnú kultúrnu pamiatku prvej budovy Obchodnej a priemyselnej komory z roku 1903, ktorá je dnes známa ako Gorkého4 Offices. Firma zastrešovala aj administratívnu časť komplexu Stein2 pozostávajúcu z novej administratívnej budovy Steinerka.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: