Komerčné lety do vesmíru už nie sú hudbou vzdialenej budúcnosti. Pravdepodobne už budúci rok budú môcť turisti vyraziť na výlet do kozmu.


„Investori môžu participovať na spoločnostiach, ktoré sa venujú vesmírnemu podnikaniu cez ETF fond s názvom UFO. Tento fond v sebe zahŕňa spoločnosti, ktorých príjmy z vesmírneho podnikania tvoria od 5 – 20 % súčasných príjmov,“ vraví analytik spoločnosti Across Private Investments Dominik Hapl. Tvrdí, že dobrou správou je, že tieto firmy sa nevenujú len tomuto segmentu, ale vidia v ňom príležitosť.

Vo fonde UFO sú zastúpené spoločnosti ako Virgin Galactic (7 %), ORBCOMM (6 %), Maxar Technologies (5 %), SES (5 %), Trimble (5 %), Garmin (5 %) a mnohé ďalšie.

„Druhou alternatívou je ETF fond od spoločnosti ARK Investment – ARK Space Exploration & Innovation. Fond je aktívne riadený a pozície vyberá správca fondu,“ vraví D. Hapl. Tento fond v súčasnosti drží viac ako 40 pozícií, medzi ktoré patria Trimble (9,8 %), 3D printing ETF (6,9 %), Kratos Defense (6,3 %) či Iridiom Comunications (6,2 %). Tento fond vznikol len v marci tohto roku.