Pri dedine Nová Lesná, ktorá je vzdialená len päť kilometrov od Vysokých Tatier, plánuje developer vybudovať celú novú štvrť s ôsmimi bytovými domami a infraštruktúrou. Projekt sa volá obytná zóna Silvestris a investor predložil zámer úradom na posúdenie vplyvu na životné prostredie na konci júna.

Za veľkým projektom stojí developerská firma Rakenyk, ktorá má zaujímavé vlastnícke pozadie. Ako upozornil magazín Index, na pozadí tejto spoločnosti je spleť firiem, v ktorých figurujú ľudia blízki oligarchovi Františkovi Hodorovskému. Ten je známy ako privatizér ešte z 90. rokov. Dnes je aktívny v stavebníctve a turizme. Je napríklad aj v dozornej rade spoločnosti Tatry mountain resorts (TMR), ktorú ovláda finančná skupina J&T.

Zaujímavé je aj to, že podľa portálu Finstat bola eseročka Rakenyk v posledných troch rokoch v strate a mala nulové tržby. Napriek tomu chce do projektu pod Tatrami investovať až 30 miliónov eur.

Nie drahé apartmány, ale byty pre všetkých

Nové bytovky v projekte Silvestris nebudú mať veľké a drahé apartmány, ktoré sú v slovenských horách obľúbené. Developer uvádza, že to má byť „bývanie pre širšie vrstvy obyvateľstva“.

V projekte plánuje postaviť až 256 menších jedno- a dvojizbových bytov, ako aj 16 trojizbových bytov s rozlohou do 90 štvorcových metrov.

Projekt má stáť na území extravilánu obce, kde je dnes lúka, ale keďže sa nachádza v blízkosti Vysokých Tatier, platí tam 2. stupeň ochrany prírody a krajiny. Podľa územného plánu obce sa tam môže stavať. Developer tvrdí, že výstavbou ostanú zachované okolité prírodné a krajinné prvky.

Bytovky podľa vizualizácie naozaj vyzerajú bežne a nie luxusne. Majú mať sedlovú strechu a štyri nadzemné podlažia. Autá budúcich obyvateľov budú prevažne skryté pod zemou, kde sa plánuje garáž s kapacitou pre 252 automobilov. Len 58 stojísk je naplánovaných na povrchu. Dokopy by tam malo byť až 310 parkovacích miest.

Strechy podzemných garáží, ktoré presahujú mimo nadzemnú časť, sú navrhované ako vegetačné. Majú slúžiť ako predzáhradka pre byty na prvom podlaží. Developer sľubuje aj výstavbu detských ihrísk a sadové úpravy.

S výstavbou chce začať už na budúci rok a ukončenie je naplánované v roku 2028.

Projekt Silvestris v číslach

 • Počet bytoviek: 8
 • Počet bytov:271
 • Počet parkovacím miest: 310
 • Rozpočet: 30 miliónov eur.
 • Začiatok výstavby: 2024
 • Koniec výstavby: 2028

Lomnické jazerá so stovkami bytov

Ďalšie stovky nových bytov sa chystá stavať v neďalekej podtatranskej obci Veľká Lomnica ďalší developer so zaujímavým pozadím. Spoločnosť Forespo Helios 2, ktorá patrí do portfólia finančnej skupiny J&T, plánuje postaviť tri bytové domy s obytným podkrovím a 22 rodinných domov s výhľadom na Vysoké Tatry. Celkovo má v lokalite pribudnúť 188 bytov, ktoré budú 1 až 5- izbové.

Vyplýva to zo zámeru, ktorý investor predložil na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) na konci júna. Projekt má názov Lomnické jazerá. Na prepojenie investora s J&T upozornili ako prvé Hospodárske noviny.

Tie takisto pripomenuli, že terajší projekt čiastočne nadväzuje na starší zámer spoločnosti TMR. Táto firma, ktorá tiež patrí do portfólia J&T skupiny, chcela ešte pred finančnou krízou v roku 2008 postaviť štvrť s radovými domčekmi na spôsob Baťových domčekov vo Svite, ktoré by si zamestnanci mohli aj odkúpiť. Po kríze však od zámeru upustila a v roku 2020 ho úplne stopla, upozornili Aktuality.sk. Teraz zmenený projekt oprášila firma Forespo Helios 2.

Pod Tatrami pribudne nová štvrť od developera v strate. Stavať tam chce aj investor napojený na J&T
Lomnické jazerá vybuduje developer zo skupiny J&T (Vizualizácia: Forespo Helios 2)

Bytovky s nadštandardnými bytmi a apartmánové domy

Bytové domy majú byť tri so štyrmi podlažiami. Dve bytovky sa skladajú celkovo z troch a štyroch sekcií, ktoré sú umiestnené na spoločnej podnoži. Jedna z nich je menšia. Podľa vizualizácii sa zdá, že byty budú nadštandardné a nie obyčajné. V rámci niektorých podkrovných bytov na štvrtom poschodí sa ráta aj s terasami. V bytovke budú aj mezonety a súkromné záhrady.

Developer takisto plánuje postaviť veľké domy, ktoré môžu slúžiť aj ako víkendové apartmány. Vyplýva to aj z ich popisu v projekte. Návrh rodinných domov počíta aj s možnosťou ich rozdelenia 1. a 2. nadzemného podlažia, čím umožňuje prenajímanie časti pre účely turizmu alebo vytvorenie dvoch samostatných bytových jednotiek. Na 2. nadzemné podlažie sa vstupuje cez exteriérové schodisko. Byt v podkroví objektu je teda prístupný bez narušenia súkromia spodnej časti rodinného domu.

Developer chce stavať v lokalite zvanej Pri rašelinisku v druhom stupni ochrany prírody. Pozemky sú dnes vedené ako orná pôda, takže proces jej vyňatia z pozemkového fondu a premeny na stavebné môže trvať roky. Lenže investor má ambiciózny plán, keďže začiatok stavby naplánoval už na druhú polovicu roku 2024 a ukončenie v druhom polroku 2026.

500 miest na parkovanie aj coworking

Projekt ráta okrem bytov a domov aj s vytvorením coworkingových a spoločenských priestorov, kancelárií, technických miestností či sociálnych zariadení. Súčasťou občianskej vybavenosti budú predajňa potravín a čerpacia stanica.

V lokalite by malo vzniknúť aj menšie námestie na podzemnej garáži. Na ňom je navrhnutý pamätník vysokohorských nosičov. Investor plánuje postaviť aj 494 parkovacích miest. Celý projekt by mal stáť 25 miliónov eur.

Obec Veľká Lomnica sa v posledných rokoch stavebne veľmi rozvíja. Investície do nej pritiahlo aj golfové ihrisko Black Stork s hotelom podnikateľskej rodiny Hruškovcov. V jeho okolí vyrástlo niekoľko nových štvrtí s individuálnou bytovou výstavbou aj rozľahlé apartmány golf chalet.

Projekt Lomnické jazerá v číslach

 • Počet bytoviek: 3
 • Počet domov: 22
 • Počet bytov:188
 • Počet parkovacím miest: 494
 • Rozpočet: 25 miliónov eur.
 • Začiatok výstavby: 2024
 • Koniec výstavby: 2026

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: