Čaká akcie aj tento rok Santa Claus rally?

Koniec starého roka a začiatok toho nového zvyčajne sprevádza rast akcií. Podľa spoločnosti Across až dve tretiny decembrových pozorovaní, ktoré sa datujú od 60. rokov, hovoria o pozitívnom zhodnotení pre akcionárov v tomto období.


Existuje pritom viacero hypotéz, prečo k rastu prichádza. „Jednou z nich môže byť daňové hľadisko. Ďalšou je prevládajúci všeobecný pocit optimizmu a šťastia zo sviatočnej atmosféry, ktorý sa prenáša aj na Wall Street. Zamestnanci pred Vianocami dostávajú vianočné bonusy. Nespotrebujú ich však na nákup darčekov, ale doinvestujú ich do svojich portfólií, čím vytlačia cenu akcií vyššie,“ vraví analytik spoločnosti Across Dominik Hapl.

Podľa The Stock Trader’s Almanac, poskytovateľa analýz cyklických a sezónnych javov, je Santa Claus rally príkladom sezónneho javu. Almanach uvádza, že „od roku 1969 priniesla Santa Claus rally pozitívne výnosy v 34 z posledných 45 sezón (posledných päť obchodných dní v roku a prvé dva obchodné dni po Novom roku). Priemerná kumulatívna návratnosť v týchto dňoch dosiahla 1,4 %.“

Ani často opakujúci sa jav nedáva investorom žiadnu istotu. „Rovnako, ako pri ďalších anomáliách na trhu, aj toto však môže byť iba náhoda a neexistuje žiadna záruka, že rovnaký vývoj bude pokračovať aj v budúcnosti,“ upozorňuje Hapl.