Podľa údajov Štatistického úradu SR rástli v druhom štvrťroku ceny bytov a domov medziročne v priemere o štyri percentá. Podobne aj dáta Národnej banky Slovenska (NBS) ukazujú, že ponukové ceny nehnuteľností v inzerátoch vzrástli po prvý raz po roku a pol. V druhom štvrťroku sa medzikvartálne zvýšili o 1,6 percenta. Ale na medziročnom porovnaní boli augustové ceny ešte stále nižšie o 1,3 percenta.

„Počet inzerátov rastie už druhý štvrťrok po sebe, čo by mohol byť indikátor návratu predávajúcich na trh,“ okomentoval tieto dáta analytik NBS Roman Vrbovský. Znamenajú tieto optimistické čísla to, že realitný trh, ktorý sa prepadal už viac ako rok, sa odrazil od dna?

Realitní odborníci tvrdia, že na trhu naozaj dochádza k zmene trendu. „Väčšina nehnuteľností má už svoje cenové dno za sebou a čaká ich rast. Ich prudké zdražovanie však pri slimačom tempe zlacňovania hypoték nečakajme,” myslí si analytik Realitnej únie Slovenska Vladimír Kubrický.

Čo pomáha oživeniu trhu

Naráža tak na nedávne znižovanie úrokov na hypotékach v niektorých bankách na Slovensku. Sadzby však išli dole len o desatiny percenta a vo väčšine sa úroky stále pohybujú nad štyrmi percentami. Na realitnom trhu sa rýchle znižovanie úrokov v nasledujúcich mesiacoch neočakáva.

Lacnejšie hypotéky však nie sú jediný faktor, ktorý ovplyvňuje chuť ľudí kupovať si nový byt či stavať domy. Oživovaniu realitného trhu pomáha aj pozitívny vývoj ekonomiky a rast príjmov obyvateľstva. HDP Slovenska v tomto roku rastie (o 1,9 % v druhom štvrťroku) a nezamestnanosť je stále nízka pod šiestimi percentami.

„Ľudí upokojuje aj to, že pod kontrolu sa dostali ceny potravín či energií. Nálada je pozitívna, dlhodobé rozhodnutia, akým je kúpa nehnuteľnosti, sa robia oveľa ľahšie ako pred rokom,“ vysvetľuje V. Kubrický.

Za oživením vidia odborníci aj fakt, že kupujúci prestali vyčkávať na zníženie cien. Veľmi dôležitým faktorom je aj zlepšenie kúpyschopnosti obyvateľstva. „Ceny bytov sú dnes na rovnakej úrovni ako pred dvoma rokmi, no priemerná mzda za toto obdobie vzrástla o zhruba 20 percent,“ hovorí Rudolf Bruchánik, hlavný analytik Bencont Investments.

Za rastom je podľa Richarda Churého, riaditeľa realitnej siete UPgreat, aj návrat odložených nákupov a predovšetkým očakávanie, že ceny nehnuteľností už nebudú klesať.

Príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie
Nastane po zlacnení hypoték rast cien bytov? (Ilustračné foto: Depositphotos)

Opäť sa objavili investori s hypotékou

Keďže vlani hypotéky zdražovali, z trhu takmer zmizli kupujúci, ktorí si na úver chceli kúpiť nie vlastné bývanie, ale investičné byty, ktoré potom prenajímajú.

Teraz sa pomaly na trh vracajú. „Kúpa ich láka, lebo vidia, že ceny sa odlepili od svojho dna a smerujú hore,“ vraví V. Kubrický. Záujem o investičné byty podporil aj značný nárast priemerného nájomného.

Ceny pôjdu hore, ale pomaly

Spomínané faktory plus zvýšený dopyt po bytoch potlačí podľa realitných odborníkov ceny nehnuteľnosti do konca roka ešte vyššie. Podľa V. Kubrického nepôjde o žiadny realitný boom, ale tempo zdražovania sa môže mierne zvýšiť.

Hodnota Realitného barometra, ktorý monitoruje ceny bytov v krajských mestách, je za osem mesiacov tohto roka v pluse už šesť percent. „Dá sa preto očakávať, že medziročný rast na konci decembra bude atakovať dvojciferné číslo,“ odhaduje analytik Realitnej únie.

R. Churý predpokladá rast cien nehnuteľností aj vo zvyšku tohto roka, ale mal by byť miernejší. „Rovnaké obdobia v minulom roku boli ceny na pomyselnom dne, preto si myslím, že rast môže byť niekde na úrovni troch až štyroch percent v treťom štvrťroku a od piatich až siedmich percent vo štvrtom štvrťroku,“ hovorí.

R. Bruchánik je tiež opatrnejší pri stanovení tempa oživenia. Predpokladá, že bude skôr pozvoľné. „Súvisí to najmä s financovaním, kde neočakávame rýchly pokles úrokových sadzieb a zároveň žiadatelia o hypotéku musia spĺňať prísne pravidlá NBS pre získanie úveru,“ tvrdí analytik.

Odborníci pripomínajú, že vzhľadom na nutnosť vlády šetriť sa budú pravdepodobne zvyšovať rôzne dane. Preto nastane tlak na životnú úroveň strednej vrstvy, rovnako aj banky budú opatrné pri poskytovaní hypotekárnych úverov. „To sú faktory, ktoré môžu brzdiť dopyt po nehnuteľnostiach a pôsobiť skôr ako brzda pri raste cien nehnuteľností,“ dodáva R. Churý.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: