Na bratislavskom bulvári Mlynské nivy rastie ďalšia výšková budova. Projekt The Mill dostal od stavebného úradu zelenú ešte začiatkom novembra tohto roka, kedy sa začala aj výstavba. Teraz developerská spoločnosť Immocap ukázala finálnu podobu administratívnej budovy po dokončení a čo všetko budúcim nájomníkom ponúkne.

„V tejto fáze výstavby ešte nie je vidno, čo bude na tomto frekventovanom mieste stáť, preto sme radi, že môžeme verejnosti priniesť ďalšie zo série vizualizácií podoby The Mill,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Immocap Martin Šramko.

Architektonický návrh vzišiel z medzinárodnej súťaže, ktorej víťazom sa stal ateliér DKLN architects. Na projekte spolupracuje so spoločnosťou Obermeyer Helika. DKLN navrhol koncept celého komplexu objektov, ktorých súčasťou je prvá budova vo výstavbe.

Okrem nej by tu mali so zastrešením Immocapu v budúcnosti vyrásť aj ďalšie budovy na bývanie a pre kancelárie.

The Mill
Vizualizácia projektu The Mill. (zdroj foto: Immocap)

Retail aj škôlka

Administratívna budova vyrastie do výšky 17 poschodí a bude mať tvar písmena T, pričom pôjde o dve prepojené budovy. Nižšia z nich bude mať 12 poschodí, vyššia o päť viac. Developer avizuje, že celková prenajímateľná plocha dosiahne 25-tisíc metrov štvorcových.

Každé podlažie bude disponovať rozlohou prenajímateľnej plochy 1 800 metrov štvorcových. Podľa developera si budovu už v prípravnej fáze vybrala „renomovaná“ zahraničná spoločnosť za svoju budúcu centrálu. Zatiaľ nie je jasné, o akú firmu ide. Portál Finsider sa na to pýtal aj PR oddelenia Immocapu, ale na otázky zatiaľ nereagovalo.

Okrem kancelárskych priestorov by tu mali mať svoj priestor s rozlohou 700 metrov štvorcových aj obchody či služby. V budove budú aj štyri podzemné parkoviská s kapacitou 405 parkovacích miest. Na horných poschodiach vzniknú aj rozľahlé terasy s výhľadom na celý mestský bulvár. Okrem firiem by mali byť prístupné aj verejnosti.

Pred hlavným vstupom do budovy smerom do ulice Plynárenská by malo vzniknúť nové námestie. Projekt počíta aj s takzvanou fitzónou, rozšírením zelene a stromov v okolí budovy či výstavbou nových chodníkov. V okolí by sa malo vybudovať aj cyklistické zázemie či škôlka s kapacitou pre sto detí.

The Mill
Vizualizácia interiéru projektu The Mill. (zdroj foto: Immocap)

The Mill financuje UniCredit Bank

Projekt v rozrastajúcom sa bratislavskom biznis centre sa plánuje už niekoľko rokov. Developer ho financuje pomocou bankového úveru. Stavebnú pôžičku 44 miliónov eur a investičný úver v hodnote 50 miliónov eur developerovi poskytla UniCredit Bank.

Pandémia navyše sprísnila podmienky na získanie úveru, ktorými developeri financujú svoje projekty. Firma musí napríklad preukázať, že už v prípravnej fáze má obsadených viac ako polovicu prenajímaných priestorov.

„Novým, inovatívnym kancelárskym priestorom v Bratislave ešte nie je zďaleka koniec a banky im dôverujú. Potvrdilo sa nám to ako v projekte Lakeside Park 02, tak aj teraz pri The Mill,“ povedal finančný riaditeľ spoločnosti Immocap Daniel Mäsiar.

Výstavba projektu sa začala ešte vo februári tohto roka asanáciou predchádzajúcej stavby a prípravou pozemku na novú. Ukončenie výstavby je naplánované na rok 2023.

The Mill
Vizualizácia projektu The Mill. (zdroj foto: Immocap)

Mlynské Nivy sa rozrastajú

Kancelárska budova ale nie je jediným projektom na Mlynských nivách. Neďaleko napreduje aj druhý veľký projekt výstavby administratívnych priestorov. Podobu hrubej stavby nadobudlo Nové Apollo, ktoré zastrešuje developer HB Reavis. Budova vyrástla na mieste bývalého Apollo Business Centra, ktoré sa začalo rozoberať ešte vlani.

Nové Apollo začalo rásť ešte začiatkom tohto roka. Budúcim nájomcom by malo ponúknuť vyše 48-tisíc metrov štvorcových pre kancelárie a ďalších viac ako 3 600 metrov štvorcových zaberú obchody a služby.

Developer sa v rámci projektu zameriava aj na cyklodopravu. V budove totiž vznikne akýsi „Bike Hub“, ktorý bude zastrešovať predajňu bicyklov, parkovanie pre cyklistov, požičovňou, servisom či tematickú cyklokaviareň.

Budova bude špecifická aj átriom, ktoré budú môcť využívať zamestnanci z kancelárií na rekreáciu. V podzemných podlažiach bude 484 parkovacích miest.

Bulvár Mlynské nivy sa v budúcnosti ešte rozrastie. Naplánované sú aj ďalšie výškové budovy, priestory pre retail či obnova verejných priestorov. Ešte v septembri tohto roka bola otvorená napríklad aj autobusová stanica Nivy.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: