Na Slovensku pôsobí len niekoľko silných a veľkých developerských firiem. Spočítať sa dajú prstoch dvoch rúk. Majú za sebou kapitál veľkých finančných skupín. Napríklad J&T či Penty. Tie si rozparcelovali najmä bratislavské projekty. V regiónoch pôsobia skôr menší lokálni hráči.

Už niekoľko rokov je však pre najväčších slovenských developerov Bratislava malá a tesná. Vyrazili preto investovať do sveta. Okrem Prahy, Varšavy či Londýna je to najnovšie aj Berlín. Finsider zmapoval kde všade v Európe stavajú slovenskí developeri.

Tkáčovú developerskú firmu láka Berlín

Slovenskí developeri si trúfli na Londýn aj Berlín. Kde všade stavajú?
Nordhafen Living & Office (Vizualizácia: JTRE)

J&T Real Estate (JTRE) ohlásila len nedávno vstup na nemecký trh, konkrétne v centre hlavného mesta Berlína. Výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán povedal, že na tomto trhu chce developer pôsobiť dlhodobo.

Berlínsky projekt JTRE sa volá Nordhafen Living & Office a nachádza sa v ešte len vznikajúcej modernej štvrti Europacity. Tá je v širšom centre Berlína medzi hlavnou železničnou stanicou a historickým prístavom Nordhafen, v blízkosti vládnej štvrte. Výhodou lokality je, že je pri rieke.

Budova bude multifunkčná. Jednu časť bude tvoriť až 150 nájomných bytov a druhú časť budú tvoriť kancelárie, obchody a gastronómia. Slovenský developer už má aj stavebné povolenie. Stavať by sa malo začať koncom leta tohto roka. Projekt bude dokončený v roku 2027.

Aktivity v Londýne

Slovenskí developeri si trúfli na Londýn aj Berlín. Kde všade stavajú?
Triptych Bankside (Foto: JTRE)

JTRE je prítomná aj na londýnskom realitnom trh už od roku 2018. Vtedy firma kúpila multifunkčný projekt Triptych Bankside. O rok neskôr ho už začala stavať a v roku 2022 ho dokončila. Je to budova s dvomi obytnými vežami, jednou kancelárskou budovou, obchodmi a kultúrnymi priestormi. Opäť je blízko centra Londýna aj rieky.

Okrem toho v hlavnom meste Veľkej Británie slovenskí developeri postavili aj nadštandardný domov pre seniorov Appleby Blue.

V Prahe majú finančníci kancelárie

JTRE je už dlhšie prítomná aj v hlavnom meste Česka. V Prahe už v roku 2017 dokončila kancelársku budovu Rustonka. Projekt vyrástol na mieste bývalých Pražských strojární neďaleko Vltavy a stanice metra. Je to v štvrti Karlín, ktorá sa po záplavách takmer cela modernizovala.

Ešte starší kancelársky projekt slovenského developera v Prahe je Prosek Point GLA, ktorý bol dokončený už pred 10 rokmi. Ten je na okraji hlavného mesta pri letisku. Menší kancelársky projekt s názvom Florenc má JTRE aj v centre Prahy.

Penta stavia v Prahe najmä kancelárie

Slovenskí developeri si trúfli na Londýn aj Berlín. Kde všade stavajú?
Masaryčka (Foto: Penta Real Estate)

V Prahe je tiež aktívna Penta Real Estate, ktorá tam vlastní až 10 kancelárskych projektov v rôznych častiach mesta. Najznámejší je projekt v centre mesta Masaryčka na Masarykovom nádraží. Kancelárska budova s rozlohou takmer 27 000 m2 je už skoro hotová a okrem výhodnej polohy zaujme aj architektúrou z ateliéru Zaha Hadid Architects. Budova je charakteristicky oblá ako budovy Sky Park v Bratislave.

Okrem nej má Penta ďalšie kancelárske budovy napríklad v projektoch Waltrovka, ktoré sú však ďalej od centra mesta. Tam developer prestaval areál bývalej továrne na letecké motory.

Penta sa niektorých budov v Prahe už zbavila. Napríklad kancelársku budovu SmíchOff predala a českej investičnej skupine Portiva. V českom hlavnom meste Penta postavila aj Motel One Praha, ktorý je zatiaľ jediným hotelovým projektom finančníkov. Aj tento hotel však už predali čínskej investičnej firme. Číňanom Penta predala aj svoj prvý kancelársky projekt v Prahe Florentinum.

Okrem kancelárii má Penta RE v Prahe aj osem rezidenčných projektov. Väčšina z nich je na okraji hlavného mesta s výnimkou projektu Nuselský pivovar, ktorý je v Prahe 4. Tento projekt ponúka skoro 500 bytov a je stále vo výstavbe. Developer tam láka kupujúcich aj na loftové byty v budove bývalého pivovaru. Cenovky väčších bytov sa šplhajú až nad 10 miliónov českých korún (400-tisíc eur). Podobný počet bytov slovenský developer stavia aj v projekte Nová Waltrovka.

HB Reavis sa sústreďuje na Londýn a Varšavu

Slovenskí developeri si trúfli na Londýn aj Berlín. Kde všade stavajú?
One Waterloo (Vizualizácia: HB Reavis)

Slovenský developer HB Reavis sa pred rokmi stiahol zo slovenského realitného trhu, ale v zahraničí je aktívny stále. Je najviac geograficky rozkročený, keďže projekty má v Londýne, v Prahe, v Berlíne, ale aj Budapešti a vo Varšave.

V britskom hlavnom meste sa HB Reavis zameriava najmä na kancelárske budovy, blízko centra mesta. Niektoré z nich sú spojené aj s obchodmi. Medzi najväčšie projekty patrí One Waterloo, ktorý je pri známej stanici Waterloo a len pár minút od londýnskeho South Bank. Slovenský developer tam plánuje rekonštrukciu starej budovy, ktorá má ponúknuť až 87-tisíc m2 kancelárskej plochy.

V Berlíne HB Reavis stavil na rekonštrukciu historických hál. Kým doteraz slúžili ako sklady, po novom z nich budú moderné kancelárie. Ich druhým berlínskym projekt sú takisto moderné kancelárie.

Vo Varšave má slovenský developer až sedem kancelárskych budov. Je preto najaktívnejší zo slovenských stavebníkov na vysoko konkurenčnom poľskom trhu. Najvýznamnejší projekt je Varso Tower. Táto kancelárska budova v centre Varšavy je jednou z najvyšších budov v Európe s výškou 310 metrov.

V Poľsku má HB Reavis aj pozemky v meste Lodž, kde tiež plánuje stavať kancelárske budovy.

Napokon sa tento slovenský developer odvážil preniknúť aj na maďarský realitný trh. V Budapešti má dva kancelárske projekty. Agora Budapest bola dokončená pred štyrmi rokmi a nachádza sa v biznis štvrti v širšom centre mesta. Menší kancelársky projekt Váci business corner HB Reavis už predala v roku 2014.

Wood & Company nakupuje v Prahe a Varšave

Slovenskí developeri si trúfli na Londýn aj Berlín. Kde všade stavajú?
Hadovka (Vizualizácia: Wood & Company)

Investovať v zahraničí sa rozhodli ja finančníci zo skupiny Wood & Company, ktorá sa označuje za česko-slovenskú. Ich dcérska firma Wood Real Estate má v Prahe niekoľko kancelárskych aj obchodných priestorov ako napríklad Hadovka office park či nákupné centrum Krakov. Budovy však nestavala, ale ich kúpila.

Investične táto firma vstúpila aj na poľský trh, keď nedávno kúpila kancelársku budovu v centre Varšavy – Concept Tower.

Middlecap stavia v Londýne

Developerská firma, ktorá je spájaná s podnikateľom Miroslavom Výbohom, investovala v roku 2018 do projektu na Rushworth street v Londýne. Historickú budovu s typickou tehličkovou fasádou prerobila na moderné kancelárie.

Druhým projektom MiddleCapu v Londýne je rekonštrukcia kancelárskej budovy zo 70. rokov s názvom Seal House.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: